Народний депутат України Микита Потураєв (праворуч) із куратором виставки Володимиром Бондаренком.
У Малому Маріїнському палаці триває виставка народних художників України Анатолія Василенка, Радни Сахалтуєва та самодіяльного художника, капітана першого рангу у відставці Валерія Орла, куратором якої пощастило бути автору цих рядків.
Чи не найбільше вражає робота Анатолія Василенка «Янголи порятунку», написана в 2014 році. Тоді поблизу Донецька сталася найбільша в історії України авіаційна катастрофа — зенітно-ракетним комплексом «Бук» російського виробництва було збито малайзійський Boeing 777.
Художник намалював, як янголи-охоронці прилетіли, щоб підхопити і доправити на небо невинні душі пасажирів та членів екіпажу.
А мене невелика за розміром картина «Стомлений ангел», переконаний, рятувала в зоні АТО, а потім ООС, де перебував як волонтер. Разом з іконами вона висіла в нашій лікарні в Станиці Луганській, де довелося працювати з пораненими воїнами.
Картина А. Василенка «Стомлений ангел».
Віра у Всевишнього допомагає художникам творити за будь-яких обставин. Так, майже незрячий Анатолій Василенко на карантині пише картини і дарує їх друзям. При цьому щотижня публікуючи шаржі та карикатури в англомовній газеті та у впливовій білоруській опозиційній газеті. А Валерій Орел, який переніс за останній рік, уявіть собі, аж вісім операцій, редагує ще й журнал Міністерства оборони України «Блокпост».
— Кожен художник вірить у Бога, у реальні дива і відчуває їх усім серцем. Адже віра — основа творчості, — вважає Анатолій Василенко.
Уроки майстерності пан Анатолій брав у легендарного графіка і книжкового ілюстратора, художника-постановника фільмів «Тіні забутих предків» та «Захар Беркут» Георгія Якутовича. Вчився у Георгія В’ячеславовича, доки той не заспокоїв молодшого брата по пензлю: «Анатолію, я поділився з тобою всіма секретами живопису, які я знаю. І головний із них — вірити у Всевишнього всім серцем!»
Народний художник А. Василенко справедливо вважає, що гарні картини лікують. І це правда, тому що великі художні твори впливають на одужання хворих, зміцнюючи їхній імунітет. Підтвердженням тому і сила-силенна доказів, зібраних Олександром Галаченком, головним лікарем санаторію «Хмільник», стіни якого прикрашені полотнами відомих майстрів.
Картини і малюнки Анатолія Василенка є неперевершеними та оригінальними за змістом.
Чимало іноземців, які відвідують виставку, купують роботи художників — як чудову згадку про Україну.
Анатолій Петрович добре відомий і як письменник. У видавництві «Темпора» вийшла і його просвітницька повість «Тут був Вася». А цьогоріч у видавництві «Український пріоритет» — заборонена за часів Януковича повість «Відьма». За неї кілька престижних спілок висунули воістину народного художника на здобуття міжнародної премії імені Миколи Гоголя, яку вручають 1 квітня — у день народження українського класика.
Анатолій Василенко, Радна Сахалтуєв та Валерій Орел допомагають видавати «Перець на передовій» для воїнів ООС. А ще надають свої роботи для благодійних аукціонів. Наприклад, на підтримку Українського католицького університету, для розв’язання, зокрема, проблем дитячого здоров’я.
На відкриття виставки, крім самих митців, їхніх друзів та шанувальників, завітав лідер Конгресу громадянського суспільства, перший командувач Військово-Морських сил України, віце-адмірал Борис Кожин. Він вручив митцям, які також беруть участь у громадському русі, нагороди. Анатолій Василенко отримав орден «Патріот України», Радна Сахалтуєв — медаль «Українсько-японська дружба та співробітництво», а Валерій Орел — відзнаку «Сильний духом».
На виставці в Малому Маріїнському палаці побував і голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв, який заявив, що картини презентованих художників є неповторними, а сама виставка заслуговує на державну підтримку.
Володимир БОНДАРЕНКО, культуролог.
Фото з альбому В. Бондаренка.