Під час форуму.
Форум було присвячено питанням захисту прав дітей України в умовах війни та привернення уваги міжнародної спільноти до умов безпеки дітей, їх навчання і розвитку.
Вітаючи учасників форуму, Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко зауважив, що цей захід, на жаль, проводиться у дуже складні часи як для України, так і для українських дітей, адже внаслідок російської агресії багато дітей загинули та осиротіли, або ж не можуть продовжувати здобувати освіту.
«Конвенція ООН про права дитини, яка була створена на основі здобутого під час двох світових воєн досвіду, зараз переживає випробовування подіями, які відбуваються в Україні. Зараз ми чітко розуміємо, наскільки, з одного боку, діти є вразливими, а з іншого — бачимо, наскільки багато і широко готовий допомагати світ», — сказав він, підкресливши, що тема захисту прав дітей залишається у фокусі уваги наших міжнародних партнерів, а також таких глобальних організацій, як ООН, ЮНІСЕФ, Червоний Хрест.
За словами Олександра Корнієнка, зусилля наших міжнародних партнерів у цьому напрямі дуже добре проявляються у наданні прихистку українським родинам з дітьми за межами України. «Ми розуміємо, що жодна з країн, яка приймає наших дітей, не була готова до того, що у ній раптово, разом із кількома мільйонами українських жінок, опиняться мільйони дітей, зокрема, шкільного віку. Але до їхньої честі, вони змогли дуже швидко зорієнтуватися та надати нам велику допомогу», — зауважив Перший заступник голови парламенту.
Враховуючи, що серед учасників форуму були лідери учнівського самоврядування, представники Малої академії наук, Олександр Корнієнко нагадав, що до війни Верховна Рада постійно опікувалася молодими талантами. Водночас він запевнив, що парламент і в умовах воєнних часів не забуватиме про дітей та приділятиме належну увагу питанням освіти і захисту їхніх прав.
На думку міністра освіти і науки Сергія Шкарлета, якщо раніше у День захисту дітей здебільшого нагадували про пов’язані з дитинством проблеми, то в умовах війни Україна змушена займатися реальними проблемами.
Російська федерація вкрала у наших дітей дитинство, руйнує освітні заклади, ми змушені говорити про 243 загиблих та 446 поранених дітей. Сьогодні понад 600 тисяч дітей перебувають за кордоном.
«Це страшні цифри і страшні речі, на яких треба наголошувати не тільки у День захисту дітей», — підкреслив міністр, додавши, що попри це, в Україні активно завершується навчальний рік. Зокрема, у 12 тисяч 800 школах (із загальної їхньої кількості у 13,7 тисячі шкіл), починаючи з березня тривав навчальний процес, яким було охоплено 3,8 мільйона дітей.
Стосовно навчання дітей, які були змушені виїхати за кордон, то, за словами Сергія Шкарлета, міністри освіти країн ЄС підтримують Україну в повному обсязі, тож сьогодні ці українські діти також можуть продовжувати навчання.
Директор Офісу Демократії та Врядування USAID Марк Елінгстад, який виступав після звернення українських дітей, висловив переконання, що майбутнє України в надійних руках.
Голова Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак зауважив, що нині, на жаль, кожен ранок розпочинається із сумної інформації Генпрокурора. На його пропозицію учасники форуму вшанували хвилиною мовчання безневинні душі 243 загиблих дітей.
«Цього року День захисту дітей розпочався 24 лютого і триватиме доти, поки ми не переможемо у цій жахливій і несправедливій війні», — зазначив він.
За його словами, з того часу комітет разом з профільним міністерством роблять усе, щоб наша освітня система вистояла, а діти могли продовжувати навчання. «Здобувайте освіту, тому що від вас залежить майбутнє нашої країни», — звернувся Сергій Бабак до учасників форуму.
Про необхідність переосмислити те, якою була наша освіта до війни, та що потрібно робити зараз говорила перша заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Ірина Констанкевич. «Війна стала своєрідним іспитом на якість нашої освіти. І те, що майже сто днів українська армія героїчно боронить нашу країну — це є свідченням того, що наша освіта та виховання дозволили сформувати покоління нинішніх воїнів», — сказала вона, підкресливши, що цей іспит ми справді проходимо з гідністю.
Водночас Ірина Констанкевич висловила думку, що надалі наша освіта повинна передбачати глибше вивчення історії, бо як свідчить нинішня війна, невивчені помилки історії повторюються.
ДОВІДКОВО
Організаторами Всеукраїнського форуму «Ми діти сильної країни — України!» виступили Верховна Рада загалом, а також Комітети з питань гуманітарної та інформаційної політики та з питань освіти, науки та інновацій, Освітній центр Верховної Ради України, Офіс першої леді Олени Зеленської, Міністерство освіти і науки України, Український державний центр позашкільної освіти МОН.
До учасників Всеукраїнського форуму «Ми діти сильної країни — України!» також звернулися голова підкомітету у справах сім’ї та дітей Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Тетяна Скрипка, голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету з питань освіти, науки та інновацій Юлія Гришина, голова підкомітету з питань професійно-технічної та фахової передвищої освіти Комітету з питань освіти, науки та інновацій Ольга Коваль, голова підкомітету з питань загальної середньої, інклюзивної освіти та освіти на тимчасово окупованих територіях Олена Лис, голова підкомітету з питань позашкільної освіти та освіти впродовж життя Комітету з питань освіти, науки та інновацій Роман Грищук.
Після цього Перший заступник Голови Верховної Ради Олександр Корнієнко, міністр освіти і науки, а також представники парламентських комітетів відповіли на запитання учасників форуму.
До участі у роботі форуму в онлайн-режимі також долучилися діти із багатьох областей України, зокрема тих, де тривали або тривають бойові дії, а також діти, які були змушені виїхати за кордон.
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.