Переселенець із Сєверодонецька Михайло Івонін створив на Хмельниччині компанію, котра готова будувати житло для тих, хто його втратив, і вже демонструє зразки нових помешкань.
На порозі згарищ і руїн опинились десятки тисяч українців. Де вчора був їхній дім чи квартира - сьогодні попелище. І у багатьох опустились руки: як жити, куди подітись, коли не залишилось нічого? Ці питання ятрять душу кожного, кого зачепила біда.
Та, як не парадоксально, саме такі обставини підштовхнули до втілення у життя мрій про свій диво-дім. І ці мрії починають набирати реальних обрисів. Уже тепер. Коли, здавалось, немає жодних перспектив.
Новий проект уже став реальністю
Михайло Івонін ніколи й подумати не міг, що зі свого Сєвєродонецька колись перебереться на Хмельниччину. Адже там у нього було все - дім, робота й успішний бізнес. Був науково-дослідний і проектний інститут, своє виробництво, безліч планів, повний кошик замовлень і чимало роботи. Та війна обірвала все - довелось залишити дім, місто, бізнес, у який було вкладено стільки енергії та часу...
А що тут, у Кам'янці-Подільському? Виявляється, те саме - дім, робота, бізнес. З тією лише різницею, що все доводиться починати з нуля. Але він це робить. Після перших моментів розпачу почав думати, як налагодити життя, відродити свій бізнес. Та швидко зрозумів, що це практично неможливо. Принаймні у стислі терміни налагодити великогабаритне хімічне виробництво, котре потребує спеціального устаткування, лабораторій, реакторів синтезу, практично неможливо. Тоді що?
Відповідь підказало життя. Коли почав розмірковувати, що сьогодні потрібно найбільше, одразу виникло слово "житло". Справді, проблема стоїть дуже гостро. Людям потрібна відбудова не колись у майбутньому, а вже тепер. Як це зробити?
Теоретична відповідь для Михайла була такою: новий дім повинен зводитись швидко і легко. Бути зручним і екологічним. Не надто дорогим. А головне - таких будиночків потрібно багато. Коли склав усе до купи, вийшов справді цікавий і, що важливо, реальний проект.
Лише два місяці знадобилось автору, щоб не тільки розробити, а й збудувати перший будинок. І, як годиться справжньому підприємцю, перетворив його не на власний дім, а на офіс своєї будівельної фірми, котра зводитиме таке житло для замовників.
Важлива його особливість - це те, що такий дім можна звести ледь не власноруч, без спеціальної будівельної техніки і навіть звичних матеріалів. Для нього не потрібні оздоблювальні роботи ні ззовні, ні зсередини. А технологія зведення такого житла нагадує гру в дитячий конструктор, коли з готових деталей за схемою можна скласти будинок. І яким буде остаточний варіант, залежатиме від фантазії і можливостей господаря - скромним одноповерховим чи розкішним на кілька поверхів.
У Михайла Івоніна вже є новий дім, котрий він звів сам. Мало того, він зібрав бригаду будівельників-сєвєродончан, котрі вже готові будувати на замовлення. Тож повоєнна відбудова вже починається.
Замахнулись на ціле поселення
А от група ентузіастів, що від часу війни оселилась у Ленковецькій та Шепетівській громадах на Хмельниччині, вирішила кількома будинками не обмежуватись. Вони хочуть створити своє екопоселення.
Раніше ці родини жили в різних населених пунктах і регіонах. Тепер їх об'єднало одне - всі вони, рятуючись від російської агресії, змушені були залишити рідні місця. І у всіх виникла житлова проблема.
Та головне - вони зуміли об'єднатись для її розв'язання. Виявилось, що в цій компанії є архітектор, ландшафтна дизайнерка, проектант, маркетолог. До цієї когорти додались інші спеціалісти. І всі разом вони хочуть знайти тихе і безпечне місце для життя подалі від критичної інфраструктури. Причому збудувати своє поселення готові самі.
Зрозуміло, що в цій ситуації самого бажання замало. Тож до реалізації цього проєкту долучаються представники влади та громадські активісти. Депутатка обласної ради минулого скликання Тетяни Василик, яка очолює благодійний фонд "Зміцнення громад", уже звернулась до голови облради Віолети Лабазюк з проханням підтримати таку ініціативу. Тож очільниця ради доручила обласній Агенції регіонального розвитку допомогти ініціативній групі з будівництвом в селі Брикуля поселення з екологічних матеріалів для внутрішньо переміщених осіб та ветеранів війни. Паралельно розглядатимуть і питання створення для них робочих місць.
Щоб вивчити деталі проекту, представники обласної ради та агенції зустрілись з його ініціаторами на місці. Говорили про те, як кожна зі сторін бачить шляхи реалізації цього плану, які наступні кроки потрібно зробити, яку підтримку може надати місцева влада. Визначили основні етапи розбудови поселення, бізнесові плани.
Деякі сім'ї вже активно розробляють свої бізнес-плани, подають заявки на грантові конкурси. Вони хочуть не просто жити у цій місцині, а й створювати та розвивати свій бізнес. Хтось планує зайнятись птахівництвом, у когось є наміри зайнятись виготовленням напівфабрикатів, комусь до душі створення тепличних господарств тощо.
Поки що все це лише плани. Але під час зустрічі вже оглянули територію, де планується збудувати будинки для ВПО та організувати діяльність мікробізнесу. До роботи долучився і ленковецький селищний голова, котрий має подбати про виділення земельних ділянок, проведення геодезичних робіт.
Людям хочеться жити і працювати не колись після завершення війни. А вже сьогодні. Тож кожен намагається робити те, що може.
До реалізації планів переселенців з будівництва екопоселення вже приєдналась місцева влада.
Фото надано автором.