Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроект про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування суб’єктів господарювання, пов’язаних економічними зв’язками з державою-агресором, №7232).

Співавтори цієї законодавчої ініціативи, народні депутати Данило Гетманцев, Ярослав Железняк, Олександр Сова та інші, звертають увагу, що після початку російського повномасштабного вторгнення країни-союзники України стали запроваджувати безпрецедентні санкції, а міжнародні компанії почали бойкотувати російські ринки, припиняючи або значно обмежуючи діяльність своїх підрозділів в країні-агресорі. 

Дослідники Школи менеджменту Єльського університету підрахували, що тільки за місяць війни від своєї діяльності в рф повністю відмовилися 169 міжнародних компаній, 191 компанія призупила діяльність, 30 – скоротили бізнес-операції та 56 припинили інвестиції на ринок рф. Зокрема, про повний вихід з російського ринку оголосив британський нафтовий гігант «BP», якому належали 20 відсотків активів у найбільшої російської нафтодобувної компанії країни «Роснєфть» та в її дочірніх компаніях. Також відразу російський ринок залишили три німецькі автовиробники – Volkswagen, Mercedes Benz та BMW, американська компанія Apple та інші. 

Водночас деякі компанії, зокрема, німецьке Metro та французькі Auchan та Leroy Merlin, продовжили працювати в росії та фінансово підтримувати країну-агресора. При цьому дані компанії не тільки не зважали на те, що їхні гіпермаркети обстрілювали російські агресори, але й у відповідь на заклики припинити діяльність в росії погрожували українським офісам зупинити поставки товарів. «Виходячи з наявних публічних даних Metro, Auchan та Leroy Merlin сукупно сплачують до бюджету країни-агресора Російської Федерації 700 мільйонів доларів податків. Цієї суми вистачило б Росії, щоб профінансувати закупівлі 64 літаків СУ-25, 175 танків, 206 ракет «Іскандер, 933 ракети «Калібр» або 2 мільйонів автоматів АК-74», – зазначають автори законопроекту.

У зв’язку з цим до компаній, які продовжують підтримувати фінансовими ресурсами країну-агресора пропонується запровадити додаткове податкове навантаження. Зокрема, законопроект №7232 передбачає застосування при оподаткуванні в Україні міжнародних компаній, підрозділи якої продовжують працювати в російській федерації, коефіцієнту 1,5 до ставок наступних податків: податку на прибуток підприємств, екологічного податку, ренти та податку на майно.

Також передбачається оприлюднення на офіційному веб-порталі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, переліку платників податків, які набули статусу суб’єктів господарювання, що пов’язані економічними зв’язками з державою-агресором.

Водночас компанії, які припинять співпрацю з країною-агресором можуть отримати звільнення додаткового податкового навантаження. 

Прийняття законопроекту має сприяти збільшенню фінансового та репутаційного тиску на головні офіси міжнародних компаній та створити для них додатковий стимул припинити діяльність на території Росії та фінансування військової агресії держави проти України. Крім того, вихід окремих компаній не лише зменшує податкові надходження від конкретного бізнесу, але й розриває ланцюги поставок, що в свою чергу створює «ефект доміно» та ще більші послаблює економіку агресора. Крім того, зменшення кількості іноземних компаній в Росії, допомагає ізолювати країну-агресора зі світової економіки та торгівлі та зменшити її негативний вплив на економіки країн світу.

«Фінансуєш агресію росії – платиш більше податків на відновлення України», – зазначив один з авторів законопроекту, народний депутат Ярослав Железняк. За його словами, українські філії таких компаній, як Metro, Auchan, Leroy Merlin, які продовжуватимуть працювати в країні-агресорі також будуть зобов’язані повідомляти про збереження материнською компанією економічних зв’язків з державою-агресором, а податкові органи України, відповідно, перевірятимуть надану інформацію. 

«Неможливо залишати непокараними компанії, які своїми податками фінансують десятки літаків, тисячі ракет та мільйони автоматів, які руйнують українські міста та вбивають українців», – наголосив Я. Железняк.

Автори законопроекту №7232 вважають, що вихід компаній з російського ринку не лише зменшуватиме податкові надходження до бюджету країни-агресора, але й розриватиме ланцюги поставок та ізолюватиме росію від світової економіки і торгівлі. Відтак парламентарії розраховують, що ухвалення цього документа в цілому сприятиме збільшенню фінансового та репутаційного тиску на головні офіси міжнародних компаній, а також стане для них додатковим стимулом, щоб припинити діяльність на території росії. 

До речі

Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак повідомив, що Україна  відзначатиме компанії та корпорації, які після початку повномасштабної агресії проти України вийшли з російського ринку. За його словами, таким компаніям та корпораціям вручатимуться «Відзнаки миру».