Напередодні Президент України підписав відповідний указ про призов громадян, які уклали відповідні контракти, а також військовослужбовців, які звільнилися з військової служби, в особливий період. У зверненні до українців Володимир Зеленський зазначив, що станом на сьогодні потреби у загальній мобілізації немає, але з огляду на дії РФ необхідно підвищити готовність українського війська до всіх можливих змін в оперативній ситуації і доукомплектувати ЗСУ та інші військові формування. За рішенням Головнокомандувача ЗСУ, найближчими днями відбудуться навчальні збори резервістів системи територіальної оборони.
На своїй сторінці у Фейсбуці Сухопутні війська ЗСУ роз’яснюють: «Призову підлягатимуть резервісти від 18 до 60 років. Це будуть і офіцери, і рядовий, сержантський склад. Призов розпочнеться сьогодні. Максимальний термін служби один рік». Зазначається, що резервісти першої черги проходитимуть службу у тих військових частинах і за тим фахом, де вони служили до цього та підписали контракт для проходження служби в оперативному резерві. За призваними резервістами, згідно із законом України, зберігатиметься робоче місце та середньомісячна заробітна плата. Відповідно до указу Президента України, резервісти оперативного резерву мають самостійно з’явитися у свої військові частини або ТЦК та СП, за телефонним дзвінком або повісткою.
Як повідомив учора під час брифінгу секретар РНБО Олексій Данілов, нині в країні налічується 36 тисяч резервістів, які здебільшого мають досвід ведення воєнних дій. За його словами, у разі вторгнення Російської Федерації рішення про те, як і де їх використовувати, ухвалюватимуть військові.
Тим часом Нацполіція готова забезпечити резерв спецпризначенців у кількості майже 6 тисяч поліцейських, які будуть направлені в ті регіони, де є потреба і є небезпека. Про це сказав заступник голови НПУ Олександр Фацевич. Водночас він зазначив, що українці готуються до захисту від можливого вторгнення агресора: реалізація зброї дещо зросла, а населення скуповує боєприпаси. «Це хороший меседж. Тому що наші люди купують не гречку, а боєприпаси. Це добре», — зазначив Фацевич.
Заступник очільника Нацполіції поінформував: членам добровольчих формувань територіальних громад видаватимуть дозволи на право придбання та використання мисливської зброї за прискореною процедурою. За його даними, нині в Україні в обігу перебуває 1 млн 200 тис. одиниць зброї. Власників мисливської зброї нараховується 709 тис. осіб і зареєстровано 250 тис. власників травматичної зброї. Згідно з рішенням уряду, добровольче формування утворюється зборами ініціативної групи жителів територіальної громади (не менше п’яти осіб) у присутності командира військової частини Сил ТерО ЗСУ та уповноважених представників органу місцевого самоврядування відповідної ТГ. У межах однієї громади можна утворювати декілька добровольчих формувань.
Не тільки наші військові та військово-політичне керівництво країни готуються до різних сценаріїв путінської агресії. Цивільні співвітчизники свідомі того, що відбувається, справді без паніки і ажіотажу у торговельних мережах, створюють черги охочих пройти базову підготовку з цивільної оборони та тактичної медицини у надзвичайних ситуаціях. На жаль, державні органи, відповідальні за ЦО, лише останні дні почали розміщувати певні рекомендації на своїх сайтах... А ось волонтерські, громадські організації та ветерани російсько-української війни влаштовують вишколи для цивільних з виживання в умовах бойових дій вже давно. На них вчать, як діяти у разі авіаційного бомбардування, як самостійно евакуюватися з міста, про що подбати заздалегідь, опановують основи медичної допомоги, радять щодо вмісту «тривожної валізки», аптечки, одягу та навіть його кольору у ситуації війни... Посилань на такі курси самопомочі багато у соцмережах.
Днями ДСНС оприлюднило тезисну інструкцію дій громадянина у разі «якщо шо» (дивіться на їхньому сайті). Водночас Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки разом з ДСНС, МОУ, Апаратом Головнокомандувача ЗСУ розробили практичні поради, які враховують український та іноземний досвід і включають рекомендації з інформаційної безпеки. Як зазначила керівниця центру Любов Цибульська, брошуру розповсюджуватимуть і онлайн, і у друкованому вигляді. Щоб її отримати, потрібно написати на адресу Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Чесно кажучи, така інформація вже давно мала б бути в усіх українських ЗМІ, на білбордах населених пунктів та у поштовій скринці кожного українця...
Учора МОЗ нарешті теж дав свої рекомендації (розмістив на своєму офіційному сайті) комплектації набору для першої допомоги, «щоб бути готовим до будь-якої надзвичайної ситуації: природного, техногенного чи воєнного характеру».
Щоправда, ці методички дуже відрізняються від порад військових медиків, якими вони діляться на волонтерських заняттях із цивільними.