Виставка присвячена пам’яті воїна батальйону «Донбас» Маркіяна Паславського, який загинув у серпні 2014 року в Іловайську.

Експозиція не лише показує життєвий шлях Маркіяна, а й висвітлює бої за Іловайськ.

На відкриття виставки завітали представники родини Паславських, яка передала до музейних фондів особисті речі Маркіяна. У заході в музеї взяли участь заступник командувача ОС генерал-майор Віктор Ганущак, голова Донецької облдержадміністрації — керівник обласної військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко, директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло, військові ООС та ветерани батальйону «Донбас».

«Маркіян має бути взірцем для молодого покоління, яке нині стоїть у строю та захищає нашу державу. Перемога повинна бути за нами. Тому що ми віддаємо за неї найдорожче — життя», — зазначив заступник командувача ОС генерал-майор Віктор Ганущак.

Над створенням виставки «Нью-Йорк — Іловайськ: Вибір» працювала команда Національного музею Революції Гідності разом із Музеєм української діаспори та родиною Паславських. До числа організаторів проекту увійшли також бійці добровольчого батальйону «Донбас» та куратори виставки Назар Розлуцький і Олександр Бриндіков.

Маркіян Ґреґорі Паславський народився 1959 року в Нью-Йорку в сім’ї українців Осипа й Орисі Паславських, які під час Другої світової втечею рятувалися у США від радянських репресій. Був членом «Пласту». Закінчив найпрестижнішу американську військову академію «Вест-Пойнт». Завершив військову кар’єру в армії США у званні капітана. Як магістр ділового адміністрування працював інвестиційним банкіром у США. У 1990-х роках переїхав до України. На Київщині заснував агрофірму «Росава-К», яка стала одним із найприбутковіших підприємств у районі. Брав активну участь у Помаранчевій революції, Революції Гідності. Уцілів під час розстрілу на вулиці Інститутській. Із початком російсько-української війни пішов добровольцем на фронт, де став стрільцем. Родичі дізналися про те, що Маркіян на війні, з його допису у Твіттері. Загинув він 19 серпня 2014 року під Іловайськом, прикриваючи відхід групи військових і рятуючи життя товаришів ціною власного. Йому було 55 років. Посмертно Маркіяна Паславського вшановано орденом Данила Галицького, відзнаками «Залізний пластовий хрест», «Народний герой України» та іншими нагородами. Поховано Маркіяна Паславського на Аскольдовій могилі у Києві.

Виставка «Нью-Йорк — Іловайськ: Вибір» починається з роздумів загиблого героя, зібраних у книжці «Заклик діяти: слова Маркіяна Паславського» — одному з видань Музею Майдану. Самі ж експонати висвітлюють основні періоди його життя. Експозиція не лише показує життєвий шлях і вибір Маркіяна, а й оповідає про Іловайську трагедію. Про це покажуть документальний фільм.

Із 2019 року виставку вже побачили у музеях Києва, Тернополя та Дніпра. Мета організаторів — продовжувати мандрівний проект, щоб про Маркіяна Паславського та Іловайську трагедію дізнавалося якомога більше людей.

Донецький обласний краєзнавчий музей — один із найбільших музеїв України до серпня 2014 року. Його було частково зруйновано обстрілом бойовиків за чотири місяці до 90-річчя закладу. Через подальші бойові дії та окупацію Донецька майже всі фонди ДОКМ для України недоступні. На підконтрольній Україні території залишилися три відділи музею, на основі яких у 2016 році було перереєстровано Донецький обласний краєзнавчий музей у Краматорську.

Національний музей Революції Гідності — музейно-меморіальний комплекс, команда якого долучилася до підготовки виставки, є багатоцільовим культурно-освітнім центром. Музей зберігає, вивчає та представляє колекцію історичних об’єктів, пов’язаних із рухом за свободу, передусім з Євромайданом, попередніми Майданами та революціями останніх років за кордоном. Також музей поширює в Україні та світі досвід і пам’ять про національну та особисту свободу, гідність і права людини. Заохочує громадські ініціативи щодо становлення демократичних цінностей в Україні.

Впродовж роботи виставки в Донецькому обласному краєзнавчому музеї містяни та гості Краматорська зможуть дізнатися більше про Маркіяна Паславського та про бої за Іловайськ.

Вл. інф.