Як війна вплинула на стратегічні цілі держави, які країни українці вважають наразі головними партнерами, чи вірять у Перемогу і що саме вважатимуть за Перемогу?
Відповіді на ці запитання 30 травня презентували Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології. Соцопитування було проведено за підтримки John Fell Oxford University Press Research Fund і репрезентує доросле населення семи західних та чотирьох центральних областей України.
Отож порівняно з першою половиною лютого 2022 року серед населення західних та центральних областей України на 16% зросла підтримка вступу України до Європейського Союзу і становить 89%. На 5% збільшилася підтримка вступу до НАТО. Наразі цього прагнуть абсолютна більшість опитаних — 74%. Підтримка позаблокового статусу України впала до рекордно низьких 3%, проте 13% висловилися за альтернативний позаблоковий статус із гарантіями безпеки для України.
За місяці війни серед частини українців змінилося розуміння того, хто є в топі трьох головних держав-партнерів для України. У лютому 2021 року українці називали США (38%), Польщу (35%) та Німеччину (28%). Втримати та посилити ці позиції вдалося Польщі та США. Як союзників їх сприймають нині 65% та 63% опитаних відповідно.
Однак лідером топ трійки наразі є Велика Британія (66%). Відчутно знизилося сприйняття як союзницьких держав Німеччини (-14%), Грузії (-13%) та Білорусі (-10%).
Щодо того, на кого українці покладають відповідальність за початок повномасштабного вторгнення росії, то 96% опитаних вважають, що війну ініціювало політичне керівництво росії, ще трохи більш як половина (54%) покладають відповідальність на всіх росіян. При цьому 88% підтримують позицію, що війна є наслідком агресивної зовнішньої політики Росії. І лише 7% вважають, що вона спровокована наміром України вступити до НАТО.
З певними застереженнями можна також констатувати, що за час повномасштабної війни респонденти почали значно негативніше ставитися до ідеї будь-яких поступок рф в обмін на її згоду припинити військову агресію проти України. Станом на травень 78% висловилися проти поступок рф. Окрім того, схоже, що відносна більшість опитаного населення підтримує ідею або зупинення переговорів до військового розв’язання (34%) або зведення переговорів винятково до гуманітарних питань (44%). За досягнення миру шляхом поступок України в переговорному процесі виступають лише 2% опитаних.
При цьому 94% опитаних громадян вірять у Перемогу України в російсько-українській війні. Лише 1% опитаних мають протилежну думку. 41% респондентів сприйматимуть за перемогу вигнання російських військ з усієї території України та повне відновлення контролю над державним кордоном станом на 2014 рік. Стільки ж вважають, що перемогою можна вважати лише ситуацію, коли російська армія буде повністю знищена, а Російська Федерація розпадеться.
91% опитаних виступають за повний розрив усіх відносин з рф, включно з цілковитою забороною на в’їзд росіян на територію України. Не схвалюють такі кроки 4% респондентів. Ще 6% поки що не визначилися. 71% підтримують повну заборону російських артистів та фільмів в Україні. 8% вважають такий крок помилковим.