Серед них — заступник міністра культури та інформаційної політики Світлана Фоменко, кураторка культурних проектів Вероніка Селега, керівник компанії «Big City Lab», експерт з розвитку територій Вікторія Тітова, організатор загальнонаціональної акції «Сім чудес України», громадський діяч Микола Томенко, музикант, молодіжний посол UNICEF в Україні Тарас Тополя, директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко, представники Запорізької ОДА.

Світлана Фоменко переконана, що є всі підстави говорити про нове майбутнє острова, проте існує безліч невирішених питань, що стосуються землі, інфраструктури.

«Але поки ми справді майже впевнені, що об’єкти, які розташовані на острові, увійдуть до проекту Великої реставрації. Ще формується перелік об’єктів, що підпадають під цю програму. Важливо поєднати те, як ми хочемо, щоб було на острові, та ту реальність, яка сьогодні існує. Я кажу про освітній, природній та соціальний компоненти», — зазначила вона.

Вероніка Селега вважає, що нарешті можна заявляти про відродження острова, адже розв’язання його проблем стало пріоритетним на державному рівні. Та для цього потрібна синергія влади, суспільства, бізнесу та фахівців. І розпочинати варто із загального бачення того, чим житиме острів через п’ять, десять, сто років, із планування на десятиліття вперед.

«Абсолютно реально, щоб музей став частиною світового музейного кола, був інноваційним. Острів зможе стати безбар’єрним, максимально відкритим і доступним для всіх. Необхідна умова, щоб це вдалося — це спільна дія. Роль і значущість Хортиці як туристичного об’єкта усвідомлена та підтримана на державному рівні. Це дає змогу говорити про проект, як про реальний вже найближчим часом, — розповіла Вероніка Селега.

Учасники обговорення згодні з тим, що в острова величезний потенціал. І вже є свіжі ідеї щодо його реалізації на різних рівнях і масштабах. Серед озвучених під час обговорення десятків ідей — облаштування велодоріжок, створення освітнього середовища для школярів, цифровізація послуг, забезпечення доступності для осіб з інвалідністю, маломобільних груп населення, встановлення систем безпеки, сучасного освітлення. Водночас усі говорили про дбайливе ставлення до природи острова та збереження  автентичності.

«Разом з тим стратегія розвитку має бути цілісною. Ми проводили дослідження, аналізували схожі об’єкти по усьому світу. Ключові тренди, культурний комплекс і інтерактивність — це те, що точно можна зробити на Хортиці. Острів має дуже високий потенціал як рекреаційна територія, де можна організувати відпочинок на кілька днів. І може стати дестинацією, зупинкою на шляху до моря. Це дасть можливість заповіднику стати фінансово сталим, — наголосила Вікторія Тітова.

У Запоріжжі переконані в тому, що Хортиця виходить далеко за рамки локальної пам’ятки, є об’єктом гордості всієї країни, символом. Але з точки зору утилітарності картина сумна. Шість років не працює, перебуваючи в аварійному стані, Музей історії запорозького козацтва. Частину фондів навіть довелося перемістити на територію історико-культурного комплексу «Запорозька Січ» — єдиний об’єкт, куди їздять більшість туристів. Він був збудований завдяки співпраці влади та бізнесу.

«До реалізації великих проектів має бути залучений великий бізнес. Нині вирішується болюче питання транспортного сполучення. У грудні відкрито перший міст, будується другий. Острів отримає зручне транспортне сполучення. Нова Хортиця — це можливість для розвитку міста та області і прояв самоповаги до себе, до власної історії», — заявив голова ОДА Олександр Старух.

Продовжити обговорення розвитку острова планується на наступних етапах.

Фото з відкритих джерел.