Міністерство енергетики України повідомляє, що основне завдання постійного діалогу та попередніх звернень до МАГАТЕ - аби в першу чергу міжнародна місія офіційно зафіксувала факти захоплення Чорнобильської АЕС та Запорізької АЕС російськими військовими.
Сподіваємось, що це стане стимулом для прийняття жорстких рішень щодо забезпечення безпеки української атомної енергетики, а відтак - і ядерної безпеки Європи і всього світу.
Першочергове завдання - це закриття неба над Україною.
Ми вже відправили офіційні звернення до МАГАТЕ з викладенням нашого бачення забезпечення безпеки в умовах воєнних дій, які Росія веде на нашій території. Зокрема, ми наголошуємо на таких діях:
- негайне припинення вогню і заборона окупаційним військам наближуватись ближче, ніж 30 км, до об‘єктів атомної енергетики;
- МАГАТЕ має звернутися до НАТО щодо запровадження А2/AD zone (закрите небо) над територією України, враховуючи географію розташування АЕС на території України;
- активізація діяльності МАГАТЕ для координації попередження актів ядерного тероризиму на ЧАЕС і щодо гуманітарної та психологічної допомоги її персоналу з детальним документуванням подій;
- заборона доступу Росії до інтелектуальних та технологічних ресурсів МАГАТЕ, розірвання відносин з громадянами РФ, які зайняті в структурах ООН, що стосуються ядерної енергії;
- негайне посилення моніторингу та контролю під керівництвом МАГАТЕ за ситуацією на Запорізькій АЕС (Енергодар), Південноукраїнській АЕС (Південноукраїнськ), Рівненській АЕС (Вараш), Хмельницька АЕС (м. Нетішин) та іншими атомними об'єктами України із залученням міжнародних організації, що опікуються ядерною безпекою, та інших міжнародних організацій, включаючи ВООЗ та Червоний хрест.
Україна також звернулася до Європейської Комісії, ООН щодо проведення спеціальних місій стосовно забезпечення ядерної безпеки в Україні та світі, а також встановлення всіх злочинів військової агресії РФ, які загрожують безпечному функціонуванню ядерних об’єктів в Україні.
Крім того, Україна наполягає, щоб спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в нашій країні встановила цілодобовий контроль і аналіз ситуації на всіх вітчизняних ядерних об’єктах, зокрема Чорнобильській та Запорізькій АЕС, а також інших українських діючих атомних електростанціях.