Вона надає широкий спектр послуг з проведення санітарно-гігієнічних і досліджень продукції тваринного та рослинного походження, а також кормів, води, лабораторної діагностики хвороб тварин і птиці. Також — що нині вкрай важливо — проводить аналіз повітря робочої зони, житлових і громадських приміщень, вимірювання рівня шуму, вібрації, електричного та магнітного полів на робочих місцях, відкритих майданчиках, у громадських спорудах. З-поміж державних і приватних лабораторій області її вирізняє відмінна якість показників і висока достовірність даних.
Завдяки цьому лабораторія має авторитет і у зарубіжних колег. А сприяє міжнародній співпраці й те, що тут постійно працюють над удосконаленням і осучасненням матеріальної бази. Лише протягом минулого року закупили низку нових приладів та іншого оснащення.
Торік у жовтні на її базі фахівці ветеринарної медицини з прикордонних регіонів України, Словаччини, Угорщини і Румунії провели міжнародну конференцію «Біобезпека: спільні дії в надзвичайних ситуаціях у разі виявлення небезпечних та поширених інфекцій у Карпатському регіоні». І два дні обмінювалися досвідом, аналізували практику минулого і намічали шляхи, як уникнути поширення ймовірних вогнищ, зокрема, африканської чуми свиней. І це приносить обопільну користь. Адже африканська чума свиней — це не просто хвороба, а глобальна проблема, яка не знає кордонів. Мало того, ця пошесть завдає неймовірної економічної шкоди, підриває продовольчу безпеку і загрожує здоров’ю населення окремих регіонів та цілих країн.
А з липня минулого року Закарпатська регіональна державна лабораторія також бере участь у проекті «Біобезпека»-«BioSecurity». Він теж передбачає спільні дії в надзвичайних ситуаціях у разі виявлення небезпечних та поширених інфекцій в Карпатському регіоні. Робота виконується за фінансової підтримки структур Євросоюзу. Мета — формування інституційної та інформаційної бази і запровадження спільних дій, встановлення міцної співпраці між професійними установами в галузі біологічної епідеміологічної ситуації в прикордонних регіонах Угорщини, Словаччини, Румунії та України, модернізація лабораторії в Україні та Румунії.
Проект розрахований на два роки і виконується у складі міжнародного партнерства, а саме: Закарпатська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби; Ветеринарна інституція здоров’я та харчової безпеки в м. Марамуреш (Румунія); Регіональне інноваційне агентство «RIA» (Словаччина); Центр європейських ініціатив, (Україна); Асоціація регіонального розвитку «KIUT», (Угорщина).
«Згідно з проектом, — розповів в. о. директора В’ячеслав Садварі (на знімку), — наша установа за фінансування Європейського Союзу має обладнати сучасну ПЛР-лабораторію, а це надасть змогу розширити перелік послуг і пришвидшити виявлення різних інфекційних захворювань».
Ужгород.
Фото автора.