Про це заявив перший заступник міністра енергетики Юрій Власенко (на знімку).
Під час засідання комісії з ремонтів об’єктів генерації йшлось про необхідність актуалізації графіків ремонтів генеруючого обладнання електричних станцій та теплоелектроцентралей так, аби забезпечити максимальну доступність резервів генеруючих потужностей за будь-яких сценаріїв розгортання бойових дій.
«Ми маємо брати до уваги підступність ворога, зусилля якого спрямовані на знищення нашої енергосистеми. Енергетичний фронт – на вістрі війни росії як проти України, так і проти Європи. Ціни на енергоресурси на світових ринках стабільно високі. Тому, крім вчасного виконання ремонтної кампанії, маємо бути готові до оперативного реагування та нестандартних підходів, як це було минулого опалювального сезону», – зауважив Юрій Власенко.
Міненерго разом з провідними учасниками ринку напрацьовує комплекс заходів для підтримки фізичного та паливного балансування енергосистеми і фінансової стабілізації генеруючих підприємств.
Нагадаємо, що в умовах повномасштабного воєнного вторгнення під час проходження минулого опалювального сезону не було допущено жодних віялових відключень електроенергії: спеціальний гнучкий механізм балансування системи дав змогу підтримувати генерацію в тих вузлах, де це було потрібно у найкритичніші моменти.
Але через активні бойові дії у східних регіонах України було значно ускладнено процес постачання вугілля на теплові електростанції. Подекуди доставку вугілля було повністю заблоковано. З метою балансування енергосистеми та забезпечення її надійної роботи було прийнято рішення постачати газ за пільговою ціною на вугільні ТЕС і ТЕЦ, проте виключно у разі, якщо відсутня можливість постачання необхідних обсягів вугілля внаслідок воєнних дій. Це рішення було закріплено постановою Кабінету Міністрів «Про внесення змін до Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» № 298 від 16 березня 2022 року.
Відповідно до постанови НЕК «Укренерго» регулярно визначало ТЕС і ТЕЦ, які необхідні для забезпечення стабільної роботи енергосистеми. Згідно з цими рекомендаціями Міністерство енергетики, починаючи з 16 березня, зверталося до НАК «Нафтогаз України» щодо актуалізації переліку таких ТЕС і ТЕЦ для забезпечення їх газом, і лише у разі неможливості доставки вугілля на ці станції.
Так, протягом березня-квітня газ у рамках ПСО постачався на Зміївську, Вуглегірську, Запорізьку, Слов’янську ТЕС, а також на Київські ТЕЦ- 5 та ТЕЦ-6, Харківську ТЕЦ-5, Чернігівську ТЕЦ, Сумську ТЕЦ, Миколаївську ТЕЦ, Херсонську ТЕЦ. Рішення щодо фактичного початку або припинення постачання газу ухвалювались оперативно, в межах одного-двох днів – залежно від потреб енергосистеми та ситуації на фронті. Понад половину газу, поставленого в рамках ПСО за цей період, спожили саме ТЕЦ.
Коли налагоджувалося постачання вугілля або зникала необхідність для енергосистеми у роботі цих ТЕС та ТЕЦ, Міненерго одразу зверталося до НАК «Нафтогаз» щодо припинення постачання газу в рамках ПСО.
Також 6 травня НКРЕКП продовжило дію спеціальної послуги для ТЕС і ТЕЦ, які працюють на газу, й роботи яких потребує енергосистема. У такий спосіб підприємствам компенсується зростання ціни для забезпечення рентабельності роботи.
Про це інформує прес-служба Міністерства енергетики України на власній сторінці в соцмережі.
«Голос України».