Мер міста Борна Сімона Лідке, співробітник місцевого музею Томас Бергнер, Урсула Каупіш, радниця ірпінського міського голови Оксана Сулима (справа наліво).
У місті Борна (передмістя Лейпцига, Німеччина) директорка місцевого музею Габріеле Кемпфнер презентувала цифровий путівник міста німецькою та українською мовами.
Найближчим часом цифровий путівник планують перекласти англійською, французькою та китайською.
У проспекті музею, виданому українською мовою, за QR-кодом можна знайти інформацію про ту чи іншу історичну будівлю міста. За допомогу в перекладі історичних текстів керівництво музею подякувало радниці ірпінського міського голови Оксані Сулимі.
«Цей проект орієнтовано на українських друзів з нашого міста-побратима Ірпеня, яких хочемо підтримати під час війни. Ми раді нашим гостям з України, але розуміємо, що вони приїхали до нас, тому що тікали від війни. Ми були б щасливі, якби настав мир і вони знову були в безпеці», — сказав співробітник музею Борни Томас Бергнер.
На відвідувачів презентації цифрового путівника чекав сюрприз. Мешканка невеликого німецького містечка Урсула Каупіш під час презентації передала до музею мідну картину-чеканку, яку попросила подарувати Ірпеню після завершення війни. Чеканка виконана за мотивами різдвяної листівки художника-аматора Ганса Боне. Ім’я автора невідоме.
«Художник зобразив на картині борнські вхідні ворота, які мають нагадувати ірпінчанам про місто, де вони знайшли прихисток під час російсько-української війни. Я народилася під час Другої світової війни, добре пам’ятаю своє повоєнне дитинство і співчуваю українцям», — зі сльозами на очах розповіла Урсула Каупіш.
Це гостинне місто має цікаву історію. Першу письмову згадку про нього зафіксовано в 1251 році. Під час воєн Середньовіччя Борна була спалена дотла п’ять разів. Це місце зародження Реформації: засновник протестантизму Мартін Лютер бував у Борні 13 разів. Тут він виголосив чотири свої проповіді, тексти яких збереглися для нащадків.
Напередодні Лейпцизької битви народів 1813 року в офісі земельних служб Борни зупинявся король Пруссії Фрідріх Вільгельм. На ринковій площі міста в одному з будинків перебував імператор Франції Наполеон Бонапарт.
В архітектурі будинків Борни є її історичні символи: фігурка гірника (понад 200 років у Борні та її околицях видобували бурий вугіль) і жінки-трудівниці, яка тримає кошик цибулі. Колись цей овоч тут вирощували. Водночас мешканці міста мали і здобутки в мистецтві. Тут виготовляли органи, працювала фортепіанна фабрика. У Борні народився німецький архітектор XIX—XX століть Клеменс Тіме, який є ініціатором будівництва пам’ятника «Битва народів у Лейпцигу». Його ім’я носить одна з початкових шкіл Борни.
Офіційну угоду про дружбу і партнерство між українським Ірпенем і німецькою Борною підписано в грудні 1976 року. З початку російсько-української війни це місто прихистило 170 ірпінців та трьох маріупольців з родинами.
Фото Роберта ШАЙБЕ.