У спільній Заяві парламентарії двох країн наголосили на наявності значних викликів у Чорноморському регіоні, які потребують скоординованих дій на регіональному рівні обох країн.
Парламентарії відзначили, що Чорне море має всі можливості бути морем миру та розвитку, що розширить економічні та торговельні можливості, а також можливості розвитку для країн регіону. Чорноморські транзитні маршрути мають великий потенціал для диверсифікації енергетичних і транспортних маршрутів, що прямують до Європи, і, отже, зниження енергетичної залежності Європи від Росії.
Українські та грузинські парламентарії погодилися, що, через агресивну поведінку Росії по відношенню до її безпосередніх сусідів і триваючі порушення міжнародного права та міжнародних зобов’язань, Росія є основним дестабілізуючим фактором у Чорноморському регіоні.
Разом з тим, актуальним залишається питання про невизнання депутатів Державної Думи, обраних на окупованих територіях, як офіційних представників РФ, та накладання на них персональних санкцій. Рішучим кроком для забезпечення безпеки і стабільності в Європі буде розгляд можливості щодо розширення військової присутності країн—членів НАТО на території України з метою забезпечення безпеки недоторканності й суверенітету української території в умовах посилення агресивної риторики Кремля та нарощування угруповання збройних сил Росії у безпосередній близькості до державного кордону України.
Найголовнішим питанням, яке потребує переконливої підтримки країн—членів НАТО та яке найбільш ефективно здатне забезпечити безпеку і стабільність у регіоні, залишається питання підтримки євроатлантичного курсу України в частині, що стосується надання Плану дій щодо членства в НАТО та видимої перспективи вступу до лав Альянсу.
Парламентарії закликали Північноатлантичний Альянс продовжувати посилювати свою присутність у Чорноморському регіоні та поглиблювати свою практичну участь, що стане передумовою створення безпечного та стабільного Чорноморського регіону, а отже — розширення євроатлантичної безпеки.
Парламентарії також висловили сподівання, що, беручи до уваги важливість безпечного та стабільного Чорноморського регіону для ширшої євроатлантичної безпеки, Альянс має розглянути можливість розробки всеосяжної чорноморської стратегії, яка б чітко виражала інтереси НАТО в регіоні та визначала кроки до підвищення його безпеки.
Парламентарії відзначили, що найкращою можливістю відобразити бачення Альянсу щодо Чорноморського регіону буде нова Стратегічна концепція НАТО, яку планується до прийняття на майбутньому саміті НАТО у 2022 році.
Прес-служба апарату Верховної Ради України.