Як повідомляє прес-служба ПЦУ, 6 квітня 2021 р. Велика Палата Верховного Суду на судовому засіданні «розглянула справу № 910/10011/19 щодо законності зміни релігійною громадою с. Сутківці Хмельницької області свого підпорядкування — виходу з юрисдикції Російської Православної Церкви в Україні (яка іменує себе УПЦ) та входження до Православної Церкви України. За результатом засідання було ухвалене рішення про законність такої зміни підпорядкування».
У ПЦУ наголошують, що «найвищою судовою інстанцією України вперше, з початку активного процесу переходів релігійних громад України з Російської Православної Церкви в Україні до Православної Церкви України, прийнято рішення, яким підтверджено можливість та законність таких переходів і відхилено заперечення Російської Православної Церкви в Україні проти цього».
Заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ архієпископ Євстратій (Зоря) назвав рішення Верховного Суду важливим.
Ще 23 лютого 2019 року релігійна громада Сутківців на загальних зборах, не вагаючись, прийняла рішення змінити перепідпорядкування та перейти до об’єднаної автокефальної Української Церкви. Настоятель храму рішення громади не підтримав. Мешканець села Леонід Білошкурко каже, що священик «відкритим текстом сказав, як маю переходити до української церкви, то краще поїду в Росію». А далі посипалися позови настоятеля храму до суду — він вимагав визнати перехід незаконним і ключі від церкви залишив у себе.
Сільський храм-фортеця відомий далеко за межами України — його часто відвідують туристи з різних країн. Первинно він був збудований як оборонна споруда — село стояло на Кучманському шляху і часто потерпало від набігів татар на Поділля. У 1476 р. фортецю перебудували під церкву, у XVI столітті стіни першого ярусу було розписано фресками, їх фрагменти збереглися й донині. Свято-Покровська мурована церква в Сутківцях є одним з найдавніших оборонних храмів в Україні і єдиним середньовічним оборонним храмом тетраконхового типу. Її найближчий аналог — сакральна споруда в Етампі (Франція).
«Протягом досить тривалого часу цей позов розглядався у Господарському суді міста Києва, за результатом чого в лютому 2020 року було ухвалене рішення на користь настоятеля релігійної громади РПЦ в Україні. В подальшому це рішення було залишене без змін і судом апеляційної інстанції, — повідомляють у ПЦУ. — Проте 6 квітня 2021 року відбулося судове засідання вже Великої Палати Верховного Суду, яка переглядала ці судові рішення у касаційному порядку. Так, за результатом цього перегляду, вказані судові рішення були скасовані й в задоволенні позову було відмовлено повністю. Тобто, Велика Палата Верховного Суду підтвердила законність рішення релігійної громади с. Сутківці Хмельницької області про перехід з Російської Православної Церкви в Україні до Православної Церкви України».
Це рішення має ключове значення, адже є першим серед низки судових спорів, ініційованих противниками переходу релігійних громад до ПЦУ, ухваленим найвищою судовою інстанцією України.
«Так, з початку 2019 року, Російською Православною Церквою в Україні було ініційовано більше 100 судових процесів в достатньо нових для українського судочинства спорах щодо законності зміни православними релігійними громадами України свого підпорядкування, — наголошують у прес-службі Київської митрополії ПЦУ. — В силу такої новизни до 6 квітня цього року була відсутня позиція найвищої судової інстанції України в таких питаннях, наслідком чого була суперечлива судова практика судів нижчих інстанцій у вирішенні таких спорів. Рішення ж Великої Палати Верховного Суду в обов’язковому порядку має враховуватися у спорах, які стосуються переходів православних релігійних громад України з РПЦвУ до Православної Церкви України, та, тим самим, уніфікувати підхід судів України у їх вирішенні, захищаючи законне право релігійних громад на зміну юрисдикції».
«На це рішення вже можуть посилатися інші суди. Тобто вже можна брати за основу це тлумачення Верховного Суду», — пояснює голова постійної комісії Хмельницької обласної ради Віктор Бурлик.
Нещодавно голова Київської обласної державної адміністрації Василь Володін підписав розпорядження про реєстрацію статутів п’яти релігійних громад Православної Церкви України — одна з них, у селі Кощіївка Фастівського району, новостворена, решта чотири подали статути на реєстрацію у новій редакції після возз’єднання з ПЦУ. Як повідомляє сайт Київської ОДА, відповідно до законів України «Про місцеві державні адміністрації» і «Про свободу совісті та релігійні організації», зареєстровані релігійні громади також у Переяславі, селах Глушки Білоцерківського району, Данилівка Васильківського району, Малі Дмитровичі Обухівського району. Голова Тернопільської ОДА Володимир Труш підписав розпорядження про реєстрацію семи статутів релігійних громад ПЦУ, зокрема, в селах Рожанівка, Ангелівка, Новосілка.