Кабінет Міністрів підтримав та подасть на розгляд парламенту законопроект про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності), який в разі його ухвалення сприятиме зменшенню незадекларованої праці в Україні, легалізації заробітної плати та посиленню захисту працівників.
«Уряд продовжує трудову реформу та активно працює над удосконаленням законодавства про працю. Збільшення кількості офіційно оформлених працівників шляхом легалізації трудових відносин сприятиме забезпеченню їхніх соціальних потреб та економічному зростанню України», — зазначив міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко.
Зміни до Кодексу законів про працю передбачають визначення на законодавчому рівні поняття трудових відносин та за-провадження принципу презумпції наявності трудових відносин. З цією метою у законопроекті визначається сім ознак наявності трудових відносин:
— виконання особою роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи;
— здійснення регулювання процесу праці, що має постійний характер та не передбачає встановлення особі конкретного визначеного результату за певний період;
— виконання роботи на визначеному або погодженому з особою, в інтересах якої виконуються роботи, робочому місці з дотриманням встановлених нею правил внутрішнього трудового розпорядку;
— організація умов праці, зокрема, надання обладнання, інструментів, матеріалів, робочого місця, особою, в інтересах якої виконуються роботи;
— систематична виплата особі, яка виконує роботу, винагороди;
— встановлення особою, в інтересах якої виконуються роботи, тривалості робочого часу та часу відпочинку;
— відшкодування поїздок та інших фінансових витрат, пов’язаних із виконанням роботи, особою, в інтересах якої виконується робота.
При цьому робота може бути визнана такою, що виконується в межах трудових відносин, якщо наявні принаймні три з перерахованих ознак. У такому разі сторони зобов’язані укласти трудовий договір, а працівник має бути забезпечений необхідним соціальним пакетом, зокрема, відпустками, лікарняними, наявністю гарантій та компенсацій щодо збереження місця роботи.
Крім того, законопроект врегульовує питання правонаступництва у трудових відносинах та процедуру попередження працівників про відповідні зміни. Це зробить процес передачі бізнесу або організації новому власнику більш прозорим і зрозумілим для колективу і посилить правовий захист працівників від незаконного звільнення.
Також уряд схвалив проект Указу Президента про Річну національну програму під егідою Комісії Україна—НАТО на 2021 рік. Координацію з підготовки РНП-2021, подальшого виконання та моніторингу здійснює Комісія з питань координації євроатлантичної інтеграції України на чолі з віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгою Стефанішиною.
«Річна національна програма на 2021 рік — це фактично наш внутрішній план, за яким ми рухаємося в напрямку членства в НАТО, адже цей документ, як і його попередник — РНП-2020, максимально наближений до Плану дій щодо членства в НАТО. Рухаючись цим треком, Україна поступово наближає свої стандарти до стандартів альянсу, що є передумовою членства в НАТО», — зазначила О. Стефанішина.
Річні національні програми під егідою Комісії Україна—НАТО — це ключовий інструмент досягнення Україною необхідних критеріїв членства в НАТО. Цей системний документ містить опис реформ, визначає їх стратегічну мету, зміст, завдання і заходи в політичному, економічному, оборонному та інших напрямах.