Адже збирання і заготівля дикоросів — основний дохід багатодітних родин, яких тут переважна більшість.

Бо про створення робочих місць у віддалених територіальних поліських громадах Рівненщини держава не подбала. Місцева влада намагається в цьому напрямі щось зробити, але це невелика кількість робочих місць, що розв’язати проблему не може.

Зате місцева влада допомогла місцевим мешканцям оформити перепустки для збирання дикоросів на території Білорусі, інакше багатодітним сім’ям було б геть матеріально сутужно (а тільки в Старосільській ТГ їх 90 відсотків). Тут слід віддати належне голові Старосільської територіальної громади Михайлу Кузьмичу (на знімку), який пройшов чимало бюрократичних перепон, аби виготовити для людей перепустки. Ось що він розповів:

— З 1 липня на території нашої громади працює тимчасовий пункт пропуску «Дроздинь». Його щодня перетинають мешканці нашої громади, щоб зібрати чорниці на території Білорусі в заказнику «Ольманські болота». Збирачі ягід можуть перебувати в сусідів-білорусів з 6-ї до 22-ї години. Із собою люди можуть узяти велосипеди, якими перевозять зібрані чорниці. Для перетину потрібно мати перепустку, видану Пінським прикордонним загоном, паспорт. Заздалегідь ми їздили в Пінськ, проплатили через «Білорусьбанк» кошти за кожну перепустку — приблизно 125 доларів. Виготовлено 350 перепусток. Вони діють з 1 липня по 10 серпня (на заготівлю чорниць) та з 1 вересня по 15 листопада — на період заготівлі журавлини.

Поліщуки масово заготовляють чорниці. Ті, у кого не було коштів на перепустки, мусять збирати її в довколишніх лісах. Біля пункту перетину «Дроздинь» уже з нашого, українського боку на збирачів чатують заготівельники, які приймають чорниці по 45—50 гривень за кілограм (ціна коливається).

— Для нашої сім’ї ця пора дуже важлива, — каже одна з мешканок Старого Села (назвалась Віра), яка не може надовго відлучитися з дому, бо має маленьких дітей, тож збирає чорниці в місцевому лісі. — А за що інакше я зможу спорядити дітей до школи — у мене четверо учнів. Моя мама із сестрою збирають чорниці в Білорусі. Не від легкого життя щодня долають таку відстань і гнуть спину. Це дуже тяжка робота — збирати дикороси. Тож кожна копійка заробляється потом.

Як повідомила секретар Березівської територіальної громади Галина Редько, мешканці сіл їхньої громади користуються пунктами перетину «Березово» та «Познань». Виготовили 209 перепусток.

— Мешканці наших сіл, у кого забракло коштів на перепустки в Білорусь, виїжджають групами збирати чорниці в сусідні Волинську і Житомирську області, — розповідає секретар Березівської сільської ради Галина Редько. — Це дуже важка праця, але це одне з основних джерел поповнення сімейних бюджетів. Тож кожен намагається сповна використати ягідний сезон.

Рівне.