Про це інформує системний оператор ОЕС України, адміністратор комобліку та розрахунків на ринку електроенергії – НЕК «Укренерго».

На першому фото – момент, коли в березні ремонтна бригада «Укренерго» відновлювала посічену високовольтну лінію в Чорнобильській зоні відчуження, а в цей час окупанти завдавали нових пошкоджень. У таких умовах, щоб відновити живлення Чорнобильської АЕС, у сховищах відпрацьованого ядерного палива та інших спецоб’єктах, фахівці «Укренерго» працювали протягом тижнів.

У той час окупанти дозволяли бригаді мати один на всіх телефон, щоб сфотографувати зроблену роботу і повідомити, що вийшли з окупованої території. Але телефонувати можна було лише після того, як хлопці в'їхали на територію, підконтрольну Збройним Силам України.

В умовах війни будь-яка випадкова дрібниця може перекреслити всі домовленості «згори» про «зелені» коридори, супровід військових тощо. Під час одного з перших виїздів на окуповану територію, незважаючи на цілу купу погоджень маршрутів, списків осіб, кодових слів та правил, на одному з блокпостів окупанти витягли бригаду з машини і поклали обличчям у землю. Їх розлютив маячок GPS. Певно, як і асфальтовані дороги в селах, пральна машинка та комп'ютер у кожній українській хаті, це здалося росіянам небаченою розкішшю: вони не могли повірити, що простий ремонтний пікап може бути обладнаний GPS.

Окупанти допитували хлопців, стріляли над їхніми головами, а з машини вкрали інструменти, заземлення і дуже раділи, що розжилися бензопилою. Врешті-решт після перемовин людей відпустили. Надалі всі виїзди на ремонти в Чорнобильську зону планувалися, як високорівнева спецоперація, щоб убезпечити життя людей.

На цю ризиковану для життя роботу зголосилися електромонтери з Коростеня та Вінницької області. Адже з перших днів вторгнення ремонтна дільниця «Укренерго», що обслуговувала зону відчуження, опинилася в окупації, тому довелося швидко сформувати бригаду із добровольців.

Начальник Коростенської лінійної дільниці Сергій Шикерявий, який був старшим у бригаді, розповідає, що казав своїм хлопцям: «ЧАЕС відключена, Славутич… Треба все це заживити. А хто це зробить? Це все – наша робота».

Найважче було доїхати до місця пошкодження, а потім повернутися назад. Дорога від Києва до траси високовольтних ліній у зоні відчуження в мирний час займає кілька годин. Але в перший місяць війни на неї іноді йшов майже цілий день. Через це хлопцям якось довелося ночувати в машині при 12 градусах морозу. Найбільше часу віднімали блокпости на маршруті, а потім – розбиті обстрілами дороги. Не кажучи про те, як морально важко просто перетнути лінію фронту.

У таких умовах електромонтерам «Укренерго» необхідно було обстежити понад 100 км ліній, знайти пошкодження і надійно ліквідувати їх. Поки лагодили в одному місці, обстріли рвали лінію в інших місцях. Але, як каже Сергій Шикерявий, у той час наші хлопці бачили не перешкоди, а лише свою мету – відновити живлення ЧАЕС та сховищ відпрацьованого ядерного палива. Також на їхню допомогу чекали мешканці міста Славутич (у мирний час – майже 25 тисяч мешканців), які теж весь цей час були без світла.

Зараз Чорнобильська атомна електростанція надійно заживлена. І це лише частинка історії тих днів. Що далі від тих подій і ближче до нашої Перемоги, то більше ми зможемо розповісти, кажуть у НЕК «Укренерго»

Минулого тижня 20 співробітників аварійно-відновлювальних бригад підприємства отримали урядові відзнаки та державні нагороди. Це Сергій Шикерявий, Віталій Галета, Денис Булгаков, Павло Висоцький, Леонід Гераймович, В’ячеслав Дедичев, Олег Івченко, Олександр Козловський, Сергій Краснов, Валерій Мачинський, Олександр Мясніков, Олександр Недопитанський, Сергій Палочка, Михайло Прищепа, Анатолій Савчук, Сергій Саранча, Іван Сингаївський, Микола Степанишин, Олександр Теледида.

Пишаємось!

Про це інформує системний оператор ОЕС України – НЕК "Укренерго" на сторінці відомства у соцмережі.

«Голос України».

Вдячні за фото прес-службам Міністерства енергетики України та Чорнобильської АЕС.