З початку збройного нападу РФ на Україну 24 лютого 2022 року наша держава звернулась до низки міжнародних судів з метою захисту державних інтересів та притягнення високопосадовців РФ до відповідальності за вчинення воєнних злочинів.
28 лютого 2022 року Україна звернулась до Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ) (м. Страсбург, Франція) з вимогою зобов’язати РФ зупинити військову агресію проти Україну.
1 березня 2022 року ЄСПЛ повністю задовольнив вимоги України та постановив припинити знищувати цивільних людей та цивільні об’єкти, а також забезпечити безпеку медичних закладів на території, де РФ веде війну, а 4 березня 2022 року ЄСПЛ доповнив вимоги вказавши, що РФ має забезпечити безперешкодний доступ цивільного населення до безпечних маршрутів евакуації, медичного обслуговування, харчувих продуктів та інших предметів першої потреби, гарантувати швидкий і безперешкодний прохід гуманітарної допомоги та переміщення гуманітарних працівників.
Крім того, 26 лютого 2022 року Україна подала заяву до Міжнародного суду ООН (м. Гаага, Нідерланди) щодо порушення РФ Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього.
16 березня 2022 року Міжнародний суд ООН задовольнив вимогу України щодо зупинення військового вторгнення РФ в Україну. Наказ Міжнародного суду ООН є обов’язковим до виконання, а відмова РФ добровільно виконувати цей наказ безумовно матиме наслідки для подальшого розгляду справи по суті.
2 березня 2022 року 39 держав-учасниць Міжнародного кримінального суду (м. Гаага, Нідерланди) подали звернення до прокурора цього суду щодо ситуації, яка склалася в Україні, за наслідками розгляду якого головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Ахмад Хан розпочав розслідування воєнних злочинів РФ в Україні.
Наразі головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Ахмад Хан прибув до України для розслідування вказаних злочинів та співпраці з національними правоохоронними органами.
13 квітня 2022 року відбулося спільне виїзне позачергове засідання Комітету з питань правоохоронної діяльності, Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки та Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва у місті Буча (Київська область).
На засіданні були присутні Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан, Генеральний прокурор України Ірина Венедиктова, міністр юстиції України Денис Малюська, заступник міністра МВС Богдан Драп’ятий, керівник Головного слідчого управління Нацполіції Максим Цуцкірідзе, а також представники СБУ, місцевої влади та інші.
Голова комітету С.Іонушас поінформував, що ведеться активна робота із напрацювання змін до законодавства у питаннях співробітництва з Міжнародним кримінальним судом, а також забезпечення ідентифікації і як загиблих осіб, і загарбників та багато інших законодавчих пропозицій.
Також народні депутати України спільно з присутніми обговорили законодавчі пропозиції, спрямовані на ефективне розслідування міжнародних воєнних злочинів та шляхи покращення взаємодії між представниками Збройних Сил України та правоохоронними органами при документуванні та розслідуванні цих злочинів.