Президент України Володимир Зеленський на урочистому засіданні з нагоди відкриття сьомої сесії Верховної Ради дев’ятого скликання звернувся до представників трьох гілок влади й суспільства із закликом до єдності заради майбутнього нашої країни. Глава держави зауважив: про єдність ми часто чули, рідко її досягали та гостро потребуємо.
«Єдність усіх, завжди й у всьому. Насамперед у сприйнятті нашого сьогодення, а головне — нашого майбутнього: майбутнього нашої держави, майбутнього наших поколінь», — зазначив Президент.
Зокрема, за його словами, у боротьбі за життя та здоров’я єдність продемонстрували 15 мільйонів українських громадян, які отримали два щеплення. Як наслідок — легший перебіг хвороби, менше госпіталізованих і померлих.
«Єдність влади вчора при ухваленні бюджету — це вдвічі більша зарплата для медиків. Єдність влади сьогодні — це нормальне проходження нових хвиль, достатнє забезпечення ліжками, киснем, мільярди гривень «єПідтримки» й мільйони громадян, які нею скористалися», — сказав Володимир Зеленський і подякував парламентаріям за підтримку цієї програми.
Глава держави акцентував, що сьогодні єдність потрібна і у справах, і в публічних заявах — в інформаційному полі, у «розумінні ЗМІ своєї відповідальності».
«У часи, коли медіаполе — нове поле битви, новини — це нова зброя, а будь-які повідомлення, особливо побудовані на анонімних джерелах, мають реальний і великий вплив на психіку наших людей, нашу державу, а особливо — на економіку», — зазначив Президент.
У цьому контексті Володимир Зеленський подякував громадянам і представникам бізнесу, які були єдиними й не піддалися «вірусу паніки».
«Наша економіка стабілізується, у фінансовій системі все під контролем, надходження до бюджету в січні перевиконано на 7 мільярдів. Гривня почувається краще — вчора зміцнилася на 30 копійок, поступово повертаємося до стабільного та запланованого курсу», — розповів він.
Крім того, як зауважив Президент, майже тиждень на міжнародних фінансових ринках спостерігається позитивна динаміка щодо українських облігацій.
«Їхні котирування повертаються на свій попередній рівень, тож фінансовий світ оцінює майбутнє в Україні з оптимізмом», — наголосив він.
Також, за словами Володимира Зеленського, в країні достатні запаси газу та вугілля. Вперше за 30 років працюють усі енергоблоки АЕС, тож наша держава використовує весь потенціал атомної енергетики.
Золотовалютні резерви України залишаються на рекордному рівні, що захищає курс національної валюти від різких коливань і зміцнює економічний імунітет, зазначив глава держави, додавши, що крім того лунають сигнали про готовність надання фінансової підтримки Україні з боку міжнародних партнерів.
«За них я дякую Євросоюзу, дякую лідерам європейських держав, США, Канаді та всім, хто незабаром буде готовий оголосити подібні рішення», — сказав Президент.
Торкнувшись дипломатичної підтримки України, Володимир Зеленський наголосив: «Сьогодні дипломатична підтримка України та обсяг військово-технічної допомоги, яку надають партнери, — найбільші з 2014 року. Зовнішня підтримка України нині єднає майже весь світ, а українці мають бути єдиними у внутрішній політиці».
Президент розповів, що минулого тижня мав розмови з лідерами Європейської ради, Литви, Азербайджану, Франції та США, послами країн «Великої сімки» (G7), представниками ООН, НАТО, ЄС, МВФ, ОБСЄ.
«Загалом це 80 представників іноземних держав та міжнародних організацій. Вони єдині щодо підтримки нашої держави», — заявив Володимир Зеленський. Також, за його словами, завдяки єдності вдалося розблокувати Нормандський формат, що дало надію на деескалацію та мирне врегулювання на Донбасі.
«Уперше з 2019 року всі чотири сторони погодили спільну підсумкову заяву. Ми активно працюємо, щоб у найближчі дні узгодити дату наступної зустрічі радників у Берліні, де, сподіваюся, буде домовленість щодо зустрічі лідерів «нормандської четвірки», — зазначив глава держави.
Також він нагадав, що на продовження спільної ініціативи з Президентом Республіки Польща Анджеєм Дудою нещодавно в Києві відбулася зустріч міністрів двох держав, під час якої було досягнуто взаємовигідних домовленостей у сфері торгівлі, інвестицій, перевезень, транзиту товарів.
Президент додав, що цього тижня до Києва прибудуть прем’єр-міністри Великої Британії, Польщі, Нідерландів, Президент Туреччини.
«Така інтенсивність візитів — це серйозний чинник стабілізації... Ніхто не вирішує нашу долю за нашими спинами — всі їдуть до нас. Нам готові підставити плече, а не підніжку. Це дуже важливо, і ми за це вдячні нашим партнерам», — наголосив глава держави.
За його словами, Україна, Велика Британія та Польща створюють новий формат політичної співпраці у Європі. Також готується підписання Угоди про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною.
«Дипломатична підтримка України з 2014 року найбільша, безумовна та продовжує зберігатися. Військово-технічна допомога Україні з 2014 року — найбільша, безцінна й продовжує надходити», — резюмував Володимир Зеленський.
Глава держави просто в сесійній залі підписав указ, спрямований на підвищення привабливості військової служби в ЗСУ та розвиток професійної армії. Йдеться про Указ № 36/2022 «Про першочергові заходи щодо зміцнення обороноздатності держави, підвищення привабливості військової служби в Збройних Силах України та поступового переходу до засад професійної армії». За словами Президента, документ спрямовано на підвищення рівня соціального забезпечення українських військових, збільшення чисельності та зміцнення ЗСУ. Указом передбачено також поступове збільшення грошового забезпечення усіх військових до рівня не нижче трьох мінімальних заробітних плат; збільшення терміну дії контрактів; розробку концепції житлового забезпечення військовослужбовців, ветеранів і членів їхніх сімей; систему кар’єрного зростання офіцерів.
Відповідно до документа, Кабінет Міністрів має підготувати зміни до державного бюджету на поточний рік, заклавши фінансування на підвищення грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ до рівня не менше двократного розміру мінімальної заробітної плати. Також заплановано підвищення протягом 2023-го грошового забезпечення військовослужбовців, які укладають довготермінові контракти, до рівня не менше трикратного розміру мінімальної зарплати.
Крім того, указ передбачає збільшення протягом наступних трьох років чисельності Збройних Сил України на 100 тисяч осіб і створення додаткових 20 бригад ЗСУ. Документ також передбачає поступовий перехід до формування Збройних Сил України на професійній основі. Зокрема, запровадження моделі інтенсивної системи військової підготовки як можливої альтернативної форми проходження строкової служби та припинення призову громадян України на строкову військову службу з 1 січня 2024 року.
«Цей указ — старт переходу України на професійну армію. Цей указ — не тому, що «скоро війна». Це я говорю для всіх. Цей указ для того, щоб скоро й надалі був мир — мир в Україні», — наголосив Володимир Зеленський.
Президент акцентував на тому, що держава має захищати тих, хто захищає її. Він зазначив: Україна цінує підтримку всіх, але має розраховувати насамперед на себе та своїх військових.
Глава держави переконаний: важливо завжди в усьому покладатися лише на власні сили. Володимир Зеленський нагадав, що у вирішальні миті історії своєї держави українці здобували визначні перемоги власними силами, завдяки власній волі, українському духу, незламності, гордості та гідності. Це було, коли Україна відновлювала незалежність, відстоювала свою свободу на барикадах, боронила себе в окопах силами своїх захисників, добровольців і волонтерів.
«У нашої Батьківщини є багато друзів, і ми їм дуже вдячні. Але у друзів є своя Батьківщина. Тож ніхто замість нас не побудує Україну, не захистить Україну, не збереже, не підніме її вгору», — сказав він.
Фото Олександра КЛИМЕНКА.