Від сміттєвих завалів до пляжу — лише кілька метрів.
Протягом останніх двадцяти років жоден туристичний сезон не минав без пляжних скандалів. Не став винятком і цей рік.
Гори зелених водоростей, які активно розмножуються в морі.
Загалом в Одесі, нагадаємо, 79 пляжів, 65 з яких міська рада передала в оренду, сподіваючись отримати солідну плату для поповнення міського бюджету.
Не виконали обіцянок
За тиждень до початку туристичного сезону міська рада вирішила проінспектувати готовність пляжів до масового прийому відпочивальників.
З’ясувалося, що лише шість міських пляжів Одеси — кожен десятий з переданих міськрадою в оренду — отримали цьогоріч санітарні паспорти і готові до надання послуг мешканцям та гостям міста.
— Фахівці виїжджали на ці пляжі для перевірки їх готовності до курортного сезону, зокрема вимог з водопостачання, водовідведення, наявності укладених договорів про вивезення з пляжів твердих відходів тощо. І переконалися, що в третій декаді травня цього не було зроблено на 59 пляжах, — зазначив в. о. директора департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради Олександр Тищенко.
За словами екологічного чиновника, станом на 14 червня більшість орендарів не виконали своїх обіцянок, тому паспорти пляжів не підписали.
Очільник комунального підприємства «Узбережжя Одеси» Дмитро Бєляєв уточнив, що комунальники забезпечили міські пляжі тапчанами, парасольками, урнами для сміття, на пляжі 14-ї станції Великого Фонтану відремонтовано спуск у воду для осіб з інвалідністю. Також почали реконструкцію набережних від 10-ї до 13-ї станції Великого Фонтану, планувалося цього року відремонтувати систему водовідведення і плиткове покриття на деяких пляжах.
З’ясувалося, що приватні орендарі мали достатньо часу для виконання санітарних вимог. Чи виконали їх?
Якщо пройтися найпопулярнішими пляжами Одеси, можна, як то кажуть, на власні очі переконатися, що можливість прийняти морські ванни сьогодні дуже ускладнено.
Наприклад, майже весь пляж Аркадії зайнятий різними настилами, закритими комплексами чи заставлений шезлонгами. Традиційний для одеситів відпочинок біля моря на піску в Аркадії вже майже недоступний.
Невеликі ділянки піску, які займають візуально менш як 10 відсотків площі пляжів, залишилися тільки у вигляді невеликих п’ятачків у самому центрі Аркадії, біля Ротонди, і ще у двох-трьох місцях. Відносно велика ділянка пляжу, але у вигляді вузької смужки, залишилася хіба що в правій частині Аркадії біля ресторану «Крим». Також є смужка піску і в правому крилі, за Ротондою — але і вона частково заставлена шезлонгами. А ось там, де Аркадія вже закінчується і по мису, який виступає в море, переходить в узбережжя Середнього і Великого Фонтану, пляжів немає взагалі, а берег закриває бетон.
Центральний пляж в Аркадії, пляж клубу «Ібіца», майже повністю зайнятий шезлонгами. Невеликий п’ятачок загальнодоступного пляжу з настилом, який зайняв весь пляж, і басейнами клубу «Ітака» — там раніше був катерний причал.
Потім ще один маленький загальнодоступний пляж, більш як наполовину під шезлонгами — і ще один величезний настил одного з нічних клубів.
А хтось обрав Лузанівку
Найдемократичніший пляж Одеси — Лузанівка. Відпочинок в Одесі на Чорному морі тут найдешевший. Лузанівка — природний пляж. На відміну від інших, його територія не поділена на приватні володіння. Неподалік Лузанівки розташований відомий дитячий табір «Молода гвардія». Дно пляжу пологе, на пляжі є всі умови для відпочинку з дітьми. На березі є ігрові майданчики, гірки тощо. Останнім часом Лузанівка стала альтернативним Аркадії центром нічного життя Одеси. Безліч літніх дискотек буквально засипали узбережжя. Варто зазначити, що потанцювати, поїсти і просто відпочити в Одесі в клубах Лузанівки буде значно дешевше, ніж в Аркадії.
Літо, Одеса, пляж Лузанівка — щороку тут збираються байкери з усієї країни, далекого і близького зарубіжжя. Поряд з пляжем розміщені кілька недорогих готелів економ-класу.
У кожного відпочивальника є свої улюблені пляжні місця. Одразу після Ланжерона розташований ще один центральний пляж Одеси — Відрада. Сюди можна спуститися не тільки довгими сходами, а й канатною доріжкою. Хоч пляж і розташований у центральній частині міста, порівняно з Ланжероном тут менше туристів. Відрада — тиха і спокійна.
На пляжі не так багато урн. Пісок дрібний. Одразу біля пірсу є труба, з якої всі стічні каналізаційні води потрапляють у море. Тому вода тут не дуже чиста. Краще купатися в кінці пляжу. Тут достатньо ресторанів і кафе.
Важко без інвестицій
Багато хто з орендарів розглядає пляжі як об’єкти отримання надприбутків — туристичний сезон короткий і, якщо не увімкнути механізм, що працює за схемою «менше вкладень в інфраструктуру — більше отримувати вигоди», то можна пролетіти з прибутками. Але за останні роки в цьому пляжному бізнесі з’явилися підприємці, які думають, скажімо так, про завтра і післязавтра.
Напередодні туристичного сезону в районі пляжу Дельфін урочисто відкрили пляж для людей з обмеженими можливостями, який по праву можна назвати найкращим інклюзивним пляжем в Україні. Церемонію відкриття очолив міський голова Одеси Геннадій Труханов й інвестор, який створив цей пляж.
На заході були присутні представники всіх міських інклюзивних організацій, а для дітей з ДЦП було організовано спеціальну розважальну програму. Творець об’єкта — Юрій Дегас, орендар популярного одеського пляжу Калетон, розташованого по сусідству. Раніше поруч з ним був невеликий пандус для спуску на візках у воду, але він був незручний і не задовольняв усіх потреб людей з інвалідністю.
— Спочатку я хотів поставити хороший пандус, залучив представників інклюзивних організацій і вже під час спілкування з ними зрозумів, що лише пандусом не закриєш усіх проблем людей з інвалідністю. Так ми почали планувати створення пляжу на ділянці, де раніше було тільки каміння і вода руйнувала підпірну стіну, — розповідає Юрій Дегас.
За словами бізнесмена, проект вдалося реалізувати у рекордні терміни — лише за 7 місяців. Міська влада не затягували з дозвільною документацією, а компанія підприємця забезпечила безперебійне фінансування. Через складність робіт кошторис постійно зростав, і замість запланованих 15 млн гривень будівництво стало у 35 млн.
— В Одесі мені відверто не вірили, що можна створити соціальний об’єкт просто так, для людей, зробити його за всіма нормами і вимогами. І не взявши для цього існуючий пляж — а побудувавши новий з нуля на 4500 кв. м. Я хочу показати, що в Одесі й Україні бізнес може створювати проекти для людей, особливо для тих, хто потребує допомоги, — каже Юрій Дегас.
Відповідно до концепції «Територія рівних можливостей» встановлено 46-метровий пандус з правильним кутом нахилу, спеціальний ліфт, 4 пандуси у воду, а людей на пляж довозять переобладнані електрокари. Безбар’єрне середовище забезпечує великий настил, а для незрячих покладено тактильну плитку. Всі послуги на пляжі абсолютно безплатні, він відкритий для всіх жителів і гостей міста.
Ну і скажу, що 2021 року аж 5 пляжів одеського регіону отримали міжнародну нагороду — «Блакитний прапор» (Blue flag).
Причому пляж міста Чорноморська (колишній Іллічівськ) отримав її вже вдванадцяте. Щоб здобути таку нагороду, пляж має відповідати 30 критеріям, серед яких: чистота піску і води, сервіс, інформування відпочивальників, безпека, туалети і душі з проточною водою, медичні пункти. Діє нагорода Blue flag з 1 червня по 31 серпня. Найімовірніше, на пляжах-переможцях буде чисто до кінця сезону, оскільки з 1 вересня потік туристів майже припиняється.
На таких пляжах зазвичай працюють відкрите кафе з альтанками, лежаками, зручними пляжними меблями і парасольками; закрите кафе на 2-му ярусі з красивими плетеними меблями; двоповерхова будівля ресторану з куточком для дітей і живим куточком.
Екологічний геноцид
Попри величезну кількість документів — від Водного кодексу до правил експлуатації пляжів — нахабні забудовники прагнуть будувати свої об’єкти просто на піщаній зоні. Так було і є в Аркадії на пляжі Чайка. З’являються величезні конструкції з дерева і металу, які повністю закривають доступ до води.
— Забудова і покриття, які вкрили там усі природні ґрунти, за відсутності водовідведення, при тому, що наше плато лежить вище на 30, 50, 70 м від рівня моря, — відвести звідти зливові стоки майже неможливо. Весь бруд змивається на пляж і берегову смугу моря під час дощу. Заклади миють свої помости, і сміття теж потрапляє на пляж і в море. А під піском деякі самовільно облаштували фекальну каналізацію, хтось зливову продовжив, — каже голова громадської організації «Збережемо Одесу самі» Юрій Нікітін. — Окрім того що пляжі брудні, їх ще й мало. На сьогодні це 56 гектарів за генпланом міста — вистачає приблизно на 2—3 відсотки населення Одеси, не кажучи вже про туристів. Охочих відпочити ближче до морської води дуже багато, чим і користуються орендарі, нав’язуючи свої послуги. У всіх цих людей, які плюндрують наші пляжі, є договори оренди, у деяких на 10 років, у деяких — на 15. При цьому не можна сказати, що це приносить якісь значні кошти до бюджету. Річна оренда пляжів становить майже одну десяту відсотка одеського бюджету.
Фактично всі одеські пляжі — результат зміцнення берегової лінії, яке проводилося ще в повоєнні роки. Це допомагає запобігти зсувам. Наприклад, неподалік Білгорода-Дністровського, біля села Лебедівка, зовсім нещодавно такий зсув засипав дикий пляж землею і піском. Відпочивальників на ньому не було, і ніхто не постраждав. Цей випадок — яскравий приклад того, що за береговою лінією необхідно доглядати. Це одна з умов для орендарів, які використовують пляжі в Одесі. Крім догляду за пляжем, а це прибирання, очищення дна і піску, орендарі повинні забезпечити відпочивальників туалетом, медпунктом, кабінками для перевдягання та душовими, рятувальним пунктом, який працює.
Тільки після цього вони можуть отримати паспорт — документ, який дозволяє надавати платні послуги відпочивальникам на конкретній території.
...І все-таки, якщо у вас випав вільний день, поспішайте до Одеси. У ній завжди знайдеться місце на пляжі, де вам раді. А море в Одесі хоч і називається Чорним, насправді блакитне і синє. Я це точно знаю.
Одеса.
Фото надані автором.