Свою назву він дістав завдяки фігурі янгола, який летить, що височіє над входом до будівлі. Її автор — заслужений художник України Михайло Рева. Під фігурою янгола можна прочитати цитату з Біблії: «Не відмовляй у благодіянні, коли рука твоя в силі зробити його».
З 2014 року ООБФРДІ носить ім’я свого засновника — Почесного громадянина міста, Героя України, заслуженого тренера України, директора спортивної школи олімпійського резерву, Бориса Давидовича Литвака (на знімку).
25 років тому установ, де проводилася б комплексна медична, фізична, психолого-педагогічна та соціальна реабілітація дітей-інвалідів, у країні ще не було. Тому можна стверджувати, що благодійний фонд «Майбутнє» будівництвом реабілітаційного центру заклав основу створення системи реабілітаційних центрів для дітей з порушеннями нервової системи та опорно-рухового апарату. Поштовхом до його створення стала особиста трагедія, що її пережив Борис Литвак. Пішла з життя його донька Ірина. Саме вона попросила батька подбати про хворих дітей, на яких ніхто тоді не звертав уваги.
Борис Давидович сприйняв останню волю доньки як керівництво до дії. Швидко було підібрано колектив професіоналів-однодумців, освоєні та запроваджені сучасні методики реабілітації. Меценати допомогли придбати діагностичне та фізіотерапевтичне обладнання, меблі.
У 2003 році було зведено 4-поверховий навчальний комп’ютерний центр, який через 17 років, враховуючи вимоги часу, реорганізували в психолого-педагогічний підрозділ.
У 2009 році засновникам БФ «Майбутнє» вдалося розв’язати ще одну дуже важливу проблему — без залучення бюджетних коштів, за спеціальним проектом побудували 8-поверховий пансіонат на 132 місця. Басейн, кабінети лікувальної фізкультури та їдальня створювали прекрасні умови для перебування під час курсу реабілітації. Тому на сьогодні Будинок з янголом має в своєму розпорядженні три будівлі: реабілітаційний центр, психолого-педагогічний підрозділ і пансіонат. Усього площа, на якій надається всебічна допомога дітям-інвалідам, становить дев’ять тисяч квадратних метрів. За чверть століття реабілітацію в Будинку з янголом, а також різні види амбулаторної та консультативної допомоги одержали понад 33 тисячі дітей з України, близького та далекого зарубіжжя. Тут можна бачити народження чудес — після наполегливих щоденних занять вдома та регулярних курсів реабілітації в Будинку з янголом, хвора дитина робить свої перші кроки. У сенсорних кімнатах маленькі пацієнти розвивають сприйняття, вчаться бачити й відчувати красу навколишнього світу.
Будинок з янголом є єдиним закладом в Одесі й області, що має найсучасніше обладнання. У лікуванні та реабілітації використовуються найсучасніші методики і підходи. У Центрі є унікальне обладнання для навчання навичкам ходьби LokomatPro, система реабілітації нижніх кінцівок G — EO, реабілітаційна клітка «Павук», рефлекторно-навантажувальні костюми «Аделі», «Гравістат», «Атлант», інтерактивна система нейромоторної реабілітації «Нірвана».
Завдяки співпраці з міжнародним фондом Теодора Хелльбрюгге, який заснував дитячий реабілітаційний центр у Мюнхені, фахівців з Одеси навчали їхні колеги з Німеччини, Швейцарії, Польщі, Латвії, Литви, Білорусі. Тут застосовується Мюнхенська функціональна діагностика розвитку дітей від 0 до 3 і від 3 до 6 років, а також проводиться скринінг слуху. У центрі освоєні Войта-діагностика й Войта-терапія (за ім’ям чеського невролога Вацлава Войта). Методи дають змогу виявити функціональні патології на ранній стадії розвитку малюка та вчасно провести корекцію психофізичних патологій немовлят. Основне завдання методик — формування рухових навичок, що відповідають віку дитини. Для цього використовують рефлекс повзання й рефлекс повороту. Їхні основні феномени мають вплив на управління тілом загалом.
Упродовж багатьох років у Будинку з янголом застосовують арт-терапію. Психіка людини складається із двох частин: свідомої та несвідомої. І дитяча психіка не виняток. Усі переживання, що травмують події, неприємні емоції, якщо вони не були гармонійно прожиті, через певний час переміщаються зі свідомості в несвідоме. Звідти вони проявляються у вигляді страхів, кошмарів, підвищеної примхливості чи збудливості.
Для роботи з такими «неприступними» переживаннями й потрібна арт-терапія. Вона дає змогу м’яко та делікатно, в ігровій формі обійти страхи; зрозуміти, які переживання є в маляти, і так само ненав’язливо їх скорегувати.
Янгол, що зустрічає дітей.
У Будинку з янголом практично немає плинності кадрів серед персоналу. Сюди приходять ті, хто справді хоче допомагати особливим дітям. Причому робота з ними триває роками — фахівці вперше зустрічаються зі своїми підопічними відразу послу їхнього народження, і триває процес реабілітації до досягнення ними 18 років. Це дуже серйозне не тільки професійне, а й людське випробування.
Ювілей — чудова нагода подякувати всім, хто втілив прекрасну ідею в життя, співробітникам, які день за днем допомагають своїм підопічним освоювати світ рухів, почуттів, осягати навколишній світ. І зробити все, щоб і надалі на карті України продовжувала існувати територія добра — найсучасніший реабілітаційний центр — Будинок з янголом.
Фото надано автором.