На знімку: учасник акції «Ангели пам’яті» майданівець і доброволець Артем Головко з Харкова.
20 лютого — День Героїв Небесної Сотні
Упродовж восьми років 18 лютого, у день, коли розпочалися масові розстріли учасників Революції Гідності, у Києві, на Алеї Героїв Небесної Сотні, відбувається акція «Ангели пам’яті». Цьогоріч її учасники — майданівці, ветерани російсько-української війни, студенти, школярі, після панахиди в каплиці розвісили на деревах біля монумента на честь загиблих тисячу ангелів, виготовлених з білого і синьо-жовтого паперу, з ниток та інших матеріалів.
Започаткували акцію, що повертає українців у зиму 2014 року, обагрену кров’ю патріотів, які повстали проти кримінального проросійського клану Януковича і його синів, відома українська співачка і громадська діячка Анжеліка Рудницька та рух небайдужих «Територія А». Вперше витинанки-янголи заполонили Майдан невдовзі після розстрілів беззбройних активістів, які прикривалися від куль дерев’яними щитами. Відтоді до акції доєдналися тисячі людей не лише в Києві, а й у інших містах та селах.
«Ініціативу підтримали школи, вищі навчальні заклади, військові частини, бібліотеки, музеї в різних куточках нашої країни, — зазначає Анжеліка Рудницька. — До акції долучаються українські громади і амбасади із понад 15 країн: Австралії, Австрії, Болгарії, Бразилії, Великої Британії, Греції, Канади, Латвії, Норвегії, ОАЕ, ПАР, Польщі, Португалії, США, Туреччини, Угорщини, Фінляндії, Хорватії, Швейцарії. Акція «Ангели пам’яті» перетворилася з невеликої київської ініціативи на масштабну народну акцію шани тих, хто віддав своє життя за свободу».
Готуючись до заходу, Анжеліка Рудницька разом з рідними Героїв Небесної Сотні виготовили 500 паперових янголів. Ще тисячі витинанок підготували школярі, якими прикрасили дерева в Оболонському, Святошинському й інших районах столиці.
«Нині вже важко відстежити всі місця проведення акції, яку ми назвали тихою, бо відбувається без гасел і лозунгів, лише з молитвами й свічками, — продовжує Анжеліка Рудницька. — Вона вже стала естафетою гідності від Австралії до Бразилії, від Норвегії до ПАР. Це до сліз зворушливо. Кожен ангел — не лише символ загиблих за Україну, а й є знаком небайдужості тих, хто творить нову омріяну Україну. Щиро дякую всім, хто приєднався до нас. Вічна пам’ять Героям...»
Активними учасниками цьогорічної акції стали п’ятикласники київської загальноосвітньої школи № 40. Розповідаючи школярам про події революційної осені-зими, Анжеліка Рудницька каже: «Дуже рада, що ви з нами.
Розкажіть про те, що побачили й почули, коли повернетесь у школу, своїм однокласникам і друзям. Наприклад, про те, що паперових ангелів ми розвішуємо на деревах, бо вони були свідками розстрілу майданівців. І дерева теж пережили цей жах».
Директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло наголошує, що «цього дня в особі Небесної Сотні ми вшановуємо і всіх загиблих у російсько-українській війні».
Символом незламності українців, які вже вісім років зі зброєю в руках обстоюють незалежність своєї держави, назвав захід голова КУНу Степан Брацюнь. Інший учасник Революції Гідності Михайло – перекличкою своїх. У цій перекличці взяв участь 80-літній киянин Василь, який підтримував Майдан коштами та приносив активістам домашню їжу, майданівець і доброволець Артем Головко з Харкова, Роман Радиш зі Снятівського району Івано-Франківської області. 18 лютого поблизу будівлі Верховної Ради він отримав важке поранення і три дні перебував у комі. Нагороджений орденом «За мужність». Тепер щороку 18 лютого приїздить до Києва. Каже, їде, щоб вшанувати загиблих побратимів і обійняти живих.
Анжеліка Рудницька закликала українців приєднуватися до акції. «Якщо ви проведете тиху акцію у своєму місті, селі — діліться інформацією в соцмережах. Ставте хештеги #ангелипамяті, #територіяа, #революціягідності, щоб ми легко знаходили і відчували підтримку одне одного. Дякуємо усім, хто не дає зачерствіти своєму серцю».
На знімку: на Алеї Героїв Небесної Сотні Роман Радиш зі Снятівського району Івано-Франківської області.
Фото Георгія ЛУК’ЯНЧУКА.