Учора Президент України Віктор Янукович дав інтерв’ю українським журналістам за підсумками шостого засідання Українсько-Російської міждержавної комісії. Інтерв’ю у прямому ефірі транслював Перший Національний телеканал.
Газ
Україна купуватиме газ за прийнятними цінами, зауважив глава держави. Він зазначив, що за вигідних умов Україна готова збільшити обсяги закупівлі російського газу. «Якщо буде така ціна на газ, яка нас влаштовуватиме, ми зацікавлені споживати російського газу більше, ніж будь-якого іншого, який буде дорожчий», — сказав Віктор Янукович.
Торкаючись питання стабільності ціни на російське блакитне паливо для України, Президент зазначив, що вона залежить від цін на нафтопродукти на світовому ринку.
«Якщо ціна на нафту, наприклад, знизиться до 80 доларів, то ціна на газ уже буде нижчою, ніж 268 доларів, вона десь вже буде, можливо, 230 (доларів). Тому ця ціна не може бути постійною», — сказав Віктор Янукович.
Він нагадав, що висока ціна на газ, кредити від Міжнародного валютного фонду в 2008—2009 роках та зменшення товарообігу з країнами — стратегічними партнерами стали передумовами для економічної кризи в Україні. За його словами, внаслідок високих цін на російський газ Україна отримала «понад 20 млрд. дол. США збитків».
Віктор Янукович також зазначив, що падіння товарообігу спостерігається насамперед з Росією. «Цей товарообіг випав більшою мірою на Україну і Росію як найбільші держави і держави, які концентрують на собі ту кооперацію міждержавну, яка є на високотехнологічних підприємствах», — підкреслив Президент.
Водночас керманич зауважив, що демонополізація газового ринку країни продовжуватиметься і надалі. «Це цілком буде справедливо, враховуючи те, що Україна з року в рік збільшуватиме обсяги видобутку власного газу», — сказав він.
Інтеграція
За словами глави держави, підписані в рамках шостого засідання Українсько-Російської міждержавної комісії документи не суперечать курсу України на будь-яку інтеграцію. «Коли я йшов на зустріч з вами, я зробив повний пакет документів міждержавної комісії. Є анотації до документів шостої міждержавної комісії... Ви побачите, що немає протиставлення будь-якого курсу нашої країни на будь-яку інтеграцію», — сказав він.
Президент зауважив також, що у цих документах йдеться про економічні відносини між Україною та Росією. Водночас він додав, що жодного інтеграційного питання під час засідання Комісії не розглядалося.
Крім того, Президент зауважив, що наша країна взяла паузу в підписанні Угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС для того, щоб вирішити проблемні економічні питання й напрацювати механізми захисту національного товаровиробника. «Ми зробили цю паузу для того, щоб знайти відповідь, і це для нас дуже принципове питання: на яких умовах ми підписуємо угоду про зону вільної торгівлі. І нині цю відповідь повинен дати уряд, який сьогодні співпрацює з об’єднаннями товаровиробників, експертами, вченими тощо», — наголосив глава держави.
За його словами, ця робота має бути прозорою, за участю об’єднань товаровиробників, громадськості, ЗМІ, щоб всі мали можливість побачити і переваги, і недоліки цієї угоди. «Це та робота, яка не була зроблена своєчасно», — сказав Віктор Янукович.
Він зазначив, що уряд на парламентських слуханнях повинен відзвітувати, «чому громадськість, об’єднання товаровиробників, яких у першу чергу повинна торкнутися ця угода, не були повною мірою обізнані з нею».
«Коли ми з вами побачимо, що нас такі умови влаштовують, це фінансово вигідно і ми тут захищаємо наші національні інтереси, безумовно, рішення буде прийнято позитивне. Якщо під час цієї роботи нам треба буде виконати якусь роботу, про яку ми кажемо, на тристоронньому рівні — у нас є такі домовленості з ЄС і Росією, що в тристоронньому форматі ті питання, які необхідно буде розглянути, ми їх розглянемо», — зазначив Президент.
Газотранспортна система
За словами глави держави, російські партнери запропонували Україні створити прозорі умови «допуску до української ГТС». «Ми нині розглядаємо ці питання, але ми їх розглядаємо з 2003 року. Був період часу, коли взагалі були зупинені переговори, а останнім часом вони перейшли в площину практичної підготовки до розгляду цього питання», — сказав Віктор Янукович. Водночас він додав, що в питанні модернізації ГТС Україна завжди обстоюватиме національні інтереси.
«Ми не хочемо будувати наші відносини з нашими партнерами за принципом «ти розумний — я дурень» або навпаки. Завжди це предмет домовленостей, завжди кожна держава захищає свої національні інтереси, і завжди це компроміс, а компроміс — це тоді, коли хтось чимось поступається», — зазначив Віктор Янукович.
Крім того, глава держави повідомив, що міжнародні аудитори провели оцінку вартості української газотранспортної системи. «Тобто предмет переговорів вже є, і дорога відкрита», — зазначив глава держави.
Він підкреслив, що Україні вигідне збільшення прокачування російського газу через українську газотранспортну систему. «Більше заробляти грошей, і щоб наші партнери вкладали гроші в її модернізацію», — сказав Президент.
Лібералізація візового режиму
В. Янукович наголосив також, що українська влада продовжує роботу над лібералізацією візового режиму з Європейським Союзом. «У нас є декілька питань, які нам треба вирішити. І, безперечно, ми будемо з нашими партнерами з Європейського Союзу домовлятися якомога швидше вирішити питання лібералізації візового режиму для громадян України. Ми над цим питанням працюємо», — сказав він.
Президент підкреслив, що питання лібералізації візового режиму з ЄС є для української влади найактуальнішим.
Митний союз
Україна продовжує вивчати документи Митного союзу, після чого будуть ухвалені рішення, чи приєднуватись до якихось його окремих положень. Президент зазначив, що формат співпраці з Митним союзом був визначений спеціальним протоколом, підписаним у Мінську Прем’єр-міністром України і прем’єр-міністрами країн Митного союзу.
«Уряд України розглядає ці положення, і після того, як будуть зроблені висновки, прийматимуться прозорі рішення, до яких положень ми приєднуватимемося, до яких ні, на яких умовах. Це дуже непроста робота, тому що переговори треба вести не з комісією Митного союзу, а з кожною державою», — сказав В. Янукович.
«Для нас з точки зору торгово-економічних відносин з цими країнами, чим скоріше ми пройдемо цей шлях, тим краще», — додав Президент.
Він нагадав, що в серпні цього року в Астані Україна подала письмову заявку про можливість участі в Євразійському союзі у статусі спостерігача.
Заощадження вкладників Ощадбанку СРСР
У державному бюджеті 2014 року буде передбачено 6 млрд. гривень на повернення заощаджень вкладникам Ощадбанку СРСР, повідомив В. Янукович. За його словами, необхідно виконати свій обов’язок перед вкладниками, які повірили державі, але не отримали свої кошти. «Нам треба цю помилку виправити», — наголосив Президент.
Пошук шляхів виходу з кризи триває
Глава держави повідомив, що сьогодні відбудеться чергове засідання круглого столу щодо пошуку шляхів виходу з політичної кризи.
«Там (на круглому столі) будуть підбиті відповідні підсумки, що сталося за тиждень, що відбулося. Я вважаю, що Генеральний прокурор повинен прозвітувати», — сказав Віктор Янукович, зауваживши, що «краще, якщо б це було на парламентських слуханнях».
На переконання глави держави, і влада, і опозиція мають зробити висновки з того, що сталося. «Політична криза, яка відбулась наприкінці цього року, не подолана, з неї треба зробити висновки. Висновки треба зробити всім: і владі, і опозиції, і, безумовно, громадянському суспільству. І люди ці висновки зроблять самостійно, а ми повинні врахувати ті помилки, які були», — підкреслив Президент.
За його словами, влада над цими помилками працює і виправляє їх. Президент України Віктор Янукович наголосив, що українці мають навчитися об’єднуватися заради інтересів держави.
«У будь-якій країні світу, коли виникають внутрішні питання — з’ясували стосунки, знайшли спільну мову і пішли далі. Коли виникають зовнішні питання — об’єднуються і спільно їх вирішують», — сказав Віктор Янукович.
Глава держави також виступив проти іноземного втручання у внутрішні справи України.
«Дуже важливо, щоб у наші внутрішні питання не втручались будь-які країни і не вважали, що вони тут можуть господарювати як завгодно. На Майдані чи не на Майдані. Я в категоричній формі проти, щоб хтось приїздив до нас у країну і вчив нас, як тут жити», — підкреслив Віктор Янукович.
На його переконання, українцям вистачить мудрості, політичної волі, відповідальності перед майбутніми поколіннями.
Фото Михайла МАРКІВА (прес-служба Президента України).