За вихідні зафіксовано 136 (19.02) та 80 (20.02) обстрілів наших позицій та об’єктів цивільної інфраструктури з боку проросійських збройних формувань, здебільшого — із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

Через обстріли за чотири дні (починаючи з 17.02) постраждали четверо мирних жителів, пошкоджено 104 будинки. Про це написав у Фейсбуці керівник Гуманітарної місії «Проліска» Євген Каплін. Він також повідомив, що в ніч на 20 лютого та у неділю під час обстрілів з важкого озброєння на лінії розмежування було пошкоджено 22 будинки мирних мешканців — у Новогнатівці (14), Перемозі (4), а також по одному будинку в населених пунктах Славне, Південне, Малинове, Луганське.

У неділю о 21-й годині російсько-окупаційні війська відкрили вогонь з важкого озброєння по Луганську, повідомляє штаб ООС. Вчора вдень через обстріли окупантів зупинилася Луганська теплова електростанція. Місто

Щастя залишилося без світла і води... У такий спосіб, здійснюючи провокації, які супроводжуються відповідними інформаційними операціями, Кремль намагається спровокувати та звинуватити у «геноциді» Україну і використати це як привід для введення своїх регулярних військ на територію нашої країни. Про це кажуть і у Генштабі ЗСУ, і розвідки наших західних партнерів.

Неодноразово у ці дні Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний та міністр оборони Олексій Резніков робили заяви про те, що Україна не планує жодних наступальних операцій і силового повернення окупованих територій.

«Ще раз наголошую: українська армія не планує жодних наступальних дій. Ніде. Ми виступаємо за повернення наших людей і територій політико-дипломатичним шляхом. І ми їх свого часу повернемо. І окремі райони Донецької та Луганської областей, і Крим із Севастополем», — наголосив на брифінгу очільник МОУ. Проте, як зазначають у штабі ОС, за відсутності будь-яких агресивних дій з боку українських захисників загарбники самі підривають об’єкти інфраструктури на окупованих територіях та здійснюють хаотичні обстріли мирних населених пунктів.

Паралельно на тимчасово окупованих територіях Луганської і Донецької областей та на російських ТБ-каналах розганяється істерія щодо «наступу ЗСУ». Вихідними там влаштували показову евакуацію населення. А у Ростовській, Воронезькій та Курській областях навіть оголосили режим надзвичайної ситуації на тлі «евакуації» мешканців окупованого Донбасу, передає «Інтерфакс».

«Українці, вивезені окупантами з Донбасу до Росії, опинилися у скрутних умовах. Спершу їх налякали гучними вибухами, виттям сирен і наказом про «евакуацію». Потім вони провели 10—14 годин в автобусах у чергах на кордоні з Росією. З малими дітьми. Без сну, їжі й нормального туалету. До Росії випускали лише жінок і дітей, розділяючи сім’ї», — зазначає Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Міністерства культури та інформполітики України.

За даними української розвідки, примусово евакуйовані до Росії мешканці мають самостійно повертатися додому. Водночас окупаційна влада в ОРДЛО примусово мобілізує місцевих мешканців, навіть неповнолітніх, використовуючи погрози.

В арсеналі Кремля чимало сценаріїв casus belli. При цьому використання цивільних, особливо дітей, жінок та літніх людей, у їхній реалізації не виключено. Фейки про дії української ДРГ, «обстріли» дитсадка і шкіл та прикордонників РФ у Ростовській області з боку ЗСУ тощо найближчим часом може доповнити ще одна спецінформоперація ГРУ ГШ ЗС РФ — нібито знайдені численні поховання мирних мешканців, загиблих у 2014-му від «рук ЗСУ». За даними контррозвідки СБУ, на які посилається журналіст Андрій Цаплієнко, цю «постанову» російські розвідники готують ще з літа 2021 року. Такий сфальсифікований пропагандистський кейс розрахований на цивілізовану Європу, де історичні рани Голокосту та Сребрениці досі болять, зазначає журналіст.

Гібридна інформаційна війна набирає обертів. Тому дуже важливо критично сприймати всю інформацію, перевіряти її, довіряти офіційним джерелам — Командуванню операції Об’єднаних сил, Головнокомандувачу Збройних Сил України, Міністерству оборони тощо.