«Україна вже сформувала стратегічні запаси харчів, яких нам вистачить на роки, але все більше світових лідерів усвідомлюють, що без українських продуктів окремі частини світу може чекати справжній голод», – повідомив у вівторок під час засідання уряду Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, зазначивши, що в тому числі й про це була його розмова із Президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем під час їхньої спільної поїздки до Одеси. «Ми говорили про російську блокаду українських портів, а також про важливість розблокування нашого експорту. Україна – один із гарантів світової продовольчої безпеки. І те, що росія блокує експорт української продукції, може призвести до глобальної продуктової кризи», – наголосив глава уряду.
Тим часом Україна проходить найважчу в нашій новітній історії посівну кампанію. За словами прем’єра, станом на 9 травня різними сільгоспкультурами уже засіяно 8,6 мільйона гектарів, що лише на 24 відсотки менше, ніж торік. «Аграрії отримали понад 20 мільярдів гривень пільгових кредитів за різними державними програмами. Ми допомогли з насінням, пальним, добривами. Все це для того, щоб галузь не зупинялася та працювала на відновлення української економіки», – сказав він та ще раз наголосив, що в наших нинішніх умовах посіяти – це тільки половина справи, бо урожай ще треба зібрати та експортувати. З цією метою уряд разом із міжнародними партнерами та організаціями шукає шляхи розблокування нашої морської торгівлі, а також займається покращенням залізничної та автомобільної логістики на нашому західному кордоні.
Повідомивши про початок роботи Національної ради з відновлення, Д. Шмигаль зазначив, що одним з основних джерел наповнення фонду стануть конфісковані російські активи та кошти. «Президент та уряд неодноразово казали, що росія має заплатити за те, що вона зруйнувала в Україні. Тож на порядку денному документ, який визначає, що російські активи на території України переходять державі, а саме державному підприємству «Національний інвестиційний фонд». Ми заберемо все, чим володіє росія в нашій країні, і спрямуємо ці кошти на посилення нашої армії, підтримку людей та відновлення нашої країни», – наголосив він.
Кабінет Міністрів підтримав низку законопроектів, які передбачають запровадження мораторію на підвищення тарифів під час дії воєнного стану та упродовж шести місяців після його завершення. «Тарифи на газ та його розподіл, а також на тепло й гарячу воду не будуть зростати. У ці складні дні будь-яке підвищення тарифів точно не на часі. Також у рамках цих законів буде визначено компенсаторні механізми, які дозволять підтримувати належний рівень критичної інфраструктури та її відновлення», – повідомив прем’єр.
Коментуючи складну ситуацію на ринку пального, прем’єр запевнив, що уряд та Мінекономіки працюють над тим, щоб подолати його дефіцит для всіх споживачів. «Максимально спрощуємо завезення пального в Україну та розширюємо географію отримання. Зокрема, йдеться про завезення пального з країн Перської затоки, з Азербайджану, з Близького Сходу. Рішенням уряду погоджуємо необхідні для цього регламенти. Працюємо, щоб пальне з’явилося в достатній кількості й при цьому його ціна залишалася адекватною до нинішніх реалій», – сказав Д. Шмигаль.
Водночас Перший віце-прем’єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко повідомила, що під час польсько-українського енергетичного форуму у Варшаві йшлося про те, що Польща може щомісяця забезпечувати надходження до України понад 200 тисяч тонн нафтопродуктів. Для порівняння: за останній місяць із сусідньої країни надійшло лише 60 тисяч тонн. «Нам вдалось посадити за один стіл представників польського та українського бізнесу, а також логістичні підприємства і компанії, які керують паливною інфраструктурою. Це дозволило знайти практичні рішення для збільшення об’єму поставок у найближчий час», – повідомила вона, висловивши сподівання, що до польського ресурсу також вдасться залучити нафтопродукти із США, регіону «Амстердам-Роттердам-Антверпен», німецьких, скандинавських та балтійських нафтопереробних заводів. За її словами, під час форуму також було знайдено технічні можливості для збільшення перевалки необхідних об’ємів нафтопродуктів та вже отримано підтвердження від однієї з провідних польських компаній PERN SA щодо додаткових потужностей. Доставка нафтопродуктів до України здійснюватиметься залізничним та автомобільним транспортом, зокрема, для збільшення відвантажень синхронізовано графіки роботи «Укрзалізниці» та польської PKP, які в оперативному режимі можуть миттєво вирішувати проблемні питання.
Уряд підтримав розроблене Координаційним штабом з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану рішення, яке посилює контроль за дотриманням прав дітей вразливих категорій, евакуйованих в межах України або за її межі, а також регламентує повернення таких дітей за місцем проживання. Зокрема, за даними Міністерства соціальної політики, з початку введення воєнного стану евакуйовано понад 10,7 тисячі дітей вразливих категорій, з них понад 7,4 тисячі – за кордон. Тож облік інформації про переміщення та місце перебування цих дітей забезпечить захист їхніх прав, насамперед на безпеку, можливість возз’єднання із сім’єю, допоможе запобігти потраплянню в ситуацію торгівлі людьми.
Ще одним рішенням уряд доповнив Порядок створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя правилами надання послуги патронату над дитиною під час воєнного або надзвичайного стану та у разі виникнення загрози життю чи здоров’ю дитини. При цьому за рішенням уряду єдиний соціальний внесок буде нараховуватись та сплачуватись за патронатних вихователів, батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу, прийомних батьків, які отримують грошове забезпечення, незалежно від того, працюють вони чи ні. «Раніше сплата єдиного соціального внеску була передбачена тільки за непрацюючих вихователів та прийомних батьків. Таким чином, під час призначення пенсії патронатним вихователям, батькам-вихователям дитячих будинків сімейного типу, прийомним батькам будуть враховуватися отримані ними суми грошового забезпечення», – повідомила міністр соціальної політики.
Уряд спростив процедуру навчання та отримання посвідчення водія у сервісних центрах МВС. Зокрема, передбачено можливість проведення навчання з теоретичної підготовки за допомогою засобів інформаційно-комунікаційного зв’язку (Zoom, Skype тощо), можливість складання практичного іспиту в будь-якому територіальному сервісному центрі МВС незалежно від місця складання теоретичного іспиту. При цьому отримати посвідчення водія можна буде в будь-якому територіальному сервісному центрі МВС незалежно від місця складання теоретичного та/або практичного іспитів. Крім того, передбачена можливість розділення навчання в автошколі на два окремих етапи: з теоретичної підготовки, за результатами якої заклад видаватиме Свідоцтво про закінчення теоретичної підготовки, яке буде дійсне протягом року, та з практичного керування, за результатами якого видаватиметься Свідоцтво про закінчення практичної підготовки, яке буде дійсне протягом двох років. Щоправда, допуск до навчання з практичного керування буде можливий тільки після успішного складання теоретичного іспиту в територіальному сервісному центрі МВС.
Кабінет Міністрів підтримав та подасть до Верховної Ради законопроект про внесення змін до Закону «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» (щодо звільнення від відповідальності за порушення строків оприлюднення фінансової звітності у період дії воєнного стану або стану війни). Документ, зокрема, передбачає звільнення юридичних осіб від відповідальності за порушення вимог Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» щодо своєчасності та повноти оприлюднення фінансової звітності на веб-сторінці або веб-сайті юридичної особи разом з відповідними аудиторськими звітами на період дії воєнного стану, а також протягом трьох місяців після його припинення чи скасування.