Ми розуміємо, що транзит газу з Росії через Україну буде скорочуватись. Нам потрібно збільшувати обсяги власного видобутку газу та нарощувати обсяги перетоків газу з європейськими країнами.
Повідомив Голова Комітету з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус в ефірі єдиного телемарафону #UAРазом.
За словами Андрія Геруса, газовидобувна галузь України потребує іноземних інвестицій. Україні потрібно компенсувати власним видобутком російські кубометри газу.
«Сьогодні є законодавство, яке стосується ренти на видобуток природного газу і є певні законодавчі ініціативи, які парламент буде розглядати. Забезпечення споживачів газом є одним з першочергових завдань, тому я впевнений, що в Україні будуть створені стимули для збільшення видобутку природного газу», - сказав Голова Комітету.
За даними Національного інституту стратегічних досліджень, із початком широкомасштабної воєнної агресії рф видобуток газу стрімко знизився, але стабілізувався в березні на рівні 90% від довоєнного обсягу. Регіони основного видобутку газу, розташовані в Харківській і Полтавській областях, є наближеними до зон бойових дій і частково охоплені ними. Припинилося збільшення видобутку газу, яке спостерігалося протягом минулого року. У січні 2022 р. видобуток газу становив 1,7 млрд м3, що на 2,3% більше, ніж у 2021 р., у березні він знизився до 1,5 млрд м3, що на 7% менше, ніж рік тому.
Імпорт газу з ЄС в І кв. збільшився порівняно з аналогічним періодом минулого року приблизно на 30%. Це можна пояснити меншим обсягом запасу газу в підземних сховищах (ПСГ), відповідно, необхідністю збільшення його надходження. На відміну від минулого року суттєвим за обсягами став фізичний імпорт (рік тому імпорт був переважно віртуальним). Можливості фізичного імпорту зросли останніми місяцями. Наразі фізичний імпорт на рівні 50 млн м3 на добу (половина від середньорічного добового споживання) може здійснюватися після припинення транзиту російського газу. У І кв. можливості фізичного імпорту використовувалися тільки частково – не більше 10 млн м3 на добу, або близько 20% від максимального обсягу.