Руслан Стефанчук, зазначив, що усі російські військові кажуть про те, що вони виконували накази, розуміючи їх злочинність, а тепер - шкодують.

Як юрист, Голова Парламенту України вважає своїм обов'язком провести загальний юридичний всеобуч для російських військових.

За його словами, виконання злочинного наказу не звільняє військовослужбовців від ганьби і суворої кримінальної відповідальності за злочини проти людяності.

«Згідно зі ст. 33 Римського статуту Міжнародного кримінального суду, накази про вчинення злочину геноциду чи злочинів проти людяності завжди вважаються явно незаконними», - підкреслив він.

У створених Комісією міжнародного права ООН Нюрнберзьких принципах визначено: «Той факт, що особа діяла за наказом свого уряду чи керівника, не звільняє її від відповідальності за міжнародним правом, якщо для неї свідомий вибір фактично був можливий».

Тому на воєнних злочинців РФ чекатиме свій «Нюрнберзький процес 21 століття» і «адвокатів» з цивілізованого світу не буде, бо право на захист у суді мають тільки люди.

Руслан Стефанчук також наголосив, що у разі, якщо російські військовослужбовці відмовляться виконувати віддані їм злочинні накази, то максимум, що за це буде, - це дисциплінарний батальйон.

«При цьому навіть законодавство РФ передбачає, що "неисполнение заведомо незаконных приказа или распоряжения исключает уголовную ответственность" (ст. 42 Кримінального кодексу РФ). Тож ще є шанс вирватися з темряви і перейти на бік світла», - уточнив він.

Голова Верховної Ради закликав військовослужбовців відмовлятися від виконання злочинних наказів, переконувати у цьому своїх родичів і друзів.

«Це єдиний варіант врятувати своє життя і ще тисячі інших. І головне, пам'ятайте про Нюрнберзький трибунал, де засуджували фашистів. Так ось там відмазка "Я лише виконував наказ" НІКОМУ НЕ ДОПОМОГЛА», - наголосив Руслан Стефанчук.

Прес-служба Апарату Верховної Ради України