Завершив свою роботу ізраїльський мобільний (польовий) госпіталь «Блискуча зірка», що від 22 березня працював у Мостиськах. Згортання госпіталю приурочили до Дня Катастрофи і героїзму європейського єврейства, Йом га-Шоа – національного дня пам'яті, який відзначається в Ізраїлі.
Посол Ізраїля в Україні, директор госпіталю, рабини, представники місцевої та обласної влади подякували медикам за їхню відвагу та за допомогу українцям. Госпіталь складався з 10 наметів, розташованих на території школи, - тут надавали амбулаторну допомогу, а у приміщенні школи облаштували палати для пацієнтів. Штат госпіталю включав 200 осіб – лікарів та іншого медичного персоналу.
У церемонії закриття взяли участь, зокрема, заступник начальника ОВА Іван Собко, директор департаменту охорони здоров’я ОВА Орест Чемерис, міська голова Мостиськ Мирослава Пельц, Посол Ізраїлю в Україні Міхаель Бродський.
«28 квітня ми вшановуємо пам’ять тих, кого знищили нацисти, а сьогодні прийшли знищувати рашисти. Український та ізраїльський народ поєднує те, що ми надзвичайно мудрі, надзвичайно сильні. Ми плекаємо мрію в демократію і живемо думкою радіти один за одного, допомогти один одному - за принципом європейських цінностей, високої моралі, гідности. Тому що ми – Люди. А Людина такою повинна бути. Ми на Львівщині сердечно дякуємо вашій країні за гуманітарну допомогу та підтримку! Сьогодні на українську землю знову зайшов московський чобіт. І ці нелюди роблять те, що нацисти робили з євреями! Але я сподіваюся, перемога невдовзі буде. Збройні Сили України – непереможні! Європа і весь світ нас підтримують. Дякувати Богу, вже не на словах!» - сказав Іван Собко.
Як зазначив директор ізраїльського польового госпіталю Йоель Ар Евен, вісімдесят років на українській землі нацисти та колаборанти вбивали євреїв та катували їх, включно з чотирма тисячами євреїв, які проживали у Мостиськах і яких розстріляли всіх разом у 1942-му. «Сьогодні ми тут з нащадками тих, хто жив у пеклі. Минуле переходить з покоління в покоління, від сім’ї до сім’ї. Це в нашому ДНК, ми – історія. Віддаючи шану спогадам, ми водночас обираємо святкувати життя і фокусуємось на створенні чогось нового. Зараз знову, через вісімдесят років, бомбардують міста, люди залишаються без домівок і без надії. Друзі мої, українці, ми надіємось і молимось, щоб ця війна на вашій землі скоро закінчилася. Від імені ізраїльтян звертаюсь до вас – будь ласка, ніколи не забувайте, що зробили з вами. Але завжди обирайте відновлення, відбудову і розвиток», - сказав у своєму виступі директор госпіталю.
Один із членів ізраїльської делегації, професор Ельханан Бар-Он, розповів історію своєї матері Вікторії, якій було 12 років, коли почалася Другова світова війна. Вона жила у Тернополі. Всі члени її сім’ї загинули. Дівчині вдалося залишитися живою завдяки тому, що вона представилася німецьким офіцерам грузинкою. Розгорнули госпіталь спільно Міністерство охорони здоров’я Ізраїлю та Міністерство закордонних справ України, за сприяння Фонду Шустермана, який опікується національним та соціальним проектами в Ізраїлі, та JDC (єврейська благодійна організація). Операції проводилися у співпраці з КНП «Мостиська міська лікарня» змішаними об’єднаними групами.
Нагадаємо, шпиталь «Блискуча зірка» назвали на честь колишньої прем’єр-міністерки Ізраїлю Голди Меїр, яка народилася в Україні. Саме вона створила «Машав» - Національну ізраїльську агенцію гуманітарної допомоги.
Довідково: Консультацію та допомогу одержали понад 7 тисяч місцевих жителів та громадян з територій, які піддалися російській агресії. За період з 22.03.2022 року по 27.04.2022 року було проліковано 6005 пацієнтів у Ізраїльському польовому шпиталі: Березень: амбулаторно – 2579, стаціонарно – 45. Квітень: амбулаторно – 3363, стаціонарно – 18. Виконано операційних втручань – 57.
Фото Львівської ОВА.