Попри виклики, пов’язані з повномасштабною війною, Україні вдалося втримати макроекономічну та макрофінансову стабільність нашої держави, а зараз стоїть завдання повністю перезапустити економіку та почати закладати фундамент для відновлення. З цією метою уряд розробив нову економічну стратегію та нові програми стимулювання економіки.
«Одним із центральних елементів цієї стратегії стане підтримка малого та середнього бізнесу. Ми вже знизили податки, дали можливість отримувати кредити під нуль відсотків, запровадили де-
кларативний принцип роботи за ліцензіями, скасували більшість перевірок, а тепер починаємо впроваджувати новий великий проект грантової безповоротної підтримки нових бізнесів», — повідомив під час засідання уряду Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, підкресливши, що метою грантового фінансування є створення нових робочих місць.
Перша підтримана урядом програма передбачає надання мікрогрантів до 250 тисяч гривень тим, хто хоче запустити новий бізнес. «Плануємо видати 20 тисяч таких грантів за рік. Відповідно, бюджет програми на рік — 5 мільярдів гривень. Ми говоримо про можливість запустити будь-який мікробізнес, як-от пошив одягу і взуття, хімчистка, сервісний чи ремонтний центр, СТО, монтажні роботи», — за-
значив прем’єр, підкресливши, що учасником цієї програми може стати будь-який українець, який не працює на інших підприємствах та не веде інший бізнес. Для отримання гранту треба буде подати заявку через портал «Дія» або через відділення «Ощадбанку», додавши до заявки бізнес-план. Далі впродовж 10 робочих днів експерти «Ощадбанку» та Державного центру зайнятості мають провести оцінку проекту, і якщо він відповідає критеріям програми, грантові кошти будуть перераховані на банківський рахунок. При цьому глава уряду звернув увагу, що з цього рахунку можна буде купити обладнання, сировину, матеріали, закупити інструменти, частково оплатити оренду, а от витратити ці кошти за нецільовим призначенням не вийде, оскільки банк контролюватиме відповідність платежів затвердженому бізнес-плану.
Крім того, нові підприємці зможуть отримати дешевий кредит за програмою «5-7-9» у розмірі до 2,5 мільйона гривень. Ці кошти можна буде використати на будівництво чи реконструкцію приміщень, на придбання додаткового обладнання, поповнення оборотного капіталу.
Ще дві грантові програми стосуються підтримки аграрної сфери. Зокрема, передбачається виділення трьох тисяч грантів на рік у розмірі від 5 до 7 мільйонів гривень за програмою часткової компенсації вартості створення теплиць. Загальний бюджет цієї програми — 7 мільярдів гривень. Її учасниками можуть бути і приватні підприємці, і аграрні компанії та фермерські господарства, які мають у власності або в оренді землю на строк не менш як 25 років. Кошти цього гранту можна буде витратити на безпосереднє будівництво комплексу, закупівлю технічного обладнання для його роботи, закупівлю посівного матеріалу та добрив. Водночас однією з умов цієї програми є принцип співфінансування, коли для першої тисячі учасників 70 відсотків вартості проекту фінансує держава, а 30 відсотків — сам підприємець. Заявку на отримання цього гранту також потрібно подати через «Дію» або через уповноважений банк.
На думку прем’єра, є всі підстави вважати, що ця програма буде успішна, адже створення нових тепличних комплексів для вирощування овочів та фруктів сприятиме збільшенню нашого експорту та насиченню українського ринку якісними продуктами.
Те саме стосується й програми, яка передбачає виплату грантів на підтримку садівництва, ягідництва та виноградарства. У цьому разі держава надаватиме від 300 до 400 тисяч гривень на гектар садів, що становить до 70 відсотків середньої вартості висадки. Загальний бюджет цієї програми становитиме 4 мільярди гривень, що дасть змогу висадити до 10 тисяч гектарів нових садів. Як і з теплицями, отримувачі грантів повинні мати від 1 до 25 гектарів власної землі або землю в користуванні щонайменше на 25 років. Кошти також надаватимуться не готівкою, а на банківський рахунок для прозорої закупівлі саджанців, обладнання, систем поливу чи добрив.
Загалом на ці три програми, які об’єднані в єдиному проекті «єРобота», держава виділить 16 мільярдів гривень. Прем’єр анонсував, що найближчим часом буде затверджено грантові програми у сфері переробки та IT.
Уряд також ухвалив рішення, яке передбачає, що офіційно зареєстровані безробітні, яким упродовж 30 днів не вдалося працевлаштуватися, будуть залучатися до суспільно корисних робіт. «Це може бути розбір завалів, будівництво захисних споруд, благоустрій, ремонтні чи сільськогосподарські роботи. Що саме потрібно робити в кожному конкретному регіоні, визначатиме місцева влада», — повідомив
Д. Шмигаль, додавши, що кожному залученому до цих робіт держава виплачуватиме мінімальну зарплату. «Ми фактично усуваємо можливість, коли люди могли отримувати кошти від держави та відмовлятися від запропонованої роботи. В умовах воєнного часу в держави немає для цього ресурсів. Усі мають або воювати і захищати Батьківщину, або працювати на Перемогу і для фронту», — сказав він, зауваживши, що також відтепер статус та виплати по безробіттю втрачатимуться, якщо людина під час воєнного стану понад 30 днів перебуває за кордоном.