У парламенті з’явилася законодавча ініціатива, яка передбачає зміни до статті 51 Регламенту Верховної Ради для того, щоб встановити політичну відповідальність народного депутата.
Йдеться про тих народних обранців, які входять або входили в депутатську фракцію, сформовану політичною партією, діяльність якої зупинено рішенням Ради національної безпеки і оборони. Їх пропонують позбавити права брати участь у пленарних та урочистих засіданнях Верховної Ради, парламентських слуханнях, засіданнях Погоджувальної ради, комітетів, підкомітетів, тимчасових слідчих та тимчасових спеціальних комісій, у роботі лічильної комісії та офіційних парламентських делегацій. Відповідний законопроект № 7424 зареєстровано в Верховній Раді на початку червня.
Рішення про позбавлення права брати участь в активній роботі законодавчого органу влади пропонують ухвалювати під час сесійного засідання більшістю голосів за умови попереднього отримання висновку комітету, до предмета відання якого належать питання регламенту. Ініціатором застосування процедури може бути народний депутат або депутатська фракція. Для того, щоб запустити процес, необхідно буде подати письмову заяву в профільний комітет, який має підготувати висновок у терміновому порядку, але не пізніше як за три дні від дня одержання письмової заяви. Якщо ж отримано кілька заяв стосовно кількох народних депутатів, комітет має право запропонувати Верховній Раді прийняти рішення одним голосуванням за визначеним комітетом переліком. Передбачається також, що це питання парламент може розглядати без голосування про включення до порядку денного.
Враховуючи пряму військову агресію з боку російської федерації, зважаючи на антиукраїнську політичну та організаційну діяльність, пропаганду війни, публічні заяви та заклики до зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, реальні загрози порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підриву її безпеки, а також з огляду на дії, спрямовані на незаконне захоплення державної влади, демонстрацію проявів колабораціонізму, насильства, зважаючи на програмні та статутні цілі, що містять антиукраїнську позицію, поширення відомостей про виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, 18 березня 2022 року РНБО вирішила призупинити на період дії воєнного стану будь-яку діяльність низки політичних партій. А Верховна Рада 14 квітня 2022 року під час закритого пленарного засідання ухвалила рішення про призупинення діяльності фракції «Опозиційна платформа – За життя». Утім, 19 квітня 2022 року колишні 23 народні депутати, які входили до цієї фракції, створили нову депутатську групу «Платформа за життя та мир», а 22 травня 2022 року 17 народних депутатів створили депутатську групу «Відновлення України». На думку авторів законопроекту № 7424, це свідчить про продовження «антиукраїнської діяльності таких осіб у вищих органах державної влади». Законотворці наголошують, що нині в пленарних засіданнях та в офіційних парламентських делегаціях беруть участь особи, які мають на меті нівелювати соборність та державний суверенітет України, пропагуючи ідею так званого «руского міра», а це становить особливу суспільну небезпеку.
Народні депутати наділені широкими можливостями та уповноважені вирішувати долю своєї країни, приймати важливі рішення в суспільних справах, розпоряджатися державними коштами та майном. Тож не дивно, що громадяни пред’являють до моральності та дисципліни депутатського корпусу найвищі вимоги. А відтак, участь народних депутатів, котрі входили в депутатську фракцію, сформовану забороненою нині політичною партією, в роботі Верховної Ради та її органів, ставить під загрозу стабільну роботу вищого законодавчого органу державної влади й може бути підставою для реалізації злочинних намірів держави-агресорки. Саме тому є нагальна необхідність запровадити процедуру та вид політичної відповідальності для таких народних обранців, наголошується в пояснювальній записці, яка супроводжує законопроект № 7424. Нині його надано для ознайомлення парламентаріям та направлено на розгляд у Комітет з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України.