Комітет розглянув лист голови підкомітету з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи Ігоря Кривошеєва щодо проблем в управлінні та можливих порушень законодавства при реалізації владних повноважень працівниками Державного агентства з управління зоною відчуження (ДАЗВ).
Ігор Кривошеєв нагадав, що два роки тому розглядалося питання будівництва сховища для радіоактивних відходів з Росії, яке має бути побудоване до 2023 року. Однак досі не визначено, хто цей важливий і дороговартісний проект реалізовуватиме і будівництво не розпочалося. Крім того, відбуваються постійні ротації керівництва ДАЗВ.
За словами голови підкомітету, минулого тижня надійшла інформація, що певні посадові особи ДСП «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» (ЦППРВ), підпорядкованого ДАЗВ, підробляють документи і про це було повідомлено поліції.
«Ми втрачаємо контроль над центральним органом виконавчої влади і це дуже тривожна тенденція», — сказав народний депутат і додав, що, на його думку, необхідно вжити невідкладних заходів для організації нормальної роботи цього органу влади.
На засіданні виступила Ольга Василевська-Смаглюк, яка є народним депутатом від округу, на якому розташована зона відчуження. Вона, зокрема, поінформувала, що на минулому тижні був оголошений конкурс на зайняття вакантної посади голови ДАЗВ. «Не дочекавшись результатів конкурсу, один тимчасово виконуючий обов’язки голови був змінений на іншого. Також ухвалено ряд незрозумілих кадрових рішень, які були виконані всупереч законодавству», — зауважила народний депутат. За заявою одного з керівників ЦППРВ щодо цих подій правоохоронними органами зареєстровано кримінальне провадження.
Комітет заслухав представників Національної поліції, Офісу Генерального прокурора, керівника ЦППРВ, трудових колективів підприємств, підпорядкованих ДАЗВ, а також керівників ДАЗВ і Міністерства з питань захисту довкілля та природних ресурсів.
Зокрема, йшлося про: врегулювання кадрових питань, ситуацію з проведенням тендера для будівництва сховища ядерних відходів, внесення змін до Загальнодержавної програми зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації, недостатнє бюджетне фінансування підприємств Чорнобильської зони, незаконні вирубки лісів у зоні відчуження.
За інформацією керівників ДАЗВ, виконуючий обов’язки керівника ЦППРВ перебуває на цій посаді незаконно, оскільки завершився тримісячний термін з дати його призначення. Водночас, конкурс з визначення постійного керівника ЦППРВ скасовано.
Представник профільного міністерства зазначив, що триває конкурс на зайняття вакантної посади голови ДАЗВ. Після його завершення новий голова оголосить конкурс на посаду керівника ЦППРВ.
Розглядаючи проблеми з фінансуванням зони відчуження, народні депутати звернули увагу, що дефіцит видатків за захищеними статтям бюджету становить майже 160,6 мільйона гривень, із яких 78 мільйонів гривень — оплата праці, оплата електроенергії — 43, відшкодування фактичних витрат Пенсійному фонду України на виплату і доставку пільгових пенсій -майже 30 мільйонів гривень і цей борг зростає.
Міндовкілля заявило про підтримку запиту ДАЗВ до Міністерства фінансів і Комітету з питань бюджету щодо збільшення видатків на зазначені потреби, який розглядатимуть у вересні.
Під час розгляду питання щодо проведення тендера на будівництво сховища представники ЦППРВ повідомили, що аукціон буде визнано таким, що не відбувся через відсутність належної кількості допущених учасників.
Представники ДАЗВ сподіваються, що оголошений найближчим часом новий тендер, який врахує зауваження Антимонопольного комітету, буде успішним і визначить переможця.
Водночас, на думку представника Міндовкілля, навіть за умови успішного проходження тендера, побудувати сховище у визначені терміни нереально.
Народні депутати наголосили, що невиконання контракту загрожує значними санкціями для держави, зокрема, може використовуватися для політичного тиску з боку Російської Федерації. На думку учасників засідання, це питання містить загрози для національної безпеки України і має бути розглянуте на засіданні Ради національної безпеки і оборони.
Комітет окремо зупинився на змінах до законодавства, спрямованих на актуалізацію Загальнодержавної програми зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації.
Голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко поінформував, що запропоновані урядом зміни не можуть бути підтримані через значні зауваження Міністерства фінансів. «Навіть якщо законопроект буде підтриманий в сесійній залі, то у другому читанні він буде прийнятий тільки наприкінці цього року і вступить в дію з 1 січня 2023 року», — додав він.
Олег Бондаренко, підсумовуючи, сказав: «Зона відчуження створена для забезпечення екологічної безпеки нашої країни та для виконання ряду завдань, поставлених, в тому числі, нашими іноземними партнерами. Як комітет, який опікується цими питаннями, ми хочемо бачити напрями розвитку зони відчуження, чіткі напрями виконання поставлених завдань і чітке розуміння керівництва зони відчуження і міністерства, яке є куратором цього процесу».
Комітет дав негативну оцінку діяльності керівництва ДАЗВ і звернеться до Міндовкілля з вимогою навести порядок із управлінням Агентства, а також врахувати зауваження, озвучені під час засідання.
Окрім того, комітет звернеться до Офісу Генерального прокурора з проханням взяти під особистий контроль розслідування кримінальних справ, що стосуються зони відчуження.
Комітет планує на початку вересня провести закрите засідання за участю представників Ради національної безпеки і оборони, на якому розглянути ситуацію, яка склалася з реалізацією проекту з побудови сховища ядерних відходів.
На засіданні комітету була заслухана інформація заступника голови комітету Олени Криворучкіної про результати оперативної робочої поїздки до Полтавської області, яка відбулася як реагування на лист керівництва ПрАТ «Рижівський гранітний кар’єр», розташованого на землях Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області. У листі йдеться про конфлікт із жителями прилеглого дачного селища, які висловлюють незадоволення роботою кар’єра.
У поїздці взяли участь члени комітету, а також фахівці Державної служби геології та надр України і Державної екологічної інспекції.
Олена Криворучкіна повідомила, що підприємство запроваджує новітні технології у своїй роботі, щоб мінімізувати вплив на дачне селище. Держгеонадр і Держекоінспекція надали висновок, що не мають зауважень до діяльності кар’єра.
Водночас, вона зауважила, що дачні ділянки з’явилися біля гранітного кар’єра незаконно і після того, як він розпочав свою роботу.
«Наразі потрібно вести конструктивний діалог, оскільки припиняти діяльність підприємства, яке намагається впроваджувати екологічно безпечні технології, як і зносити будиночки, ніхто не буде», — підсумувала народний депутат.
Народні депутати запропонували залучити до вирішення конфлікту Полтавську обласну державну адміністрацію.
Під час поїздки, за участю керівництва Кременчуцької райдержадміністрації, були також обговорені проблеми природного характеру, зокрема, необхідність виділення коштів на укріплення берега Кременчуцького водосховища, зсув якого загрожує здоров’ю і життю людей.
Олег Бондаренко нагадав, що на вересень заплановане виїзне засідання комітету до Полтавської області і закликав підготувати всі питання, які є на порядку денному стосовно цього регіону.
Комітет взяв до відома заслухану інформацію. Також було вирішено направити лист голові Полтавської ОДА з проханням розглянути ситуацію, що склалася навколо ПрАТ «Рижівський гранітний кар’єр» і запропонувати шляхи її вирішення.
Інформаційне управління апарату Верховної Ради України.