Я єсть народ, якого Правди сила
ніким звойована ще не була.
Яка біда мене, яка чума косила! —
а сила знову розцвіла.
Павло ТИЧИНА.
Великий українець Іван Котляревський у славнозвісній поемі «Енеїда» чітко сформулював засади істинного патріотизму: «Любов к Отчизні, де героїть — там вража сила не устоїть і грудь сильніша від гармат». Ця крилата істина є прописною для багатьох творів, у тому числі й для книжки «Сімейні підказки від Гриця й Параски» відомого закарпатського письменника — поета, гумориста, сатирика, байкаря та пісняра Юрія Шипа. Його перу належить 46 різножанрових видань, відзначених багатьма крайовими, всеукраїнськими та міжнародною імені Вільгельма Маґера літературними преміями. Наскрізно актуальною серед різноманітних тем у його творчості є тема пацифізму та патріотизму, духовності, гуманізму, війни та миру, добра і зла, любові та ненависті, красивого і потворного в людських стосунках.
У 2015 році автор написав поетичну збірку «Пора кривавих сліз», наскрізь пройняту саме цими тривогами серця за долю України внаслідок варварського нашестя кремлівського рашизму на Крим і Донбас. Книжка скомпонована в дусі вище процитованих патріотичних рядків предтечі Шевченка «Де общеє добро в упадку, забудь отця, забудь і матку, лети повинность ісправлять».
Різноманітними художніми засобами автор звеличив патріотичний героїзм українців, керованих синівськими почуттями любові до рідної землі, вогненною ненавистю до звироділих окупантів. Керуються ними вони й сьогодні в кровопролитних боях із загарбниками, захищаючи не тільки Україну, Європу, а й весь цивілізований світ від скажених дикунів.
Такі висновки випливають не тільки з книги «Пора кривавих сліз», відзначеної крайовою літературною премією імені Федора Потушняка (з якої значна кількість творів покладено на музику й виконується народним артистом України Петром Матієм). Її наративи притаманні й окремим циклам розділів «Спалахи в слові гніву та любові», «Перестріти, щоб прозріти», «Гриць питає», «Оглядова післямова» у книзі «Сімейні підказки від Гриця й Параски».
Юрія Шипа вважають закарпатським майстром байки, сатиричної мініатюри та фабули. Це засвідчує і той факт, що саме за ці жанри він удостоєний всеукраїнських літературних премій імені Леоніда Глібова та Івана Сварника.
Актуальним, гостровикривальним, співзвучним з трагічними подіями нашого часу є, наприклад, катрен:
Держава грішної породи,
Де такі є люди,
Котрими спритно верховодить
Князь брехні й облуди.
Або й такий із «Близнюків»:
Свині люблять рила пхати
У чужий город,
Нелюди окупувати
Будь-який народ.
Про якого вовка тут помовка і кого має на увазі автор, не важко здогадатися.
Алегорія, прямодушна відвертість із натяками між рядками характерні значній кількості творів, присвячених овидам нашої тривожної дійсності, що творяться в доброму й лукавому довкіллі з нами й навколо нас. Як пише професор, письменник Сергій Федака, «зі сторінок видання позитивний герой дивиться на світ нашими очима, вслухається в його пульсацію так, як людина доброї волі, небайдуже реагує на похвальне й негативне в суспільному й приватному житті, хвилюється за прийдешню долю Батьківщини, свого народу, за дітей та внуків. Саме в цьому й полягає актуальна глибокодумна філантропічна цінність цієї книжки, бо:
Сім’я — маленька Батьківщина,
Серце і душа держави.
У ній покликана людина,
Щоб чинити добрі справи.
Саме тому, що з цієї невеличкої починається велика праотча Вітчизна, до долі якої байдужим бути не має права ніхто. Таким пієтичним змістом наповнена книга «Сімейні підказки від Гриця й Параски».
Ужгород.