Проектом була передбачена удвічі менша сума, але й вищеназвана, судячи з усього, — не межа.
«Вирішили зробити абсолютно нове»
Місцеві зодчі стверджують, що аналогів унікальному сумському дитсадку немає в Україні. Проектом передбачено максимальне використання природного світла: його пропускають не лише вікна, а й інші конструкції та поверхні будівлі. Величезні засклені фронтони виходять на схід і на захід, тож сонце не полишатиме дитячих груп протягом усього дня. А це — не лише економія електроенергії, а й піклування про очі малюків, бо природне освітлення для них набагато краще від штучного. Будівля має три звичайні поверхи та два додаткові — цокольний і мансардний. У ній спроектовано ліфт і басейн.
На ескізі дитсадок нагадує зимовий сад чи велику оранжерею, візуально поділену на три частини — за кількістю величезних засклених фронтонів, обрамлених кольоровими смужками. 31 грудня 2020 року про це будівництво розповідав «Голос України». То був святковий новорічний номер, і матеріал у нього поставили через те, що унікальний дитсадок мав відкритися до 1 вересня і стати для Сум однією зі знакових подій наступного 2021 року.
Серед містян оголосили конкурс на кращу назву дошкільного закладу. Переміг «Світлячок», і це не дивно: образного слова, яке пасувало б цій будівлі більше, напевне, немає у лексиці. «Ми могли б скористатися якимсь типовим проектом, але ж це перший дитсадок, який споруджується в Сумах за всі роки незалежності з нуля, — поділився тоді із кореспондентом «Голосу України» начальник управління капітального будівництва міськвиконкому Віталій Шилов. — Тому вирішили зробити щось абсолютно нове».
Відкриття переносили з десяток разів
Отож, новий дитсадок на 170 місць мав запрацювати у Сумах до 1 вересня минулого року, і у чергу до нього записали своїх малюків сотні батьків. Але «Світлячок» не відкрили ні у серпні (дійство хотіли приурочити до 30-річчя Незалежності), ані в листопаді, ані у грудні. Не відкрили поки що і у нинішньому 2022 році — урочисту мить перерізання заповітної стрічечки на вході переносили чи не з десяток разів.
Попри унікальність і естетичну привабливість «Світлячка» у Сумах заговорили про серйозні недоліки, які має цей майже вже готовий, але поки що непрацюючий заклад. Йому не пощастило із самісінького початку: землі під будівництво виділили так мало, що, можна сказати, загубили креативний проект. На ділянці, де можна було розмістити дитсадок, спорудили житлову багатоповерхівку для працівників прокуратури. У 12-му мікрорайоні Сум, де живуть десятки тисяч людей, гостро стоїть проблема нестачі місць у дитсадках, але тепер два дошкільні заклади — «Ясочка» і «Світлячок» — стоять «пліч-о-пліч», буквально за десять метрів один від одного. Водити сюди дітей та забирати їх звідси як було дуже далеко для багатьох батьків, так і залишилось, хоч цю проблему можна було б легко розв’язати, розмістивши два дитсадки на значній відстані один від іншого. «Світлячок» займає настільки скромну площу, що тут неможливо улаштувати повноцінні літні майданчики для малюків, облаштувати зелені зони, втілити в життя творчі ідеї, які колись у когось обов’язково з’являться.
Позитивний негатив
Попри недоліки з будівництвом та відкриттям дитсадка у Сумах, на який вже витрачено чимало коштів платників податків, у нас є підстави... похвалити причетних до справи посадовців за те, що «Світлячок» і досі не запрацював. Маємо рідкісну ситуацію, коли чиновники не використали її для політичного піару, а вирішили принести максимум користі місцевим жителям, передусім — дітям.
Чи не в кожному місті чи області можна навести приклади, коли об’єкт спочатку здають, приурочивши цю подію до якоїсь річниці або приїзду чиновника високого рангу, а опісля виправляють недоліки. Останнє може затягтися на місяці, а то й на довше. У тих же Сумах кілька років тому здали в експлуатацію дитсадок «Яблунька», реконструйований у мікрорайоні «Хімік». Для малюків, котрих змушені були водити до «Яблуньки» батьки, майже рік не могли облаштувати жодної гірки, гойдалки чи навіть пісочниці.
«Світлячку» такі недоробки не загрожують. На початку вересня минулого року на Сумщині перебувала з офіційним візитом урядовий уповноважений з прав осіб з інвалідністю Тетяна Баранцова. Вона проінспектувала соціальні заклади на території області, не оминувши й деяких новобудов. І з’ясувалося, що «Світлячок» не відповідає вимогам щодо інклюзії. Тепер, щоб дитсадок, школа чи будь-який інший заклад вважалися сучасними, там мають бути створені умови для обслуговування відвідувачів з особливими потребами. У «Світлячку» щодо цього виявили порушення будівельних норм: зокрема, для дітей із вадами зору не передбачили спрямовуючих тактильних смуг, а для тих, хто пересуватиметься на візочках, виявились завузькими двері. Знайшлися недоліки в туалетних кімнатах, у басейні та в інших місцях, на усунення яких знадобилось виділення додаткових мільйонів. Навіть під’їзна дорога до «Світлячка» була визнана недосконалою. На її впорядкування «перекинули» 4,6 млн грн, які передбачалось витратити в Сумах на ремонт проспекту Лушпи.
В облдержадміністрації зайняли принципову позицію: не запускати об'єкт доти, доки в ньому не усунуть усі виявлені недоліки. Наприкінці січня дошкільний заклад ще раз проінспектувала сформована ОДА комісія. Коли цей матеріал вже було підготовлено до друку, стало відомо: креативний дитсадок запрацює до 16 лютого нинішнього року. У цьому запевнив голова облдержадміністрації Дмитро Живицький, зіславшись на обіцянку, отриману у Сумській міськраді. Однак там конкретної дати не підтвердили, зазначивши, що «Світлячок» відчинить двері не обов'язково до 16 лютого, а «найближчим часом».
Сумська область.
Фото автора.