Нинішній урожай ранніх і пізніх зернових, а також технічних культур дав змогу аграріям Дніпропетровщини не лише дещо «обрости жирком», поліпшивши матеріальне становище, а й оновити технічний парк. Водночас перспективи на майбутній рік на тлі критичного стану посіяних з великою затримкою озимих — досить туманні.
Ранніх зернових в області зібрали майже 3,4 мільйона тонн. Як розповіли «Голосу України» в управлінні агропромрозвитку ОДА, аграрії вже на 95% впоралися із запланованими осінніми роботами, намолотивши понад 1,1 мільйона тонн пізніх зернових і стільки само — технічних культур.
Уже зібрали просо і гречку — вийшло майже двадцять тисяч тонн. Поповнили засіки й 8,3 тисячі тонн сої. Соняшнику отримали більш як мільйон тонн, кукурудзи на зерно — понад 1,1 мільйона, а також майже вісім тисяч тонн сорго.
«Завершити з пізніми культурами планують найближчими днями», — зазначає начальник управління Любов Климович.
Голова постійної комісії облради з питань АПК і соціального розвитку села, керівник сільсько-фермерського господарства Тамара Скорук (на знімку) наголошує, що нинішнього року випало багато дощів, тому збирати було складніше: «Усе затягнулося. Часто стояли й чекали, доки підсохне. Якщо комбайни могли збирати, то машинам у поле заїхати складно — доводилося їх тягти тракторами. Але все минуло у штатному режимі — коли є техніка, пальне».
Нині у господарстві збирають кукурудзу. Її тут майже 500 гектарів на поливі. Не поспішають: вологість становить 20%, доводиться досушувати. Роблять це самі в складах. Урожайність тішить — особливо на поливі. Якщо навіть на богарі віддача гектара становить 80 центнерів, то на полях з поливом — удвічі більше.
«У принципі, на це й розраховували, вкладаючи кошти в організацію поливу, дорогу воду, добрива, добротне насіння тощо. А інакше — сенсу немає», — вважає Тамара Скорук.
Що стосується впливу нинішнього врожаю на зміну цін на зерно, то такий прогноз виробникам сьогодні дати складно. За їхніми словами, за годину ціна може обвалитися на тисячу гривень — і невідомо, що буде далі. Хоча всі кажуть, що буде підвищення.
Також аграрії упевнені: хоча б який був урожай, але сьогодні наше сільське господарство працювати без кредитів не може. Господарство Тамари Скорук кредитні умови обраного банку влаштовують: з 11,5 відсотка 6,5 держава компенсує. Виходить лише п’ять відсотків. Це дає змогу купувати техніку та інше, а потім без проблем повертати кошти. Вдалося цілком змінити парк і методи обробки землі. Наприклад, уже відійшли від оранки.
Голова Асоціації фермерів і приватних власників землі Дніпропетровської області, фермер Анатолій Гайворонський (на знімку) також наголошує, що через вологе і не дуже спекотне літо збирання зернових виявилося затяжним. Відтермінувалося і визрівання пізніх культур...
Утім, урожайність соняшнику досягала трьох тонн з гектара. Що стосується кукурудзи, то, незважаючи на гарні погодні умови, деякі господарі примудрилися отримати лише по 25 центнерів з гектара. У тих, хто дотримувався технологій, урожайність до ста центнерів і вище.
«Кукурудзі потрібне підсушування. А з такими цінами на газ цей процес подорожчав. Коли раніше сіяли імпортні гібриди — з вологістю було все в нормі», — зазначає фермер.
Він згоден, що рік був досить урожайним, аграріям вдалося дещо поліпшити свою матеріальну базу. Здебільшого це стосується тих, хто ставився з повагою до виробництва, застосовував нові технології, не шкодував вкладати кошти в добрива, гербіциди, насіння.
«Судячи з того, як дорожчають добрива, метал, дизпаливо й усе інше, не думаю, що ціни на зерно підуть на зниження. Фермери залежать від безлічі різних чинників. Але й не можу говорити про істотне подорожчання. Ціну формує міжнародний ринок і вона залежить від урожаїв наших закордонних колег», — розмірковує Анатолій Гайворонський.
Керівник фермерського господарства «Дамія» Микола Штефан кукурудзи збирає по сто центнерів з гектара. Труднощі розпочалися під час здавання. У районі приймають два великі підприємства. І машинам доводиться очікувати черги по два дні. Та й за перевищення вологості від базових 14% знімається частина зерна. Тому намагаються чекати, коли воно максимально висохне.
«Закупівельні ціни на кукурудзу становлять 7200—7400 гривень за тонну — другий рік поспіль вони рекордні. Скаржитися не доводиться. Але кажуть, що вони можуть знизитися. Результати нинішнього сезону дозволили нам частково оновити парк знарядь виробництва. Саме отримуємо сівалку. Зазначу про оголошену компенсацію від держави за придбання вітчизняної техніки. Після її запровадження заводи-виготовлювачі підняли ціни на цю саму суму. У вигоді залишилися не аграрії, а виробники техніки», — розповів Микола Штефан.
Дніпропетровська область.
Фото надано ОДА.