Автор пакета законопроекту щодо ТПР, народний депутат України Руслан Горбенко, віце-прем’єр-міністр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук і народний депутат України Максим Ткаченко.

Які зміни пропонує законопроект № 6403 про територію пріоритетного розвитку? Про це розповіли його автори на зустрічі з представниками малого та середнього бізнесу Луганщини, що відбулася у грудні 2021 року у Сєвєродонецьку. Презентація законопроекту № 6403 про територію пріоритетного розвитку (ТПР) відбулася за участю віце-прем’єр-міністра — міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук, народних депутатів України Максима Ткаченка та Руслана Горбенка.

Проект закону № 6403 «Про запровадження спеціального режиму господарської діяльності на території пріоритетного розвитку у Донецькій та Луганській областях» (автор — народний депутат України Руслан Горбенко) був зареєстрований у Верховній Раді України 7 грудня 2021 року за підписами 89 народних депутатів України з різних фракцій.

Цей законопроект передбачає формування нового, інвестиційно привабливого регіону з розвиненою інфраструктурою та оновленою матеріально-технічною базою. На думку автора проекту, закон стане невід’ємною передумовою для поступової реінтеграції тимчасово окупованих територій до єдиного конституційного простору України.

Віце-прем’єр-міністр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук зазначила, що мета законопроекту № 6403 полягає у збільшенні притоку національних та іноземних інвестицій на підконтрольні території Донецької та Луганської областей. «За нашою стратегією реінтеграції ми маємо прискорено розвивати економіку підконтрольних територій. Нам потрібні капітальні інвестиції, які модернізують економіку регіону. Нам треба більше робочих місць, які підвищать добробут місцевих мешканців. Адже йдеться не просто про успішний Донбас, йдеться про довгострокову успішність Донбасу, нашого українського Донбасу».

Народний депутат України Максим Ткаченко додав: «Законопроект № 6403 не тільки дуже важливий для розвитку бізнесу в регіоні, а й необхідний як приклад для мешканців непідконтрольних територій Донбасу, що наочно показує плюси реінтеграції території ОРДЛО».

Законопроектом, по-перше, пропонується врегулювати основні засади створення, функціонування та строку дії спеціального режиму господарської діяльності на території пріоритетного розвитку у Донецькій та Луганській областях, зокрема межі та рівні території пріоритетного розвитку, види господарської діяльності, на які поширюється спеціальний режим господарської діяльності, а також принципи діяльності резидентів ТПР. По-друге, цей документ врегульовує визначення органів управління та їхні повноваження на території пріоритетного розвитку, зокрема, правові засади створення та функціонування центрального органу виконавчої влади з питань управління та розвитку території пріоритетного розвитку в Донецькій і Луганській областях (уповноваженого органу). По-третє, законопроект містить вимоги до резидентів території пріоритетного розвитку, їхні права й обов’язки, порядок набуття та втрати статусу резидента, порядок реєстрації резидентів, загальні вимоги до контролю та моніторингу за діяльністю резидентів території пріоритетного розвитку. По-четверте, тут є основні засади ведення реєстру резидентів.

Документ, серед іншого, визначає можливість застосування до резидентів території пріоритетного розвитку на різних рівнях певних заходів стимулювання. У законопроекті, зокрема, визначено: особливості застосування певних норм законодавства України до резидентів території пріоритетного розвитку; державні гарантії прав резидентів території пріоритетного розвитку; засади участі України у Фонді консорціумного фінансування з метою фінансування заходів відновлення інфраструктури та інших заходів стимулювання господарської діяльності на території пріоритетного розвитку; здійснення заходів зі сприяння розвитку системи страхування від військово-політичних ризиків з метою захисту резидентів території пріоритетного розвитку від ризиків, які виникають у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації, в тому числі внаслідок бойових дій, терористичних атак та/або окупації частини території України.

Прийняття законопроекту дасть змогу: створити сприятливий інвестиційний клімат на території ТПР; створити умови для розвитку інновації; сприяти залученню вітчизняних та іноземних інвестиційних ресурсів; забезпечити сталий розвиток територіальних громад (у тому числі територіальних громад, прилеглих до тимчасово окупованих територій); створити сучасну ринкову виробничу і транспортну інфраструктуру; зміцнити міжрегіональні соціально-економічні зв’язки та кооперації, створити нові робочі місця в регіоні.

У січні 2022 року у Краматорську відбулися чергові зустрічі та обговорення законопроекту № 6403 про територію пріоритетного розвитку на Донбасі з представниками малого та середнього бізнесу.

Підприємці запропонували народним депутатам врахувати у роботі над цим законопроектом низку базових моментів роботи у регіоні.

«Ми повинні створити умови, за яких бізнес матиме державні гарантії в роботі ТПР. А це можна зробити тільки з урахуванням реальних потреб у роботі підприємців Луганської та Донецької областей», — підтвердив народний депутат Максим Ткаченко актуальність змін для малого та середнього бізнесу.

Автор пакета законопроекту щодо ТПР, народний депутат України Руслан Горбенко зауважив:
«Передбачається кілька рівнів ТПР і різні стимули. При цьому нинішні пільги і стимули не скасовуватимуться. Так, на територіях пріоритетного розвитку діятимуть «бізнес-няні», але вже для рівня інвестицій в
1 млн євро, а не в 20 млн. На території ТПР також діятимуть індустріальні парки, пільги для яких передбачені законопроектами, що вже ухвалені у першому читанні.

Крім цього, будуть упроваджені стимули для малого і середнього бізнесу, який займається виробничою діяльністю і розташований на території ТПР. При цьому, якщо бізнес розміщений поблизу лінії зіткнення, то він отримуватиме й більший обсяг пільг. Наприклад, це звільнення від податку на прибуток на 10 років, а не на 5, як для інших резидентів, це і додаткові пільги з ПДВ, плати за спеціальне використання води, можливість застосування пільг із плати за землю.

Окрім податкових пільг, передбачається застосування інших стимулів і з боку держави (компенсація вартості електроенергії), і з боку фонду консорціумного фінансування. Передбачається страхування бізнесу від різних ризиків, зокрема військових. Отже, цей законопроект спрямований саме на підтримку малого та середнього бізнесу».

Фото з відкритих джерел.