У Верховній Раді зареєстровано урядовий законопроект «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення» (№ 7427), який передбачає запровадження мораторію на підвищення тарифів.
Ну думку уряду, повномасштабне російське вторгнення створило надзвичайні, невідворотні та об’єктивні перешкоди для продовження нормальної діяльності на ринку природного газу та у сферах тепло- і гарячого водопостачання, тож ухвалення цього законопроекту є критично важливим для забезпечення належного та безперервного постачання природного газу, теплової енергії, надання послуг з постачання теплової енергії та послуг з постачання гарячої води.
Пропоновані заходи державного реагування передбачають, що протягом дії воєнного стану на всій території України та протягом шести місяців після його припинення або скасування запроваджується мораторій на підвищення цін та тарифів на ринку природного газу та у сфері теплопостачання, зокрема, тарифів на послуги розподілу природного газу, тарифів на теплову енергію, на послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води для всіх категорій споживачів.
Документ також визначає, що протягом зазначеного періоду вартість природного газу для побутових споживачів не повинна перевищувати ціну, яка діяла станом на 24 лютого 2022 року. При цьому постачальникам природного газу забороняється здійснювати будь-які дії щодо примусу побутового споживача до оплати заборгованості, у тому числі включати цю заборгованість у рахунок на оплату, подавати судові позови, проводити стягнення цієї заборгованості у примусовому порядку, вчиняти заходи з припинення газопостачання у зв’язку з наявністю заборгованості.
Отож ухвалення та реалізація положень законопроекту № 7427 дозволить: створити законодавчі підстави для запровадження мораторію на підвищення цін та тарифів на ринках природного газу та теплової енергії; регламентувати компенсаторні механізми відшкодування втрат та витрат суб’єктів господарювання, зумовлених запровадженням вищеозначеного мораторію та застосуванням інших інструментів державного регулювання ринків, а також витрат, понесених з метою усунення наслідків військових дій та для запобігання настанню гуманітарних кризових ситуацій під час дії воєнного стану та у післявоєнний період; забезпечити належні умови для сталого надання споживачам природного газу, теплової енергії та інших послуг; підготуватися до наступного опалювального періоду.
Поряд із запровадженням мораторію законопроект також передбачає компенсаторні механізми для покриття збитків та втрат відповідних суб’єктів господарювання. З цією метою у парламенті зареєстровано законопроект про внесення змін до Закону «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (щодо фінансування заходів, спрямованих на врегулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час війни та подальшого відновлення, № 7429).
Згідно з цим документом суб’єктам господарювання, що здійснюють виробництво та/або транспортування та/або постачання теплової енергії, надають послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, щодо яких запроваджено мораторій, пропонується компенсувати різницю в тарифах на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) та послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, у тому числі з урахуванням додаткових витрат через різницю між фактичною ціною закупівлі природного газу та ціною, передбаченою в тарифі на відповідні послуги, та витрати та/або втрати, понесені внаслідок воєнних дій та з метою запобігання настанню гуманітарних кризових ситуацій, до яких відносяться витрати на ремонт пошкоджених виробничих потужностей, втрати від зменшення кількості абонентів та/або обсягу наданих послуг, а також зниження рівня розрахунків, що утворяться з 1 лютого 2022 року по останнє число шостого місяця, в якому припинено або скасовано воєнний стан. Відповідні компенсації також виплачуватимуться операторам газорозподільних систем, постачальникам природного газу та суб’єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов’язки.
Для фінансування відповідних видатків у держбюджеті-2022 пропонується передбачити додаткові надходження у розмірі 264,3 мільярда гривень, зокрема, за рахунок сплати НАК «Нафтогаз України» 64,4 мільярда гривень дивідендів на акції, що належать державі та авансового платежу з податку на прибуток при виплаті цих дивідендів на суму 11,5 мільярда гривень. Також уряд з цією метою планує отримати 188,3 мільярда гривень донорської та іншої міжнародної допомоги.
З цих коштів Міністерству енергетики планується виділити 226,1 мільярда гривень (150,1 мільярда гривень буде спрямовано на компенсації суб’єктам ринку природного газу, на яких покладено спеціальні обов’язки та 76 мільярдів гривень - на погашення заборгованості відповідно до ухваленого минулого року Закону «Про заходи щодо подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу»). Ще 38,2 мільярда гривень надійде Міністерству розвитку громад та територій України для виплати місцевим бюджетам субвенції на відшкодування різниці в тарифах на постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
До речі
Минулого тижня Кабінет Міністрів встановив, що ТЕЦ, ОСББ та інші виробники тепла отримуватимуть газ за фіксованою ціною (7400 гривень за тисячу кубометрів), що дасть місцевій владі можливість не підвищувати тарифи.