На знімку: під час екскурсії вивчали принади Прикарпаття.

День 24 лютого 2022-го назавжди перекреслив плани мільйонів наших співвітчизників. Війна вдарила по всій життєдіяльності країни, зокрема й по бізнесу. Івано-Франківщина так само прийняла на себе немалий удар. Треба було оперативно справлятися із цілодобовим потоком біженців з охоплених вогнем регіонів. Не тільки надавати тимчасовий притулок, а й подбати про соціальний захист внутрішньо переміщених осіб.

Зросло навантаження на соціальну інфраструктуру

На перших порах важливо було примістити на нічліг та нагодувати й зодягти гостей. Що агресивнішим ставав російський агресор, то більше проблем довелося розв'язувати. Зокрема й щодо розміщення бізнесу. На кінець травня до Прикарпаття перемістилися майже 50 підприємств, половина з них розпочали роботу та випуск власної продукції.

«Ці підприємства спеціалізуються на пошитті одягу, виробництві продуктів харчування, машинобудуванні та металообробці, – розповів начальник управління фінансів Івано-Франківської ОВА Володимир Попович. – Це дає нам змогу створювати нові робочі місця, зокрема й для внутрішньо переміщених осіб. Так само – це додаткові надходження до місцевого бюджету. Облвійськадміністрація виступає активним учасником державної програми з релокації підприємств із зони активних бойових дій на територію Прикарпаття».

Водночас внутрішньо переміщені особи вже становлять 11,1 відсотка населення області. Як зазначив керівник, на постійне місце перебування претендує до третини вимушених переселенців, а це майже 17 тисяч сімей. Вони потребуватимуть надання соціальних та адміністративних послуг, забезпечення житлом та працевлаштування.

В умовах воєнного стану уряд знизив податкове навантаження на бізнес. А це сприяє відновленню бізнесу у відносно спокійних регіонах. Тепер податок від обігу становить 2 відсотки замість 20, підприємці першої та другої груп сплачують ПДВ добровільно. Однак у цьому так само криється небезпека, адже сплата єдиного соціального внеску – запорука накопичення страхового стажу та майбутньої пенсії. Спрощено здійснення міжнародних торгових операцій, зокрема відновлено відшкодування податку на додану вартість.

«Необхідно внести зміни до регіональних програм зайнятості населення Івано-Франківщини на 2021–2023 роки, розвитку малого і середнього бізнесу, прийнятті цих програм у територіальних громадах області. Це допоможе впоратися з навантаженням», – наголошує Володимир Попович.

Агропідприємства пропонують роботу

Зі 145 тисяч вимушених переселенців найбільше проживають у Івано-Франківському районі – понад 50 тисяч. Удвічі менше – в Надвірнянському, Коломийському та Калуському. Натомість у Косівському – 10 тисяч та Верховинському – 5700. Це зрозуміло, адже мешканці міст не дуже хочуть їхати до віддалених сіл. Та й роботу в тому ж обласному чи райцентрах знайти легше.

Як відомо, роботодавці отримують за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб відшкодування – 6500 гривень. Станом на кінець травня до обласного центру зайнятості звернулися 110 роботодавців, які працевлаштували 160 внутрішньо переміщених осіб. Підприємцям уже перераховано понад 250 тисяч гривень компенсації. Звісно, це не остаточні дані, адже процес подачі заявок триває.

Понад половина внутрішньо переміщених осіб – працездатного віку. Один з резервів пошуку роботи – сільське господарство. На нараді в обласній військовій адміністрації йшлося про потребу агропідприємств у додаткових трудових ресурсах на час проведення сезонних робіт.

Приміром, фермерське господарство «Еко Беррі» та «Бест Беррі» можуть працевлаштувати 350–400 сезонних працівників для збору ягід, надати 200 постійних робочих місць на виробництво та 20 адміністративних посад.

Агропромислові господарства та харчові підприємства ТОВ «Долина Агро», «Гудвеллі», ФГ «Прометей», «Рома», «Бурячок», «Агроекотехнології», «Агро-Поступ», ПАФ «Бовшівська», ФОП «Рибак» та ПАТ «Харчосмакова фабрика» так само мають робочі місця для переселенців. Тож на нараді акцентували на налагодженні тісної співпраці фермерських господарств, агропромислових і харчових підприємств з центрами зайнятості та територіальними громадами.

Ішлося й про значну соціальну підтримку територіальних громад і підприємств, яку відчувають біженці. Приміром, захопливу мандрівку підготували для дітей з внутрішньо переміщених сімей, які проживають на Рогатинщині. За сприяння ТОВ «Гудвеллі Україна» та благодійного фонду Help Ukraine.NU вже проведено десятки освітніх, культурних, спортивних заходів і майстер-класів. Це й ознайомчі екскурсії, де молодь та дорослі можуть більше дізнатися про мальовничі куточки Прикарпаття.

Фото з офіційної сторінки ТОВ «Гудвеллі» у Фейсбуці.