На обіцяну фінансову підтримку за збереження молодняку сподівається лише кожен дев’ятий власник корови
 
Ідея уряду стимулювати розведення великої рогатої худоби, свиней фактично проігнорована більшістю чернігівських селян. У приватному секторі краю нині утримується майже 80 тисяч корів. А документи на компенсації з початку року оформлені лише за вигодувані 9200 телят. Тобто на дотацію розраховує лише кожен дев’ятий власник корови.
— А все просто, — пояснює жителька Ядут Борзнянського району Валентина Набок. — Дотація за 15-місячного бичка десь тисячу гривень. Так і затрати ж на корми не менші! Скільки молока треба, щоб випоїти тримісячне теля! Тому я ніяких документів не подавала. У нас чоловік 15 таких є, що чекають дотацію. А я одразу теля — перекупникам, на м’ясо. Мені так дешевше і без клопоту...
Втім, за інформацією відділу організації виробництва та маркетингу продукції тваринництва Департаменту агропромислового розвитку ОДА, бюджетні кошти для виплати тваринницьких дотацій за травень-вересень в область надійшли у листопаді. Це вже другий цьогорічний транш. Він істотний. Майже 3 мільйони гривень призначені 4900 господарям за утримання та збереження 6 тисяч голів молодняка ВРХ. Ще 889,6 тисячі гривень —229 особам, які подали документи на часткове відшкодування витрат на закупівлю установок індивідуального доїння. А 168 членів виробничих кооперативів та два фермерські господарства розраховують на 878,6 тисячі гривень компенсації за 300 вигодованих і зданих на переробку бичків й 3,2 тисячі свиней.
Дотації, як з’ясувалося, уже відправлено у райони. Однак отримати їх проблемно. Адже місцеві казначейства «пропускають» передусім кошти за захищеними статтями бюджету. Схоже, виплати розтягнуться або «заморозяться» до невизначених часів.
— Усе це не додає ентузіазму, — каже андріївський сільський голова Василь Дзюба з Ічнянського району. — У нашому селі 120 корів. Того року два десятки господарів подали документи на дотацію, а нині одиниці.
Як повідомив лукнівський сільський голова Михайло Залозний з Коропського району, у їхньому населеному пункті очікують на дотацію лише 9 родин з майже ста.
— Село старіє, — зазначив він. — Старшим людям важко утримувати бичків на відгодівлі. Якби ще молоко приймали по 3 гривні за кілограм, то, думаю, корів би більшало. А так...
Справді, спочатку міркувалося, що селян дістали бюрократичні нюанси з отримання дотації. Адже відкрити рахунок, підготувати певні документи — особливо для стареньких — серйозна морока. Однак коли ці турботи в результаті ще й завершуються невизначенністю з виплатою, то, ясна річ, стимули втрачаються.
Селяни скаржаться на низькі закупівельні ціни на яловичину (11—12 гривень за кілограм живої ваги), свинину (16—17 гривень за кіло). Тому й не дуже переймаються розвитком м’ясного скотарства.
Чернігівська область.
Фото Валерія ДРУЖЕНКА.