У Залучанському інтернаті.
Соціально вразливим верствам населення під час епідемії коронавірусу потрібна особлива увага. У підпорядкуванні Івано-Франківської обласної ради є дев’ять інтернатних закладів. Для їхніх підопічних у департаменті соціального захисту облдержадміністрації розробили графіки щеплення та подали до департаменту охорони здоров’я ОДА.
«Це особлива категорія підопічних, — розповідає директор департаменту соціального захисту Володимир Корженьовський. — Приміром, у Залучанському дитячому будинку-інтернаті І—IV профілю перебувають 130 вихованців. Тут живуть діти до 18 років, та й старші вихованці, які не мають куди піти після повноліття. Більшість із них — діти-сироти чи позбавлені батьківського піклування. Тут їх доглядають цілодобово: надають реабілітаційні послуги та лікування. Упродовж останніх років за кошти обласного бюджету оновили житлові приміщення, впорядкували територію. Створюємо комфортні умови, адже вихованці потребують уваги і турботи».
Роботу цього закладу Володимир Корженьовський інспектував разом із членом постійної комісії облради з питань охорони здоров’я та соціальної політики Володимиром Семенюком. А також роботу Снятинського психоневрологічного інтернату, де отримують фахову допомогу понад 300 осіб різного віку. Затишні чистенькі кімнати, охайні коридори, чуйний персонал — усе для комфорту підопічних.
Насамперед перевірили дотримання карантинних заходів. Адже для цієї особливої категорії громадян потрібна відповідна увага. До слова, й персонал допускають до роботи лише після температурного скринінгу. Серед працівників соціальних закладів обласного підпорядкування, районних та міських управлінь соцзахисту нині 20 — із підтвердженим діагнозом COVID-19. Тож вакцинація тут — на порядку денному.
«Спалахи коронавірусу були й серед підопічних інтернатів, торік такі факти виявили в Погонянському психоневрологічному інтернаті, — каже Володимир Корженьовський. — Нещодавно з підозрою на коронавірус потрапили під контроль медиків мешканці Яблунівського соціального закладу. Там підтверджено понад десять випадків COVID-19. Надзвичайна ситуація — на контролі медиків».
Яблунівське стаціонарне відділення — територіального підпорядкування. Таких закладів у віданні районних та міських управлінь соцзахисту в області є декілька. Дотримання карантинних вимог у них — також на контролі. Час від часу моніторинг здійснює й регіональне представництво Уповноваженого з прав людини Верховної Ради України.
«Система соцзахисту, як і інші сфери, не була готова до епідемії коронавірусу, — акцентує регіональний представник Уповноваженого з прав людини Верховної Ради Людмила Непийвода. — За рік усе кардинально змінилося. Карантинних заходів у таких закладах здебільшого дотримуються. Однак занадто обмежено права підопічних. Їм забороняють виходити поза межі закладу на прогулянки, та навіть територією. Це зручно персоналу, але такі перестороги гнітять і без того обмежених та обділених долею людей. Досі подекуди діє заборона на відвідування родичів. Страх перебільшено. Хоч законодавчого підґрунтя немає. Такі обмеження діяли торік у березні-квітні, наприкінці минулого року їх зняли».
Людмила Непийвода наголошує на тому, що забороною на залишення території спецзакладів працівники обмежують права підопічних на користування власними коштами. Це 25 відсотків від щомісячної пенсії (решту утримують за перебування в інтернаті). Дієздатні особи в найближчих крамничках раніше могли придбати собі щось необхідне. Тепер же ці кошти накопичуються на їхніх банківських рахунках. Ними розпоряджаються опікуни. Якщо таких не призначено, то — самі заклади.
«Усі соціальні заклади заповнені підопічними, й за потреби важко вирішити питання ізоляції хворих, — стверджує співрозмовниця. — Із реформою децентралізації влади паралельно відбувається реформа деінституалізації, тобто тенденція до поступового розформування інтернатних закладів. То ж проблема загострюється».
Візити до інтернатних закладів Людмила Непийвода здійснює часто, без попередження персоналу. Нещодавно навідалася до Погонянського психоневрологічного інтернату Тисменицької тергромади. Звіт про моніторинг опубліковано на офіційному сайті Уповноваженого з прав людини Верховної Ради України.
«Під час моніторингу встановлено, що в інтернаті створено належні умови для проживання підопічних, усі вони мають укладені декларації із сімейним лікарем. Варто відзначити, що завдяки належній організації протиепідемічних і карантинних заходів тут запобігли спалаху коронавірусної інфекції (торік протягом квітня-травня у 15 працівників та чотирьох підопічних підтвердили COVID-19), — йдеться у звіті. — Загалом в інтернаті перебували 124 жінки, працівники дбають про поновлення окремим підопічним їхньої дієздатності. Водночас є низка порушень прав. Підопічним заборонено покидати житловий корпус та перебувати в прогулянковому дворику на свіжому повітрі. Із запровадженням карантину вже майже рік жінки не отримують своїх власних пенсійних коштів, зокрема ті, опіку над якими здійснює інтернат».
Івано-Франківська область.
Фото надано автором.