Наприкінці минулого тижня у Німеччині відбувся заключний раунд переговорів партій-переможців — Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН), Партії зелених («зелені»), Вільної демократичної партії (ВДП), котрі набрали найбільшу кількість голосів на вересневих парламентських виборах, отримавши право формувати коаліцію. Вона буде «світлофорною» — за партійними кольорами: червоним, жовтим, зеленим.

Під час підсумкової прес-конференції глава СДПН і кандидат на посаду канцлера ФРН Олаф Шольц повідомив, що узгоджено заключний документ, який мають затвердити партійні органи. Після чого, власне, розпочнуться переговори щодо коаліційної угоди та розглядатимуться кадрові питання стосовно посад в уряді. Зазвичай цей процес триває тижнями, а інколи й місяцями. Але є сподівання, що нині політикам удасться закінчити його до Різдва, 25 грудня.

«Нам удалось домовитися щодо документа про підсумки зондуючих переговорів, який може стати основою для рішення партій, — цитує видання Spiegel Олафа Шольца. — Перспективи, які я можу сформувати, це те, що ми досягли вагомого результату: в Німеччині може бути сформований уряд, який сприятиме прогресу, необхідного для багатьох-багатьох сфер».

Також Шольц зазначив, що Німеччина зрештою може отримати уряд, «спроможний модернізувати країну». На його думку, це, ймовірно, буде найбільший проект промислової модернізації за останні 100 років.

Щоправда, офіційний старт процесу формування коаліції переговорники ще не оголосили. Для цього «зелені» та ліберали мають провести партійні з’їзди, а члени парткомів — обговорити і схвалити можливу коаліцію. А ось партійні керівники СДПН вже погодилися, що коаліція із «зеленими» та вільними демократами — найкращий варіант для формування уряду.

Тим часом німецькі ЗМІ активно обговорюють уже оприлюднений попередній список можливих рішень нової вищої влади, котрі начебто насправді спроможні змінити Німеччину. І не лише її зовнішню політику, а й підходи до багатьох внутрішніх питань. Принаймні деякі наміри майбутньої коаліції вже називають резонансними для суспільства.

Ідеться передусім про поширення відновних джерел енергії у ритмі «різкого прискорення». Приміром, дахи будинків будуть використовуватися для отримання сонячної енергії, яка значною мірою може замінити вугільну енергетику. Адже коаліція пропонує відмовитися від її застосування уже до 2030 року.

А ось у сфері фінансів новації начебто не передбачаються: коаліція не має наміру запроваджувати нові податкові зобов’язання. Податок на прибуток, корпоративний податок чи ПДВ не збільшуватиметься.

«Приємності» очікуються у відносинах «робота-держава»: встановлена законом мінімальна заробітна плата зросте до 12 євро за годину, ліміт на міні-вакансії — до 520 євро. А в колективних договорах з’явиться можливість «гнучкого робочого часу».

Чимало приємного очікує громадян у сфері соціальної політики. Пенсії не скорочуватимуться, а підвищення встановленого законом пенсійного віку, проти чого боролися на виборах політики, аби привабити електорат, відкладається. Новина для безробітних: запроваджується «допомога для громадян» — як «стимул для відновлення людини, яка отримує держпідтримку, на ринку праці».

Аграрна галузь має орієнтуватися на стабільний розвиток, екологічно безпечний і сприятливий для природи. Доходи для фермерів забезпечуватимуться «гарантовано».

Нова коаліція декларує пріоритети у справі підтримки сім’ї, пропонуючи звільнити малолітніх від «кола бідності». При цьому базова допомога на дітей сплачуватиметься автоматично.

Майбутня коаліція також обіцяє громадянам 400 тисяч нових квартир щороку, 100 тисяч з яких фінансуватиме держава. Це — базова мета житлової політики.

На громадян очікують зміни у законі про вибори: мінімальний вік виборців  у Бундестаг і Європарламент знижується з 18 до 16 років. А подальше збільшення кількості мандатів парламенту Німеччини «консервується».

У сфері міграційної політики декларується гуманітарна відповідальність. Нова коаліція вважає, що слід негайно припинити практику невтручання у питання загибелі мігрантів у Середземному морі, а також у питання утримання мігрантів у таборах біженців на кордонах країн ЄС.

У сфері зовнішньої політики йдеться про її посилення в рамках тристоронніх відносин. НАТО — незмінна частка безпеки, а безпека Ізраїлю гарантується німецькою державою.

Також узгодженою позицією нової коаліції є просування цифровізації суспільства. Перехід до «цифрової» держави забезпечуватиметься адміністративними процедурами. Коаліція обіцяє, що така новація дозволить скоротити дії німецької бюрократії удвічі.

Утім, це поки що наміри, на шляху до втілення яких у життя члени коаліції переламають ще не одну купу списів…

Берлін.