На думку глави держави, ухвалення цих документів посилить принцип верховенства права, активізує трансформацію українських судів та, як наслідок, суспільство відчує справедливість від роботи судів в Україні.
У разі ухвалення першого законопроекту всі судові спори, в яких оскаржуються акти центральних органів виконавчої влади, державних регуляторів та будь-якого іншого суб’єкта владних повноважень, які поширюються на всю територію України, забираються з виключної підсудності Окружного адміністративного суду міста Києва та будуть передані Верховному Суду як суду першої інстанції. Судом апеляційної інстанції у таких спорах виступатиме Велика Палата Верховного Суду. Президент вважає, що таке врегулювання підсудності справ Верховному Суду як суду першої інстанції унеможливить будь-які маніпуляції з рішеннями суб’єктів владних повноважень, які раніше могли провокуватися через оскарження в ОАСК.
«Ми всі незадоволені деякими кроками окремих суддів ОАСК. Тому ми заберемо у нього всі ті повноваження, через які деякі судді ОАСК могли робити, як мені здається, несправедливі і неправильні речі», — зазначив В. Зеленський.
Тільки останнім часом ОАСК відзначився скасуванням нового українського правопису, забороною Київській міській держадміністрації вшановувати па-м’ять низки українських діячів, повернення старих назв вулицям Києва. Крім того, Національне антикорупційне бюро звинувачує керівництво ОАСК та його голову Павла Вовка у багатьох порушеннях закону, зокрема, у спробі узурпувати судову владу в країні та в ухваленні неправосудних рішень на користь представників політичних еліт і бізнесу.
Другий президентський законопроект передбачає обов’язкову перевірку на доброчесність чинних та майбутніх членів Вищої ради правосуддя, а також врегульовує питання діяльності служби дисциплінарних інспекторів як постійного структурного підрозділу секретаріату ВРП.
Третім законопроектом вносяться зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення та запроваджується відповідальність за ненадання інформації на запит дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.
«Робота судової системи має бути відкоригована. «Закон» і «справедливість» мають бути головними словами для українських судів. Чинне законодавство дає необхідні рамки, щоб проводити зміни, але конкретні кроки потребують підтвердження від парламенту», — сказав Президент, наголосивши на необхідності якнайшвидшого розгляду парламентом ініційованих ним законопроектів.