Колаж Олексія КУСТОВСЬКОГО

Та й зрозуміло: у зонах бойових дій йому загрожує повна зупинка і знищення. Тому з перших днів ворожої навали в Україні робиться все можливе для прискорення евакуації підприємств із прифронтових районів на захід країни. 

Ухвалений Кабінетом Міністрів відповідний план передбачає покрокову дорожню карту  від складання списків підприємств, які слід евакуювати на захід країни через бойові дії або їхні загрози, до визначення вільних виробничих площ у західних регіонах для підприємств, які евакуюватимуть.

Трохи сухої статистики

Однак... Попри те, що вже робиться для порятунку вітчизняної економіки, за даними Advanter Group, прямі поточні втрати малого та середнього бізнесу в Україні за перші два тижні війни становлять 30–60 млрд доларів. За місяць загальні прямі втрати малого та середнього бізнесу досягли вже 80 млрд доларів.

Оцінка скорочення ВВП України у 2022 році внаслідок зниження ділової активності дорівнює 21%. 

Дослідники Advanter Group спільно з діловими клубами України та Центром економічного відновлення наводять такі невтішні ключові факти.

Частка персоналу, що працюють на умовах скорочення зарплати, становить 38%, ще 38% відправлено у відпустку. Скорочено на поточний момент — 21%.

Лише 17% підприємців сподіваються принаймні зберегти обсяги продажів по відношенню до 2021 року. Натомість 34% не бачать можливості мати істотні обсяги діяльності цього року.

Підвищуються позитивні очікування малого бізнесу (очікується 61% обсягів продажів у цьому році порівняно з 2021-м), і зниження очікувань середніх підприємств (лише 29% в обігу від 2021 року).

Але є й позитив. Стратегічні рішення, які вже реалізує бізнес: запуск нових продуктів або бізнесів (37,1%); пошук нових експортних можливостей (32,9%); об?єднання з іншими підприємствами (22,5%); адаптація виробництва і сервісів під поточні потреби держави і суспільства (54,5%); орієнтація на державні закупівлі (10,8%); заморожування діяльності (27,7%).

При цьому 16% підприємців уже перенесли повністю або частково ділову активність в інші регіони. Про це трохи нижче. 

Основними потребами бізнесу залишається доступ до фінансів та збереження ключових співробітників для функціонування бізнесу: допомога в отриманні обігових коштів (55,3%); податкові канікули (48,4%); доступ до інвестиційних ресурсів (42,3%); допомога у просуванні продукції (36,7%); допомога у збереженні ключових співробітників (31,6%); консультаційна допомога (25,1%); допомога в організації експорту (24,2%).

А ось дані дослідження, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг», яке показало, що після початку російського вторгнення половина працевлаштованих українців втратили постійний доход. Зберегти колишні умови роботи вдалося лише 22% українських громадян. Ще 21% найманих працівників було переведено на дистанційну роботу. Знайти нову роботу зуміли лише 2% респондентів.

Дерегуляція бізнесу і відновлення підприємницької діяльності

Кроки, що їх робить держава у напрямку максимальної дерегуляції бізнесу і сприяння у відновленні підприємницької діяльності там, де немає бойових дій, важко переоцінити. Це і робочі місця, і виробництво необхідних у воєнний час товарів, і вагомий внесок у місцеві бюджети, і, зрештою, підгрунття нашої Перемоги!

Тим часом уже 89 підприємств України переміщено на захід країни в рамках програми евакуації із зони бойових дій. Про це на своєму телеграм-каналі повідомив народний депутат, голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів Данило Гетманцев.

«Постійно працюємо над евакуацією підприємств із зони бойових дій на захід нашої держави. Уже 89 підприємств переміщено», — написав він.

За наданою ним інформацією, 47 переміщених підприємств уже працюють. Всього на 27 березня влада отримала 1 120 заявок на евакуацію, і 368 з них уже передано на транспортування.

Водночас, за словами парламентарія, під час роботи програми відчувається гостра необхідність у логістичних ресурсах, а саме автомобільного та вантажного транспорту.

"Прошу перевізників, які мають фури, або тих, хто знає таких перевізників, що бажають допомогти підприємствам у переїзді, заповнити форму", – закликав Гетманцев.

Тим часом надходять все нові й нові повідомлення про переміщення підприємств. Тернопільщина отримала 85 пропозицій від бізнесу, готового переїхати до області. Про це повідомили у Тернопільській ВЦА. Уже розпочали діяльність чотири з них.

Понад 30 знайшли приміщення, переїздять та шукають через обласний центр зайнятості працівників для швейної і харчової галузі.

«На Тернопіллі розпочало роботу швейне підприємство з Києва», – написав голова Тернопільської ОВА Володимир Труш на своєму телеграм-каналі.

За його словами, є пропозиції щодо 45 приміщень та земельних ділянок у п’яти територіальних громадах області.

До Івано-Франківська через війну з гарячих точок переїхало понад 30 підприємств. Про це повідомив міський голова Руслан Марцінків.

«Думаємо, як залучати та розвивати економіку у Франківську. Бо кількість заявок про переїзд підприємств і далі збільшується. Важливо грамотно побудувати роботу».

Ще повідомлення. Закарпатська та Львівська обласні військові адміністрації отримали рішення 120 та 90 підприємств відповідно про перенесення діяльності із зон активних бойових дій.

За словами голови Закарпатської обласної військової адміністрації Віктора Микити, рішення про переїзд на Закарпаття ухвалили 120 підприємств різного спрямування.

Усього ж отримано від підприємств 500 заявок, у прямій та стійкій комунікації перебувають 300 з них. Чотири вже активно функціонують.

Згідно з повідомленням, розміщеним на сайті Львівської обласної військової адміністрації, станом на середину березня було опрацьовано 160 заявок на переміщення, 90 підприємств ухвалили рішення про перенесення виробничих потужностей.

Понад те! Департамент економічної політики Львівської ОВ створив телеграм-канал, на якому підприємці розміщують оголошення з пошуком приміщень для переїзду.

Серед підприємств, які шукають приміщення на Львівщині, – ТОВ «Лебединський» (займається машинобудуванням), ТОВ «Арт метал Україна» (будівництво), «Пайлоком» (виробництво металевих виробів), «Краматорський завод спеціальних кріплень» (металообробка та машинобудування), «Політек Імпекс» (ремонт кранів та спецтехніки), ВКФ «СТІ» (ремонт авіаобладнання).

Насамкінець, вслід за головою Гуманітарного штабу Київської області Олексієм Кулебою, який закликав усіх представників бізнесу активно повертатися до своєї діяльності, хочеться закликати всіх співгромадян, що перебувають на більш-менш безпечних територіях: ставаймо надійним тилом для всієї нашої країни! Приєднуймося до роботи! В ім’я Перемоги!

Борімося — поборемо! 

Слава Україні!