Міністри закордонних справ України, Грузії та Молдови направили високому представнику Європейського Союзу, віце-президенту Європейської комісії Жозепу Боррелю, комісару ЄС з питань сусідства і розширення Оліверу Варгеї та міністрам закордонних справ держав — членів ЄС лист про спільне стратегічне бачення подальшого розвитку «Східного партнерства».
Дмитро Кулеба, Давід Залкіані та Ауреліу Чокой переконані, що «Східне партнерство» має належним чином враховувати європейські прагнення України, Грузії та Молдови та запровадити амбітний підхід для поглиблення їх інтеграції з ЄС.
У спільному листі трьох міністрів вказується, що «відкриття нових горизонтів співпраці для найбільш зацікавлених та відданих європейському вектору розвитку держав-партнерів сприятиме їх тіснішому політичному, економічному та секторальному зближенню з ЄС. Адаптація «Східного партнерства» до нових реалій та потреб його держав-учасниць необхідна для зміцнення трансформаційного потенціалу цієї ініціативи та стабільності в регіоні».
Україна, Грузія та Молдова окреслили свої пріоритети в рамках «Східного партнерства», які включають інтеграцію до внутрішнього ринку ЄС, зближення з ЄС у сферах транспорту, енергетики, цифрового ринку, зеленої економіки, охорони здоров’я та посилення безпекової співпраці.
Міністри повідомили про намір посилити координацію з підготовки до саміту «Східного партнерства» в 2021 році та формування нового пакета його завдань і цілей.
Водночас глави МЗС наголосили, що диференційований підхід України, Грузії та Молдови не заперечує відданості цілісності та інклюзивності «Східного партнерства», визнання важливого стратегічного значення ініціативи для усіх шести держав-учасниць та регіону в цілому. В листі підкреслюється, що досягнення трьох держав на євроінтеграційному шляху слугуватимуть орієнтиром для інших східних партнерів, інформує прес-служба МЗС України.
Нагадаємо, «Східне партнерство» — це зовнішньополітична ініціатива Європейського Союзу, яка об’єднує ЄС та шість східноєвропейських сусідів: Азербайджан, Білорусь, Вірменію, Грузію, Молдову та Україну. Ініціатива була заснована у травні 2009 року. В 2017-му п’ятий саміт партнерства схвалив «20 досягнень до 2020 року». З огляду на завершення терміну дії цього пакета досягнень, ЄС, його держави-члени та східні партнери розпочали підготовку «нової генерації завдань». Водночас три країни СхП (Україна, Грузія та Молдова) підписали угоди про асоціацію з ЄС й не приховують подальших євроінтеграційних планів. Тоді як Азербайджан, Вірменія та Білорусь керуються іншими зовнішньополітичними пріоритетами.