Під час прес-конференції.

У 15 територіальних громадах Івано-Франківщини вже розмістили свої виробничі потужності 80 підприємств з інших регіонів. Так змушені рятувати обладнання та працівників від ракетних обстрілів у зоні активних бойових дій. Для місцевого самоврядування Прикарпаття постали нові виклики.

На прес-конференції "Можливості для стратегічної релокації бізнесу з місць ведення бойових дій на Прикарпаття. Потенціал місцевого самоврядування" 5 липня якраз і порушили ці питання. Захід відбувся з ініціативи Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України (ІФ РВ АМУ) на території комунального підприємства "Простір інноваційних креацій "Палац" за участю керівників органів місцевого самоврядування і представників релокованого бізнесу, експертів та ЗМІ.

"Через російську агресію та війну страшних втрат зазнають промислові регіони країни - зокрема Маріуполь, де зруйновані найбільші металургійні комбінати, так само багато підприємств Києва, Чернігова, Сум, Харкова, Запоріжжя, Херсона, Миколаєва та інших міст, - акцентував виконавчий директор ІФ РВ АМУ Юрій Стефанчук. - Прикарпатські територіальні громади нині сильніші та повною мірою використовують свій потенціал і надані державою інструменти. Тепер головне завдання - стати добрими партнерами для вже наявного бізнесу та вимушено релокованих підприємств. Їхня адаптація у нових умовах має бути швидкою та максимально ефективною, а проблема зміни логістики й пошуку нових ринків збуту, фахівців та робочої сили - спільною. Бо успішна робота економіки країни у воєнний час полягає у постійній діяльності малого та середнього бізнесу, що сплатою податків наповнює державний та місцевий бюджети".

Юрій Стефанчук додав, що АМУ та Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи підписали Декларацію про співпрацю щодо відновлення України. Цей документ дає змогу створити спільну платформу за участю вітчизняних та європейських громад, що гарантуватиме прозорість, продовження реформи децентралізації, забезпечення економічного розвитку.

"Виконком міської ради розпочав роботу для допомоги підприємцям з охоплених вогнем територій ще в середині березня, - зазначив голова ІФ РВ АМУ та міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. - Запустили спеціальний сайт: https://www.savebusinessnow.if.ua/. Для швидкої адаптації релокованого бізнесу наші фахівці надають усю необхідну інформацію".

За підтримки платформи SaveBusinessNow у тергромаді розпочали роботу 53 суб'єкти господарювання малого і середнього бізнесу. Є такі, що швидко переформатували бізнес на інший вид діяльності.

"Завдання тилу - забезпечити надходження до бюджетів та працевлаштування. Пропонуємо варіанти для підприємців. Розвиток нового бізнесу - це позитив і для громади, це спільний шлях до перемоги", - наголосив Руслан Марцінків.

Серед релокованих до Івано-Франківська - Запорізький завод кольорових металів, лідер у країні з виробництва електричного кабелю з міді.

Фінансовий директор підприємства Євген Бойко зазначив, що основний ринок збуту - це Євросоюз.

"За урядовою програмою здійснено часткову релокацію виробничих потужностей до Івано-Франківська. - Створюємо понад триста робочих місць з високою зарплатою. Підприємство зареєстроване і сплачує до місцевого бюджету податок на доходи фізичних осіб. Міська влада дуже допомогла з пошуком місця для розташування виробництва. Однак є проблеми з розміщенням працівників, бо деякі запорізькі фахівці, задіяні в монтажних та налагоджувальних роботах, не мають статусу тимчасово переміщених осіб. Кабмін при розробці програми релокації бізнесу не врахував, що для старту виробництва підприємствам необхідно перевезти й забезпечити проживання таких працівників. А нині це стало проблемою самих підприємств і місцевих органів влади".

На прес-конференції порушили проблему того, що в Івано-Франківську є простір для розвитку IT-бізнесу, однак ціна роботи в ньому вища, ніж, приміром, у Києві. А це - втрачені можливості для міста та країни.

Надвірнянський міський голова, член правління АМУ Зіновій Андрійович наголосив на тому, що створили інвестиційний сайт громади й зареєструвалися на всеукраїнській платформі "Дія". Тут розміщено список вільних площ для переміщення бізнесу з постраждалих регіонів. Є позитивні приклади, зокрема переїзд з Києва підприємства з пошиття військового одягу.

Богородчанський селищний голова, член правління ІФ РВ АМУ Ростислав Заремба підкреслив, що підготували три майданчики для релокованого бізнесу. Готові прийняти фахівців разом із сім'ями. Підприємство "Енергооблік" з Харкова вже працює в громаді.

Оксана ПРОЦЮК,
Людмила СТРАЖНИК.

Івано-Франківська область.

Євген Бойко та Юрій Стефанчук (зліва направо).

Фото Василини БАНТУШ та прес-служби міськради.