Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук під час Першого юридичного форуму «ЄС – Східне партнерство» зосередив увагу на належному покаранні для осіб, які здійснюють збройну агресію проти України, вчиняють воєнні злочини та злочини проти людяності, геноцид українського народу.
Спікер Парламенту України поінформував, що з цього питання ведеться робота щонайменше в чотирьох напрямах. По-перше, це звернення до Європейського суду з прав людини, який уже постановив наказати уряду росії утримуватися від військових нападів на цивільне населення та цивільні об’єкти. По-друге, Міжнародний суд ООН наказав рф негайно зупинити військові операції, які вона розпочала на території України 24 лютого 2022 року.
«По-третє, Україна стала першою країною, де міжнародне розслідування розпочалося ще до закінчення воєнних дій. Уже відомо, що прокурор Міжнародного кримінального суду (далі — МКС) Карім Хан направив до України групу з 42 слідчих, судово-медичних експертів та допоміжного персоналу для просування розслідувань злочинів, які підпадають під юрисдикцію суду. Це наймасштабніша місія прокурора МКС із моменту його створення», — відзначив Руслан Стефанчук.
За його словами, Карім Хан і генеральні прокурори Литви, Польщі та України підписали угоду про першу в історії участь і приєднання Офісу прокурора МКС до спільної слідчої групи. Четвертий напрям — це активна робота над створенням окремого міжнародного трибуналу для покарання російських політичних діячів і воєначальників.
«Нещодавно Європарламент ухвалив резолюцію, у якій просить ЄС підтримати створення спеціального міжнародного трибуналу для покарання за злочин агресії проти України, щодо якого МКС не має юрисдикції. Ну і звісно ж ми активно використовуємо можливості національного судочинства щодо переслідування воєнних злочинців», — розповів Голова Верховної Ради України.
Руслан Стефанчук нагадав, що 23 травня Солом’янський районний суд Києва засудив до довічного ув’язнення російського військового Вадима Шишимаріна за вбивство мирного жителя в Сумській області.
Джерело: Секретаріат Голови Верховної Ради України
Прес-служба Апарату Верховної Ради України
Руслан Стефанчук: Актуальним викликом залишається відшкодування шкоди, завданої війною
За даними аналітичного центру при Київській школі економіки, прямі збитки України, завдані ворогом, наближаються до 100 млрд доларів. Тож актуальним викликом залишається відшкодування шкоди, завданої війною. Про це зазначив Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук під час Першого юридичного форуму «ЄС — Східне партнерство».
Руслан Стефанчук розповів, що Парламент активно працює в цьому напрямі. Він нагадав про ухвалений Закон «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів», відповідно до якого таке вилучення здійснюється без будь-якої компенсації вартості цих об’єктів.
«Перше рішення щодо застосування цього інституту було прийнято 11 травня. На його підставі вилучено корпоративні права та фінансові активи резидентів росії. Конфісковане майно буде використане як ресурс для захисту державного суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України», — пояснив Руслан Стефанчук.
Крім того, за його словами, набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення ефективності санкцій, пов’язаних з активами окремих осіб». Ним запроваджується новий вид санкцій — стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі.
«На сьогодні Бюро економічної безпеки забезпечило накладення арешту на активи росії та білорусі вартістю 30 млрд гривень. При цьому, за оцінками Національного агентства з питань запобігання корупції, зараз заморожено активів росії й осіб, пов’язаних із війною, на суму понад 1 трильйон доларів», — розповів Руслан Стефанчук.
Спікер Парламенту України повідомив про ініціативу Президента України державам-партнерам підписати багатосторонній договір і створити механізм, завдяки якому кожен, хто постраждав від дій російської армії, зможе отримати компенсацію своїх втрат.
«На основі такого договору російські кошти та майно, що перебувають у юрисдикціях держав-партнерів, мають бути заарештовані або заморожені, а потім конфісковані та спрямовані в спеціально створений фонд відбудови України», — нагадав Руслан Стефанчук і висловив сподівання, що ця ініціатива буде підтримана.
Джерело: Секретаріат Голови Верховної Ради України