Миколаївська обсерваторія претендує на включення до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Ця наукова установа розташована на вершині Спаського кургану, на висоті 52 метри над рівнем моря, в найвищій точці Миколаєва. Нинішній науково-дослідний інститут «Миколаївська астрономічна обсерваторія» — одна з найстаріших обсерваторій Східної Європи, що була заснована у 1821 році як морська.


Олександр Шульга (ліворуч) знайомить Олександра Пасічного з унікальним телескопом, який вдосконалили миколаївські вчені.

Будівлю спроектував Федір Вунш за наказом військового губернатора Миколаєва та Севастополя Олексія Грейга. З 1912 року вона стає Миколаївським відділенням Головної (Пулковської) астрономічної обсерваторії. У 1992 році стає самостійним науковим закладом України, а з 2002 року — Науково-дослідним інститутом «Миколаївська астрономічна обсерваторія». Нині — це пам’ятка архітектури, яка включена до Попереднього списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Про ці та інші цікаві факти розповів директор закладу, доктор фізико-математичних наук Олександр Шульга. Виявилося, що Миколаївська обсерваторія — єдиний в Україні найстарший науково-дослідний заклад, на відміну від обсерваторій при українських університетах, який займається серйозними дослідженнями на державне замовлення. Також вона найбільш спроможна серед країн Європи за позиційними спостереженнями.

Нині в обсерваторії ведуться роботи в області динаміки тіл Сонячної системи, дослідження навколоземного простору, створення каталогів положень зірок, інформаційної підтримки астрономічних досліджень і астрономічного приладобудування, історії астрономії. Серед напрацювань учених Миколаївської обсерваторії — досягнення всеукраїнського та світового значення. Так, тут знаходиться Аксіальний меридіанний круг, який в 1999 році був включений до списку об’єктів, що становлять національне надбання України. Саме Миколаївська обсерваторія вимірювала точний час для Чорноморського флоту і тепер зберігає в основній залі головний годинник Чорноморського флоту.

Директор розповів і про один з телескопів, який зібрано на підставі китайського пристрою, що коштував 15 тисяч доларів. Китайці тоді подарували пристрій. А тепер його вартість з врахуванням нашої комплектації дійшла до півтора мільйона доларів. Є на території закладу і швидкісний автоматичний комплекс, на якому ведуться регулярні спостереження об’єктів ближнього космосу в рамках участі у виконанні Національної космічної програми України з контролю та аналізу космічної обстановки.


Спеціальний прилад, один з восьми у світі, що стежить за астероїдами.

Об’єкт, що претендує на включення до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, вражає своєю історією, науковим надбанням, туристичною привабливістю. Так, його можна і потрібно відвідувати. Креативні співробітники розробили екскурсійний маршрут «Ніч в обсерваторії», який користується популярністю у миколаївців та гостей міста. Натомість ще більше вражає занедбаний стан самої історичної будівлі обсерваторії і відсутність елементарної інфраструктури. Питання підвищення туристичної привабливості обсерваторії; кроки, які необхідно здійснити для популяризації унікальної установи; заходи з благоустрою, ремонту, встановленню огорожі, оновлення фасаду обговорили заступники голови Миколаївської облдержадміністрації Ігор Кузьмін та Юрій Гранатуров з народним депутатом України Олександром Пасічним.

Народний депутат висловив готовність координувати співпрацю місцевих органів влади з міністерствами та народними депутатами від Миколаївської області в питанні збереження нашого національного надбання. Також пообіцяв сприяти, аби реконструкцію історичної будівлі Миколаївської обсерваторії включили до програми «Велике будівництво».

Заступник голови Миколаївської облдержадміністрації Юрій Гранатуров повідомив, що повний обсяг фінансування, з остаточною реконструкцією та благоустроєм території Миколаївської обсерваторії, надання їй автентичності та історичної правдивості, становить 250 мільйонів гривень. «Проте зараз ми працюємо з проектантами й бачимо, що можливо загальна сума буде таки меншою. Приблизно 150 мільйонів. Розрахований проект не на один рік. На 2021-й планується виділити від 25 до 35 мільйонів гривень без вартості робочого проекту», — зазначив чиновник.

Тож, ймовірно, і миколаївці, і гості зможуть любуватися на зірки в оновленій обсерваторії.

Фото автора.