Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України (щодо забезпечення протидії несанкціонованому розповсюдженню інформації про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших військових формувань України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану) (№ 7189).
Необхідність ухвалення цього рішення обумовлена тим, що попри триваюче повномасштабне вторгнення російських агресорів та запровадження в Україні воєнного стану, деякі громадяни розміщують в мережі Інтернет інформацію про рух або розташування Збройних Сил України чи переміщення міжнародної військової допомоги, чим свідомо чи несвідомо допомагають ворогу.
Зазначимо, що й до початку повномасштабного рашистського вторгнення українське законодавство забороняло здійснення фото- та відеозйомки об’ктів Міністерства оборони та Збройних Сил України. Зокрема, заборонялося фіксувати місцезнаходження військової техніки, озброєння, майна та особового складу, рух колон військової техніки та переміщення особового складу, режимні військові об’єкти, дислокацію військ.
Після 24 лютого Управління зі зв’язків з громадськістю ЗСУ додатково повідомило про заборону вести зйомки як військової техніки, так і об’єктів інфраструктури. Крім того, було заборонено знімати дороги загального користування, блокпости та укріплення, розташування, зосередження чи переміщення військових частин (підрозділів) сил оборони. У цьому контексті водіям також було заборонено користуватися відеореєстраторами.
Попри це, час від часу з’являлися особи, які продовжували поширювати таку інформацію, допомагаючи цим ворогу. Наприклад, у Києві поліція затримала одного з порушників, який виклав у соцмережі інформацію про розташування української військової техніки, однак до цього агресор уже встиг завдати по ній ракетного удару.
Враховуючи, що такі дії підривають національну безпеку України, народні депутати Сергій Іонушас, Давид Арахамія, Олександр Корнієнко, Владлен Неклюдов та інші підготували законопроект № 7189, який передбачає справедливе покарання для осіб, які здійснюють незаконне розповсюдження інформації про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, а також інформації про переміщення, рух або розташування Збройних Сил України чи інших військових формувань України. Парламентарії розраховують, що цей документ дасть змогу запобігти вчиненню відповідних злочинів, оскільки встановлює за такі діяння кримінальну відповідальність.
«Вісім років – таке покарання може чекати кожного, чиї фото в соцмережах допоможуть ворогу дізнатися про розташування чи переміщення українських військових формувань», – зазначив співавтор законопроекту, народний депутат Владлен Неклюдов, підкресливши, що в умовах війни кожен необдуманий вчинок «тік-токера» може обернутися трагедією.
З ухваленням законопроекту № 7189, кожна особа має пам’ятати, що Кримінальний кодекс України доповнено новою статтею 114-2 «Несанкціоноване розповсюдження інформації про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших військових формувань України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану».
Ця стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років за поширення інформації про направлення чи переміщення зброї, озброєння та боєприпасів територією України, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом ЗСУ чи Міністерством оборони України або в офіційних джерелах відповідних відомств країн-партнерів, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Позбавлення волі на строк від 5 до 8 років передбачене за поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генштабом ЗСУ, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану.
І, нарешті, вищезазначені дії, вчинені за попередньою змовою групою осіб або з метою надання такої інформації державі-агресору, або якщо вони спричинили тяжкі наслідки, каратимуться позбавленням волі на строк від 8 до 12 років.