З лекцією «Історія Донеччини: втрачена чи вкрадена?» на фестивалі виступила письменниця, історикиня, колишня викладачка Донецького національного університету, яка нині працює в Національній академії наук України в Києві, Олена Стяжкіна.
У відеозверненнях учасників фестивалю привітали Аскольд Мельничук (США), Ія Ківа (Донецьк/Київ — з Польщі), Оксана Луцишина (Україна/США), Василь Махно (Україна/США), Олена Дженнінгз (США).
У розмові за темою «Зберегти наші імена, або Так працює пам’ять» начальник управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Донецької ОДА Тетяна Тюріна наголосила на необхідності збереження пам’яті про національних героїв.
«Життя таке шалене, що ми просто не встигаємо зафіксувати у своїй пам’яті, своїй свідомості важливі події, ми не встигаємо повертати борги. Тому першим проектом, який ми започаткували, була «Книга пам’яті», де зібрано 138 імен наших
Героїв, які народилися або тривалий час жили на Донеччині... Книжку ми передаємо родинам загиблих, передаємо музеям, бібліотекам. З «Книги пам’яті» виріс наступний проект — «Місто героїв». Про кожного хлопця та дівчину, які були вписані до цієї книжки, буде написано художній портрет», — розповіла Тетяна Тюріна.
Другий день Нью-Йоркського літературного фестивалю «Справжні імена. Справжні історії» розпочався з ранкової кави з письменницею Галиною Вдовиченко, начальником управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Донецької облдержадміністрації Тетяною Тюріною та громадською активісткою Олександрою Папіною.
До дискусії «Донеччина в світовому контексті: український Нью-Йорк на культурній мапі» долучилися голова Донецької облдержадміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко, заступниця очільника області Юлія Костюніна, керівник військово-цивільної адміністрації міста Торецька Василь Чинчик та сучасні українські письменники.
Звертаючись до учасників фестивалю, Павло Кириленко сказав: «Я радий вітати всіх, кого об’єднав наш український Нью-Йорк. Іноді запитують: що дасть зміна назви. По-перше, ми повертаємо своє. По-друге, ця ініціатива є чинником об’єднання. Сьогодні ми бачимо, що сюди надсилають листи з американського Нью-Йорка і приїжджають делегації з усього світу. Цей населений пункт розташований дуже близько до лінії розмежування. Тому, звичайно, говорячи про консолідацію зусиль і нашу єдність, я завжди наголошую на тому, що без знання нашого минулого ми не зможемо крокувати в майбутнє».
Керівник ВЦА міста Торецька Василь Чинчик розповів, що останніми роками до селища повертається культурне життя — відкриваються нові творчі гуртки, активно працюють художня та музична школи, проходять фестивалі. «Все це можливо завдяки мужності наших військових», — наголосив він.
На різних локаціях фестивалю відбувалися читання віршів українських поетів та листів політв’язнів, виступи музичних колективів.
На знімку: під час проведення фестивалю.
Фото автора.