Рік тому, 11 березня, Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила глобальну пандемію COVID-19. Останній рік посилив сильні та слабкі сторони наших суспільств. В Україні, як і в решті Європи, пандемія продемонструвала вразливість систем охорони здоров’я та повну неспроможність реагувати на таку шокову ситуацію. Трагедія полягає в тому, що це не стало несподіванкою. Європейські профспілки працівників громадського обслуговування протестували проти неукомплектованості персоналу, недофінансування та недостатності ресурсів задовго до початку пандемії. Коли вдарила перша хвиля, не дивно, що системи охорони здоров’я та заклади охорони здоров’я з догляду були повністю перевантажені.
Сумним відображенням неоліберальних політик є той факт, що для визнання потреби фінансування в достатньому обсязі державних послуг та працівників, зайнятих у цій сфері, потрібен такий переломний момент, як глобальна пандемія.
Але останній рік продемонстрував те, що факти відмови від приватизації та скорочення бюджету були неминучими — і зараз у суспільстві існує широке розуміння того, що нам потрібна переоцінка сектору громадського обслуговування.
Ми не можемо повернутися до політики жорсткої економіки, що панувала до пандемії, — ми повинні вийти з кризи сильнішими. Це є посланням мільйонів працівників сфери громадського обслуговування по всій Європі в цей вирішальний день.
Першочерговим пріоритетом є зміцнення систем охорони здоров’я загалом та закладів охорони здоров’я по догляду зокрема. Це вимагає державного фінансування та припинення практики податкової політики, яка прихильна до корпорацій та олігархів. Уряди повинні діяти як на національному, так і на європейському рівні. Ми зобов’язані допомогти працівникам сфери охорони здоров’я, багато з яких лікуються від посттравматичного стресу.
Оскільки незадовго до початку пандемії відбулося понад 100 страйків у сфері охорони здоров’я в Європі, профспілки цієї сфери будуть і надалі активно вимагати підвищення заробітної плати, кращих умов праці, збільшення штату персоналу та допоміжних послуг.
Хоча працівники охорони здоров’я та соціального догляду перебувають на передньому краї боротьби з пандемією, інші державні служби також долають наслідки кризи, які вона спричинила. Працівники таких галузей, як комунальна сфера, енергетика, сфера соціального забезпечення та служби зайнятості, мають надважливе значення для подальшого функціонування суспільства та подолання наслідків соціально-економічного спаду внаслідок карантинних заходів. Їхня роль посилюватиметься разом із виходом з економічної кризи.
З метою гарантування наявності та якості послуг, доступу до соціального забезпечення, житла, води, енергетики та освіти, а також фінансування міст і муніципалітетів необхідне збільшення інвестицій.
Державний сектор (сектор громадського обслуговування) також відіграє унікальну роль у створенні більш стійких суспільств, від циркулярної економіки до зелених транспортних систем та екологічної громадської інфраструктури.
З цією метою необхідно створити національні відновлювані фонди (фонди ЄС), кошти яких будуть спрямовані на вказані цілі, а не вдаватися до чергових помилок, таких як приватизація та державно-приватне партнерство.
Соціальний діалог та колективні переговори є важливими інструментами у вирішенні кризових ситуацій у багатьох європейських країнах. Наші дії спрямовані на захист працівників на робочому місці та гарантування належної оплати праці. Соціальний діалог є тим механізмом, що сприяє зусиллям роботодавців, профспілок та уряду працювати над відновленням економіки.
Лідери європейських профспілок громадського обслуговування разом з іншими боротимуться за рівність на ринку праці, кращі умови праці та за збільшення державних інвестицій. Поряд зі зростаючим рухом ми виступаємо за справедливу систему оподаткування, в якій корпорації платять справедливу частку, що допоможе регулювати зростаючу нерівність. Дуже важливо, щоб у процесі виходу з найскладнішої економічної кризи на перше місце виходили працівники, громади та наша планета, а не прибутки одиниць (корпорацій).
Президент EPSU Метте Норд, профспілка Fagforbundent, Норвегія;
генеральний секретар EPSU Ян Віллем ГудрІаан;
голова Північно-східного округу EPSU Юрій ПІжук;
член виконкому EPSU від України Валерій Матов.