«Ми йдемо по найгіршому «італійському сценарію» в обласному центрі. З киснем у нас усе нормально, додаткові місця відкриємо. Питання — чи вистачить лікарів». «Італійський сценарій» розвитку епідемії — це коли зупинити спалах хвороби не вдається».

Таку заяву зробив голова Запорізької ОДА Олександр Старух учора, за день до переходу регіону в червону зону епідеміологічної небезпеки.

Він підкреслив, що сьогодні ситуація з поширенням COVID в області свідчить про те, що діючих карантинних обмежень недостатньо. З початку березня відбувається стрімке зростання показників захворюваності. Ситуація справді складна, але поки що не критична. Тому запровадження додаткових обмежень є вкрай необхідним.

«У Запоріжжі три чверті ліжок заповнені, у деяких лікарнях — до 100%. Необхідно вводити додаткові жорсткі обмеження. Локдауни давали результати. Я ходжу пішки й бачу, як люди в маршрутках іноді їздять, ми повинні посилити контролюючі заходи. Дотримання маскового режиму чомусь стало факультативом. Хтось уважає, що це можна не робити. Ми, як державні органи, вживатимемо всіх заходів, щоб забезпечити виконання обмежень у повному обсязі. Ми дали пропозиції щодо транспорту. Можливо, у Запоріжжі зроблять аналіз і вирішать повністю закрити транспорт, але ми бачимо в цьому проблему, адже людям треба добиратися до лікарень. Більше того, людям треба зробити щеплення. Ці питання повинні бути пророблені», — зазначив він.

Організація транспортного сполучення під час дії карантину є одним з найважливіших питань. Обласна влада має намір посилити всі контролюючі заходи для забезпечення карантинних норм у повному обсязі. Місцевій владі запропоновано посилити контроль над дотриманням обов’язкового маскового режиму, проводити дезінфекції, забезпечити перевезення пасажирів у кількості, що відповідає сидячим місця. Остаточне рішення із приводу закриття руху громадського транспорту чи запровадження обмежень у його роботі має ухвалюватися на рівні кожної громади.

«Питання не в тому, скільки ми можемо додати ліжок чи кисневих концентраторів. Ми продовжуємо роботу в напрямі підвищення потужності нашої медичної системи та готуємося до будь-яких ситуацій. Проте лікарів може не вистачити, а зростання захворюваності такими темпами спричинить колапс медичної системи», — заявив голова ОДА.

У той же час необхідно завчасно попереджати населення про можливі незручності, пов’язані із запровадженням карантину. Як показує досвід інших міст і областей, не можна приймати рішення у п’ятницю, що з понеділка всі їздитимуть у транспорті за перепустками. Бо людям потрібно хоча б один робочий день, щоб ці документи для себе замовити й оформити.

Заступник директора обласного лабораторного центру МОЗ України Олександр Мащак зазначає стрімке збільшення кількості нових випадків COVID-19 (кожний п’ятий з тестів є позитивним), зріс показник госпіталізації хворих COVID-19, а також спостерігається зростання показників захворюваності на грип і ОРВІ. За останню добу в області зареєстровано 824 нові випадки захворювання. На 8 годину ранку 9 квітня 84 207 лабораторно підтверджених випадків, зокрема 4 425 серед дітей (за добу 28) і 4 553 серед медичних працівників (за добу 25). За добу сталося 20 летальних випадків (усього 1 549), одужали 103 пацієнти (усього 70 385). Продовжують лікуватися 12 270 людей, з яких 913 у стаціонарах і 11 357 вдома в режимі самоізоляції під спостереженням лікарів.

У Запорізькій області 21 медична установа приймає хворих на коронавірус. У них передбачено майже 2 500 ліжок з киснем. Зараз у стаціонарах перебувають 913 хворих. Завантаженість ліжок у медичних установах Запоріжжя сягає 90%. Тільки вчора занедужали 448 жителів обласного центру, у місті зафіксовано дев’ять летальних випадків. Одужали всього 82 містяни.

Фахівці зазначають, що збільшилася кількість складних випадків, захворювання протікають у складнішій формі. Практично всі пацієнти, які потрапляють до лікарень, потребують кисневої підтримки. Наближається період, коли медичним установам буде складно впоратися з навантаженням — навіть за умови, що в Запоріжжі працюють над збільшенням кількості ліжок для коронавірусних хворих.